Jak walczyć z nadmierną potliwością?


Jak walczyć z nadmierną potliwością?

Nadmierna potliwość jest bardzo przykrą dolegliwością. Niekiedy jest ona tak dokuczliwa, że osoba, która na nią cierpi, skarży się, że pot dosłownie z niej spływa. Nadmierne pocenie może dotyczyć całego ciała lub jego dowolnej części – zazwyczaj dłoni, stóp i pach. Niektóre osoby są nim tak bardzo zażenowane, że wstydzą się podać komuś rękę na powitanie albo wyjść gdzieś ze znajomymi. Istnieją jednak kosmetyki, które mogą rozwiązać ten problem raz na zawsze i sprawić, że skóra pozostanie sucha nawet w stresujących sytuacjach.

Wiele osób nie wierzy w istnienie skutecznych kosmetyków na pocenie. Używane przez nich do tej pory antyperspiranty i dezodoranty przeznaczone do skóry pod pachami lub kremy, żele i zasypki hamujące wydzielanie potu na dłoniach i stopach nie zdały egzaminu.

Dzieje się tak, gdyż są one w stanie zatrzymać jedynie pocenie u osób o jego umiarkowanym nasileniu. Dobre preparaty do walki z plamami na bluzkach i koszulach oraz z mokrymi dłońmi i stopami znajdziemy tylko w aptekach. Nie musimy jednak wpadać w panikę, gdyż środki te są dostępne bez recepty. Aby środek naprawdę pomagał zahamować pocenie, powinien zawierać w swoim składzie chlorek glinu, urotropinę lub metanaminę, ewentualnie połączenie tych składników. Mają one działanie osuszające i ściągające, a także eliminują drobnoustroje i grzyby odpowiedzialne za rozwój chorób skóry.

Jednymi z najlepszym kosmetyków przeciw nadmiernemu poceniu są obecnie produkty marki Vichy.

Pamiętajmy także, że nadmierna potliwość może być wywołana przez jakąś chorobę, np. nadczynność tarczycy, warto więc nie wstydzić się i powiedzieć o swoim problemie lekarzowi. Może się okazać, że nasza przypadłość rozwiąże się sama, gdy zaczniemy przyjmować leki na schorzenie, które jest jej pierwotną przyczyną. Jeśli jednak wyniki badań będą w normie, nie powinniśmy czuć się jak odmieńcy – około 1% ludzi na całym świecie cierpi na nadmierną potliwość bez przyczyny.

Pamiętajmy także, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne i spokojny tryb życia, gdyż stresujące sytuacje pogłębiają problem mokrych dłoni, stóp i pach.

Dodaj komentarz