Jak uchronić się przed problemami ze stawami?


Jak uchronić się przed problemami ze stawami?

Jeszcze niedawno mówiło się o schorzeniach ortopedycznych jako o chorobach wieku starczego. Dziś jednak wiemy, że problemy ze stawami dotykają coraz młodszej, aktywnej zawodowo grupy osób, obciążonych stresem i prowadzących siedzący tryb życia. Ale czy żyjąc w dzisiejszych czasach, jesteśmy skazani na borykanie się z problemami ze stawami? Czy tym schorzeniom można skutecznie zapobiegać?

Kiedy udać się do lekarza?

Większość z nas traktuje swój układ kostny jakby był zbudowany z niezniszczalnych materiałów i zastanawia się nad wizytą u lekarza dopiero wtedy, kiedy mają już poważne problemy bólowe, uniemożliwiające poruszanie się. Jednak dolegliwości bólowe nie zawsze się pojawiają, co oczywiście nie znaczy, że ze stawami jest wszystko w porządku.

Aby odpowiednio wcześniej przeciwdziałać chorobom stawów i nie być narażonym na ból i problemy z poruszaniem się , wystarczy od czasu do czasu poddać się profilaktycznym badaniom ortopedycznym. Zestaw kompleksowych badań można dzisiaj wykonać już w ciągu jednego dnia, w dodatku w komfortowych warunkach. Taką opcję oferuje na przykład Centrum Medyczne ENEL-MED. Dzięki specjalnemu programowi ortopedycznemu, szybko i dokładnie dowiemy się o kondycji naszych stawów, a jeśli będzie trzeba, niemal natychmiast rozpoczniemy ewentualne leczenie.

Wzmacnianie stawów poprzez ruch

Wszelka aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na układ ruchu. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej higienie uprawiania sportu, a także o niewielkim jego natężeniu – zbyt duże obciążenie stawów może niestety pogłębić problemy z ich funkcjonowaniem. Dobrze opracowany trening wzmacnia mięśnie oraz więzadła stawowe, które owe stawy otaczają. Równomierne napięcie zginaczy i prostowników pozwala na utrzymanie kończyny w prawidłowej pozycji, redukując tym samym wszelkie napięcia, powstałe we wnętrzu stawu.

Odpowiednia dieta

Sposób odżywiania się również wpływa na prawidłową kondycję stawów. O odpowiedniej diecie, w dzisiejszych czasach zapomina bardzo wiele osób – ciągła pogoń za obowiązkami i permanentny brak czasu sprawia, że jemy byle co i byle jak. Aby uchronić się przed schorzeniami stawów, codzienna dieta powinna obfitować w wapń, witaminy D, B kompleks oraz C, a także bioflawonoidy.

Preparaty naprawcze

Odpowiednia dieta powinna być uzupełniona o specjalne suplementy diety, zawierające związki, wzmacniające strukturę stawu: więzadła, torebkę stawową oraz chrząstkę. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na preparaty z glukozaminą, chondroityną, witaminą C oraz kolagenem.

Dodaj komentarz