Jak ulżyć sobie, gdy męczy nas mokry kaszel?


Jak ulżyć sobie, gdy męczy nas mokry kaszel?
Dezorganizuje nam codzienność, jest szalenie uciążliwy, a także może wskazywać na stany chorobowe- mokry kaszel.
Najczęściej kaszel mokry pojawia się zaraz po kaszlu suchym. Ma on za zadanie oderwanie flegmy i wydalenie jej z organizmu. Przez wielu uznawany jest za sprzymierzeńca w walce z chorobą, stąd też najczęściej nie jest poddawany specjalistycznej diagnostyce. Wspomaganie się lekami zwiększającymi odkrztuszanie ma tutaj istotne znaczenie, aczkolwiek im dłużej dolegliwość ma miejsce, tym częściej pojawiają się dodatkowe uciążliwości tj. ból w okolicach mostka, czy krtani.

Czy kaszel jest potrzebny?

Chorzy niejednokrotnie próbują powstrzymać mokry kaszel, wybierając farmaceutyki mające zahamować odruch. Niestety, w przypadku, w którym w naszych płucach zalega wydzielina, nie jest to dobre posunięcie, wprost przeciwnie, może doprowadzić do ostrego stanu zapalnego.

Kaszel poniekąd jest elementem obronnym naszego organizmu. Ma za zadanie udrożnić drogi oddechowe poprzez pozbycie się niepożądanych wydzielin czy ciała obcego. Nie należy hamować mokrego kaszlu, aczkolwiek możemy zastosować leki wykrztuśne, które wspomogą oczyszczanie dróg oddechowych, a tym samym przyczynią się do skrócenia tego uciążliwego czasu.

Mokry kaszel – co może pomóc?

Przy tego rodzaju dolegliwości dobrze jest sięgnąć po syrop lub tabletki wykrztuśne, pamiętając jednocześnie, by dawkowanie farmaceutyków było zgodne z zaleceniami lekarza lub producenta leku. Nie można zapominać o tym, że tego rodzaju leków nie przyjmuje się wieczorem. Ich zadaniem jest rozrzedzenie zalegającej wydzieliny i ułatwienie jej odkrztuszania. Jeśli syrop wykrztuśny nie pomaga, a kaszel jest szczególnie uporczywy, można sięgnąć po leki złożone, które z jednej strony hamują nadmierny odruch, a z drugiej ułatwiają odrywanie się flegmy.

W leczeniu mokrego kaszlu nie mniej istotne jest dodatkowe postępowanie i sięganie po domowe sposoby. Pomocne jest oklepywanie okolicy płuc, często stosowane u małych dzieci i osób starszych. Delikatne ostukiwanie wspomaga odrywanie się wydzieliny. Pamiętajmy o dobrym nawilżeniu pomieszczenia, w którym przebywamy, a także o odpowiedniej, nie za wysokiej temperaturze. Przegrzane wnętrze i suche powietrze wyłącznie podrażniają drogi oddechowe i są przyczyną napadów kaszlu.

Prawdziwym dobrodziejstwem są także inhalacje. Tutaj możemy zastosować specjalne maści rozgrzewające lub tradycyjny inhalator. Zaleca się stosowanie wyciągów z rozmarynu, a także tymianku oraz majeranku. Dodatek wyciągu z lipy, herbata z szałwii lub rumianku pomoże w leczeniu infekcji, a tym samym w usunięciu kaszlu.

Jednym ze sposobów znanych od wielu lat jest syrop z cebuli. Działa antybakteryjnie i oczyszczająco, a ponadto ułatwia odkrztuszanie i nie zawiera szkodliwych czy podrażniających gardło składników. Zresztą bardzo podobnie działa także syrop prawoślazowy.

W przypadku podrażnionego gardła i przy wysuszonej błonie śluzowej zbawienne okazuje się picie naparu z lnu, który błyskawicznie nawilża i tym samym zapobiega nadmiernym napadom kaszlu.

Nie zapominajmy!

Kaszel mokry utożsamiany jest najczęściej z przeziębieniem lub z grypą. Nie mniej jest on także sygnałem alarmującym w przypadku innych, groźniejszych schorzeń. Jeśli pomimo stosowania różnych metod utrzymuje się dłużej niż 7 dni, konieczna jest wizyta lekarska.

Po więcej szczegółowych informacji na temat kaszlu, zapraszamy na stronę  kaszel.org.pl

Dodaj komentarz