Jak wybrać wannę dla osoby niepełnosprawnej?


Jak wybrać wannę dla osoby niepełnosprawnej?
Wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej wydaje się wyzwaniem z kilku względów. Należy przede wszystkim zatroszczyć się bowiem o odpowiednią ilość miejsca, czego zwykle w naszych polskich mieszkaniach brakuje. Wygoda użytkowania sprzętów w łazience dla osoby niepełnosprawnej to podstawowe kryterium, jakim powinieneś się kierować, urządzając to pomieszczenie. Jaka wanna zapewnić odpowiedni komfort?

Ważne są wymiary łazienki

Tak jak w każdej łazience, tutaj również bardzo ważna jest wielkość. Jeżeli masz mikroskopijną łazienkę, trudno będzie zapewnić przestrzeń tak istotną z punktu widzenia osoby starszej czy niepełnosprawnej. Ważne jest jednak odpowiednie usytuowanie danych elementów i wybór funkcjonalnych sprzętów. Nie musisz upierać się więc przy wannie, jeśli masz mało miejsca. Postaw za to na kabinę otwartą bez progów, a może to być nawet wygodniejsze rozwiązanie od wąskiej wanny.

Pamiętaj również, że rodzajów niepełnosprawności mamy dość dużo, dlatego wybranie najlepszego rozwiązania dla twojego domu to wyłącznie kwestia indywidualna. Kiedy domownik jeździ na wózku, najważniejsze jest wyznaczenie przestrzeni manewrowej, która będzie stwarzać wystarczający komfort do swobodnego poruszania się danej osoby.

Weź pod uwagę również rozmieszczenie innych sprzętów. Powinny być one zamontowane w określony sposób, co określają przepisy Prawa Budowlanego z 1994 roku oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Chociaż nie ma obowiązku przestrzegania tego prawa we własnym domu, dużo lepiej jest dostosować całą łazienkę w miarę możliwości do tych wytycznych.

łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Kształt i rozmiar wanny

Przejdźmy jednak do samej „bohaterki” artykułu. Producenci wanien wypuszczają na rynek sprzęty, w których zamontowano specjalne drzwiczki, umożliwiające wchodzenie do środka. Nie trzeba jednak kupować przystosowanej do tego wanny, ponieważ często wystarczy to, co już posiadasz u siebie. Jeśli chodzi o rozmiar, użytkownik  powinien mieć swobodę ruchów i możliwość wygodnego przyjęcia ulubionej pozycji. Idealnie sprawdzają się do tego klasyczne, prostokątne wanny. Pamiętać należy, aby zaopatrzyć się w matę antypoślizgową.

Warto rozważyć zamontowanie parawanu nawannowego lub zasłonki, aby inni domownicy mogli mieć możliwość skorzystania z funkcji prysznica. Kusząca jest zwłaszcza opcja wyboru parawanu z powłoką, która zapobiega osadzaniu się kamienia i zanieczyszczeń. Nie tylko w ten sposób masz dwa urządzenia w jednym, ale ułatwiasz także zadbanie o te elementy.

Dodatkowe wsparcie w codziennych czynnościach

Wanna dla osoby niepełnosprawnej potrzebuje, tak jak każdy inny sprzęt, nieco więcej wsparcia, co dają poręcze umieszczone w jej pobliżu. Przy toalecie czy umywalce zwykle są to poręcze ścienne, łukowe lub kątowe zaś wstanie z wanny umożliwiają poręcze proste. Z kolei wygodne leżenie w pianie zapewni zagłówek. Siedzisko umożliwia pomoc w toalecie domownika, dlatego również warto się w nie zaopatrzyć. Pytaj producenta wanien, jakie rozwiązania poleca tobie. Sprawdź wspomniane produkty również na stronie kolo.com.pl. W każdym przypadku mogą to być inne elementy w zależności od danej niepełnosprawności.

Hydromasaż w wannie i inne sprzęty

Skoro już o dodatkowych funkcjonalnościach mowa, być może warto sprawdzić opcje z hydromasażem. Nie tylko będzie on elementem relaksu dla całej rodziny, ale przede wszystkim umili kąpiel temu wyjątkowemu domownikowi.

Jakie są zalety hydromasażu?

  • korzystny wpływ na układ krążenia
  • urozmaicenie kąpieli
  • pomoc w rozładowaniu napięcia
  • czynnik relaksujący
  • ujędrnienie skóry

Pamiętaj, że wanna jest zwykle najbardziej problematycznym urządzeniem, jeśli chodzi o wyposażenie dla niepełnosprawnych, jednak inne czynności mogą także sprawiać kłopot. Nie zapominaj o dostosowaniu miski ustępowej do wysokości wózka, ponieważ jest to niezwykle istotny element. Taka sama sytuacja jest z umywalką, której krawędź musi być na odpowiedniej wysokości. Ważne są również takie szczegóły jak lustro. Na rynku dostępne są lustra uchylne, które ułatwiają przeglądanie się z wózka. Wyobraź sobie, jakie czynności są najbardziej problematyczne dla osoby mającej problem z poruszaniem się, a wtedy łatwiej będzie dostosować wnętrze do tych potrzeb.

Dodaj komentarz