Jak wybrać płyn do soczewek miękkich?


Jak wybrać płyn do soczewek miękkich?
Na początek staje się przed wyborem okulary czy soczewki kontaktowe. Jeśli soczewki kontaktowe, to twarde czy miękkie. A jeżeli już jakiekolwiek kontakty, to pozostaje wybór jaki płyn do nich – płyn czyszczący, płyn spłukujący, płyn dezynfekujący, czy płyn wielofunkcyjny.

Soczewki kontaktowe – twarde oraz miękkie

Soczewki kontaktowe zrewolucjonizowały optykę. Pozwoliły bowiem porzucić okulary na rzecz soczewek kontaktowych. Największej rewolucji dokonały jednak soczewki miękkie, które stały się wygodną alternatywą dla soczewek twardych. Pomijając kwestię twardości i miękkości soczewek kontaktowych soczewki kontaktowe różnią się pod względem schorzeń, do korekcji jakich zostały stworzone. Pod tym względem wylicza się soczewki kontaktowe: sferyczne, toryczne, multifokalne i zerówkowe. Soczewki sferyczne to kontakty korygujące wady wzroku przy krótkowzroczności oraz dalekowzroczności. Soczewki toryczne to kontakty korygujące wady wzroku przy astygmatyzmie. Soczewki kontaktowe multifokalne to kontakty korygujące wady wzroku przy presbiopii, czyli starczowzroczności. Soczewki zerówkowe to kontakty nie korygujące wady wzroku, lecz przez swoje zabarwienie służące do zmiany stylizacji przez zmianę koloru oczu. Nie tylko soczewki zerówkowe posiadają określony kolor, soczewki sferyczne, toryczne i multifokalne, nie muszą, ale też mogą go posiadać.

Twarde soczewki kontaktowe:

Twarde soczewki kontaktowe narodziły się przed miękkimi soczewkami kontaktowymi. Jak sama nazwa wskazuje wyróżniają się twardością. Efektem tego uchodzą za bardziej wytrzymałe niż kontakty miękkie. Korygują wszystkie wady wzroku, ale częściej stosuje się je przy większych wadach, niż przy mniejszych. Mają mniejszą powierzchnię i są precyzyjnie dopasowane do konkretnego oka. Można je nosić nawet przez kilka lat. Sprawdzają się zwłaszcza przy zespole suchego oka, bo nie wysuszają oczu. Kosztują drogo.

 Miękkie soczewki kontaktowe

 Miękkie soczewki kontaktowe narodziły się po twardych soczewkach kontaktowych. Jak sama nazwa wskazuje wyróżniają się miękkością. Efektem tego uchodzą za mniej wytrzymałe od kontaktów twardych. Korygują wszystkie wady wzroku, ale częściej stosuje się je przy mniejszych wadach, niż przy większych. Mają większą powierzchnię i nie są precyzyjnie dopasowane do konkretnego oka. Nosi się je w zależności od daty ich użytkowania przez dobę, tydzień, miesiąc lub kwartał. Niezbyt sprawdzają się przy zespole suchego oka, bo potrafią wysuszać oko. Kosztują tanio. Zrewolucjonizowały rynek optyczny, bo okazały się powszechnie dostępne i łatwe w użyciu. 

Płyny do soczewek

  Płyny do soczewek to podstawa, bo to właśnie w płynie przechowuje się soczewki nocą, aby sprawnie użytkować je za dnia. Występują trzy rodzaje płynów do soczewek: płyn czyszczący, płyn spłukujący, płyn dezynfekujący oraz płyn wielofunkcyjny. Płyn czyszczący usuwa wszelkie zanieczyszczenia, które zgromadziły się na soczewkach kontaktowych. Płyn spłukujący usuwa zanieczyszczenia i przygotowuje soczewki kontaktowe do założenia. Płyn dezynfekujący pozwala przechowywać soczewki kontaktowe w pojemniku gwarantując im sterylność. Płyn wielofunkcyjny po pierwsze oczyszcza, a po drugie chroni soczewki kontaktowe. Ważne, aby przechowywać i czyścić soczewki w płynie, a nie w wodzie, bo w wodzie występują bakterie i grzyby, które nie przedostaną się do oka przez powietrze, ale przez kontakty już tak.

 

GS
Nie możesz znaleźć odpowiedniego płynu do swoich miękkich soczewek? Wszystko czego szukasz znajdziesz na: soczewki24.pl.

Dodaj komentarz