Jak ważna jest ortopedia?


Jak ważna jest ortopedia?

Pełna nazwa tej dziedziny medycyny to ortopedia i traumatologia narządu ruchu. Nazwa oznacza „prostowanie dzieci”: orthos – prawidłowy, prosty i paidia – dzieci. Po raz pierwszy nazwa ta została użyta w książce Orthopédie, wydanej w 1741 roku. Od tamtej pory ortopedia zmieniła swoje znaczenie.

Dzisiaj nie jest już dziedziną zajmującą się jedynie skrzywieniami i wadami postawy, a całym układem ruchu. Należy do podstawowych specjalności lekarskich. Ortopedzi są więc specjalistami od układu kostnego (nie licząc czaszki), mięśni, nerwów i układu więzadłowo-stawowego. Zajmują się odpowiednią diagnostyka, leczeniem zachowawczym i operacyjnym schorzeń, wad nabytych, zapaleń, zakażeń, nowotworów. Najczęściej przychodzi im leczyć pourazowe zmiany różnych elementów układu ruchu, głównie kości, stawów, więzadeł mięśni.

Jakimi urazami zajmują się lekarze ortopedzi?

Kiedyś skupiona na wadach postawy i skrzywieniach w budowie ciała, dzisiaj jest dziedziną obejmującą swoim zasięgiem cały układ ruchu. Pod pojęciem układu ruchu kryje się szkielet, stawy i więzadła, oraz mięśnie. Oznacza to, że ortopedzi muszą być doskonałymi znawcami anatomii człowieka, jego biomechaniki, fizjologii i patofizjologii ruchu. Zarówno ze względu na częstotliwość wypadków, jak i ich szeroki zakres, ortopedzi należą do najczęściej odwiedzanych lekarzy. Szczególnie często z usług ortopedy zmuszone są korzystać dzieci i młodzież. Szczęśliwe, w tym wieku rzadko dochodzi do złamań z przemieszczeniem, a wszystkie urazy szybko się leczą. Odpowiednia diagnostyka uszkodzeń wymaga odpowiedniego zaplecza. Większość złamań widoczna jest jedynie na zdjęciach rentgenowskich. Dzięki nim lekarz może być ingerencji obejrzeć złamanie, poznać jego rodzaj i podjąć decyzję o dalszym leczeniu. Pozwala również na odrzucenie innych uszkodzeń, takich jak skręcenia, zwichnięcia i stłuczenia. Poza zdjęciami rentgenowskimi, lekarze ortopedzi mogą sięgać po tak nowoczesne rozwiązania, jak rezonans elektromagnetyczny i elektrodiagnostyka.

Kiedy powinniśmy udać się do lekarza ortopedy?

Każdy narażony jest na uszkodzenia układu ruchu. Ze względu na wyjątkową „eksploatację”, kości, mięśnie, więzadła i stawy codziennie narażone są na uszkodzenia. Wystarczy utrata równowagi i uszkodzenie gotowe. Poślizgnąć można się wszędzie. Na świeżo umytej podłodze, w mokrej łazience, na oblodzonym parkingu. Osoby uprawiające sporty mogą nabawić się złamania, skręcenia lub stłuczenia podczas treningu. Wszystkie gry zespołowe, takie jak koszykówka, piłka nożna, siatkówka i piłka ręczna narażają układ ruchu, zwłaszcza stawy nóg. Podobnie ma się sprawa z bieganiem. Źle postawiona stopa może stać się przyczyną długotrwałych problemów z chodzeniem. Najważniejsze jest, aby w razie wypadku jak najszybciej udać się do lekarza ortopedy. Szybka diagnoza umożliwi równie szybkie rozpoczęcie leczenia uszkodzenia. Po rozpoznaniu urazu lekarz podejmie decyzje o dalszych krokach.

W przypadku złamań wykonuje się odpowiednie usztywnienie, najczęściej z gipsu, ale może być też wykonane z tworzywa sztucznego. Czasem konieczne może okazać się odpowiednie nastawienie kości lub wykonanie innego niezbędnego zabiegu. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zbadać skręcenie lub zwichnięcie stawu. W niektórych przypadkach zdarza się, że uszkodzenia są na tyle poważne, że wymagają leczenia operacyjnego. Po zakończeniu pierwszego etapu leczenia przychodzi czas na fizjoterapię. Pozwala przywrócić, o ile to możliwe, pełną mobilność stawu i sprawność mięśni. Odpowiednio przeprowadzone leczenie minimalizuje ryzyko, że nie odzyskamy pełni dawnej sprawności.

Tekst przy współpracy z foot-med.pl.

 

Dodaj komentarz