Nie są niczym nowym, co więcej, olejki eteryczne w medycynie naturalnej znane są i stosowane od wielu wieków. Naturalne kompozycje mają szereg właściwości, w tym przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego chętnie wykorzystuje się ich „moc” do leczenia czy działanie wspomagające w niektórych schorzeniach. Lecz aromaterapia nie jest jedyną formą wykorzystania naturalnych olejków. Jak można stosować je na co dzień w domu?
Do odplamiania materiałów
Naturalnych olejków eterycznych można użyć do usuwania plam z różnego rodzaju materiałów. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj olejek eukaliptusowy. W cyklu automatycznym prania tkanin, na których pojawiły się plamy z oleju i potu, dodajemy dwie łyżeczki wspomnianego olejku. Za pomocą tego specyfiku pozbędziemy się również zabrudzeń na dywanie. W tym celu przyda nam się pojemniczek z atomizerem, do którego wlewamy olejek eukaliptusowy. Rozpylamy płyn na plamę, po czym wycieramy czystą ściereczką.
Nieestetyczne ślady na ubraniach po gumie do żucia, kleju i smarze także usuniemy dzięki wspomnianej wyżej substancji. Wystarczy zaaplikować na zabrudzony fragment tkaniny kilka kropel olejku, zostawić go na parę minut, a następnie zmyć. Dla lepszego efektu, można powtórzyć ten proces. Na koniec przecieramy miejsce szmatką nasączoną mieszanką denaturatu i olejku.
Do dezynfekcji i sprzątania łazienki i kuchni
Tutaj sprawdzi się zarówno wspomniany wcześniej olejek eukaliptusowy, jak i lawendowy oraz olejek z cytryny. Do ostatniego mycia kafelków i blatów dodaj kilka kropli preparatu. W ten sposób naturalnie usuniesz zabrudzenia oraz zdezynfekujesz czyszczone powierzchnie.
Olejek eteryczny może również pomóc w odświeżeniu… kosza na śmieci. Wystarczy wyłożyć na jego dno wacik nasączony kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego i olejku cytrynowego.
Odstraszanie owadów
Chcesz pozbyć się natrętnych komarów i innych latających owadów? Pomocne będą olejki eteryczne, a szczególnie ten z mięty polnej. Zmieszajmy 18 kropel olejku z sodą oczyszczoną (500 g) i rozprowadźmy specyfik na meblach i dywanach w pokoju oraz na blatach i futrynach drzwi w kuchni.
Natomiast, gdy już zdąży nas coś ukąsić, posmarujmy ugryzienie na skórze odrobiną rozcieńczonego olejku z lawendy.
Naturalny odświeżacz zapachowy
Gdy w domu mamy palacza lub często przyrządzamy potrawy o ostrych lub niezbyt przyjemnych woniach, warto sięgnąć po odświeżacz – ale nie ten reklamowany i naszpikowany chemią, a naturalny olejek eteryczny. Poza tym, że rozpyli cudowny aromat w powietrzu, to do tego podziała antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie, a do tego zrelaksuje nas lub doda energii (w zależności od wybranego zapachu).
Odświeżanie powietrza przy odkurzaniu
Wystarczy, że wkropisz 5-10 kropli do worka w odkurzaczu, a podczas sprzątania będzie ulatniał się ładny zapach. Aromat możesz dobrać dowolnie, według swoich preferencji.
W walce z grzybami w powietrzu pomocny okazać się może olejek z drzewa herbacianego. Zmieszaj klika jego kropel z wodą w pojemniczku z atomizerem i rozpylaj w powietrzu.
Wymienione sposoby, w jakie można wykorzystać olejki eteryczne w domu to zaledwie część zastosowań. Ich lista jest dłuższa, co świadczy o tym, że coraz chętniej sięgamy po specyfiki naturalne nie tylko w kontekście urody, ale i zdrowia, i najbliższego otoczenia.
Artykuł został przygotowany we współpracy ze sklepem gaj-oliwny.pl, oferującym naturalne kosmetyki, w tym olejki eteryczne i naturalne mydła. |