Jak wygląda zabieg pobierania komórek jajowych?


Jak wygląda zabieg pobierania komórek jajowych?
Zapłodnienie pozaustrojowe jest zaawansowaną i skuteczną metodą zwalczania niepłodności. u wielu kobiet pojawia się problem braku komórek jajowych, które byłyby zdolne do zapłodnienia. Szansą dla nich jest dawstwo komórek jajowych od anonimowej dawczyni.

Czym jest zapłodnienie pozaustrojowe

Zapłodnienie ustrojowe przeprowadzane jest w warunkach laboratoryjnych i polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety. Istnieje wiele wskazań do zabiegu In vitro. Zalicza się do nich między innymi: niedrożność jajowodów, endometriozę, niepłodność idiopatyczną (o nieustalonej przyczynie), obniżenie parametrów nasienia etc.

Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności

Leczenie niepłodności metodą sztucznego zapłodnienia rozpoczyna się od wizyty w wybranej klinice leczniczej. Najczęściej na tym etapie wymagana jest obecności obojga partnerów. Przy pierwszej wizycie kobieta poddawana jest badaniom lekarskim, przede wszystkim wykonywane jest USG. Jego celem jest ocena stanu narządów rozrodczych i potwierdzenie, że przeprowadzenie zabiegu jest możliwe. Kolejne badania to cytologia, a także sprawdzenie poziomu poszczególnych hormonów we krwi (FSH, prolaktyna, estradiol, testosteron). Natomiast mężczyzna poddawany jest badaniu nasienia. Po przeanalizowaniu wyników badań przy następnej wizycie w klinice, lekarz dokonuje wyboru techniki zapłodnienia pozaustrojowego. Następnie w celu zwiększania ilości dojrzałych komórek jajowych (rozrodczych), u kobiety stosuje się stymulację hormonalną trwającą około 7-12 dni. Jest to etap przygotowawczy do zabiegu pobrania komórek jajowych.

Pobranie komórek rozrodczych od przyszłej matki

Termin pobrania komórek jajowych wyznacza lekarz na podstawie wyników badań hormonalnych oraz badania USG. Zabieg jest bezbolesny i nieskomplikowany. Kobieta powinna być na czczo i przybyć do kliniki leczenia niepłodności około 30 minut przez wyznaczoną godziną zabiegu. Pobranie komórek jajowych przebiega w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Ważne jest, by w trakcie trwania zabiegu pobrania komórek jajowych, kobieta była pod kontrolą anestezjologa, który ocenia funkcje życiowe. Zabieg, czyli punkcja, polega na pobraniu z jajników płynu pęcherzykowego łącznie z komórkami rozrodczymi. Całość trwa bardzo krótko, bo około 15 minut. Punkcja przeprowadzana jest przy użyciu długiej i cienkiej igły. Przebieg zabiegu kontrolowany jest za pomocą USG wykonywanego sondą dopochwową.

Kiedy kobieta może wrócić do domu?

Po zabiegu pobrania komórek jajowych, kobieta poddawana jest 2-3 godzinnej obserwacji w klinice. Po tym czasie odzyskuje sprawność psychoruchową (wcześniej zaburzoną przez wykonane znieczulenie) i może wrócić do domu. Zaleca się, by kobieta została odebrana z kliniki przez partnera lub inną bliską osobę – nie powinna prowadzić samochodu. Powinna mieć zapewnioną opiekę przez następną dobę.

Przeczytaj więcej: In vitro to szansa w leczeniu niepłodności

Dodaj komentarz