Jak wybrać plecak szkolny dla dziecka?


Jak wybrać plecak szkolny dla dziecka?
Już wkrótce wielu rodziców stanie przed dylematem zakupu plecaków szkolnych dla swoich pociech. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie – trzeba pogodzić oczekiwania dziecka, któremu często najbardziej zależy na atrakcyjnym designie, z odpowiednią budową i pojemnością, tak żeby w środku zmieściły się wszystkie książki i zeszyty, a ich ciężar zbytnio nie obciążył pleców dziecka.

Czym się kierować – główne zasady wyboru plecaków

Plecaki szkolne dostępne są w cenach już od kilkudziesięciu, aż do kilkuset złotych. Znajdziemy je w sklepach sportowych, sklepach z artykułami dla dzieci, ale także na bazarach i w innych miejscach. Choć kolorowe, tanie plecaki kuszą zarówno dzieci, jak i liczących się z wydatkami rodziców, to jednak na tym zakupie zdecydowanie nie warto oszczędzać. Kręgosłup dziecka w wieku szkolnym ciągle się rozwija. Okres intensywnego wzrostu jest tym, kiedy szczególną uwagę należy zwracać na wszelkie obciążenia, jakie nosi dziecko, podobnie jak na dobór krzeseł i biurek. Niewyprofilowane, zbyt duże, niedopasowane plecaki sprawiają, że dziecko może się garbić lub wykrzywiać. Taka pozycja przyjmowana dzień w dzień prowadzi do wad rozwojowych kręgosłupa, z którymi następnie walczy się za pomocą kosztownej i żmudnej rehabilitacji. Lepszej jakości plecaki szkolne są więc inwestycją w zdrowie i prawidłową postawę naszego dziecka.

plecak szkolny dla dziewczynki

Kupując plecak, szczególną uwagę należy zwrócić na pięć jego części:

  • Tył, czyli tzw. plecy, powinny być usztywnione i wyprofilowane. Miękkie plecaki, workowato układające się na ciele zdecydowanie odpadają.

  • Szelki muszą być regulowane, szerokie i miękkie, tak by dobrze rozkładały ciężar na plecach i nie wbijały się w skórę. Dzięki regulacji będzie można dopasowywać je wraz ze wzrostem dziecka.

  • Dno plecaka powinno być wzmacniane, tak by wytrzymało niemałe obciążenie oraz szuranie po podłodze. Zapobiega też odkształcaniu się plecaka.

  • Dodatkowe paski do zapięcia w talii lub na klatce piersiowej jeszcze lepiej rozkładają ciężar i są polecane zwłaszcza w przypadku plecaków dla najmłodszych dzieci.

  • Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem dobrego plecaka są przegródki i kieszonki. Pozwalają one zachować porządek w plecaku, oddzielić podręczniki i zeszyty od śniadania, rozłożyć równomiernie zawartość i ułatwić dostęp do mniejszych elementów. Przydatnym dodatkiem jest między innymi kieszeń na butelkę, zasuwane, ukryte kieszonki na klucze czy inne cenne przedmioty.

plecak szkolny

Właściwa waga plecaka

Wybierając plecaki szkolne, należy też zwrócić uwagę na ich wagę. Warto pamiętać, że wypełniony książkami i innymi przedmiotami plecak nie powinien ważyć więcej, niż 10% wagi dziecka. Biorąc pod uwagę ilość podręczników, z jakich dziś korzystają dzieci, oznacza to konieczność wyboru jak najlżejszych plecaków.

Można jednak postarać się, by nieco „odchudzić” ich zawartość, między innymi kupując zeszyty w miękkich okładkach (nie tylko mniej ważą, ale i zajmują mniej miejsca), ograniczając ilość noszonych codziennie przyborów (nie każdego dnia potrzebny jest komplet kredek czy zestaw do geometrii), wybierając lekkie pudełka śniadaniowe albo pakując śniadanie jedynie w folię i torebki. Warto także zapytać w szkole, czy nie byłoby możliwości zostawienia w niej niektórych podręczników i przyborów.

Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów ze sklepu www.pariso.pl, oferującego plecaki dla dzieci i młodzieży oraz torby.

Dodaj komentarz