Jak wykryć raka zanim zaatakuje?


Nowotwór

W naszym kraju co roku diagnozuje się blisko 160 tysięcy nowych zachorowań na raka. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przewidują wzrost zachorowań nawet o 75% do 2030 roku. Najgorsze w całej sprawie jest to, że dowiadujemy się o chorobie dopiero wtedy, gdy jest już praktycznie niewyleczalna. Czy da się skutecznie wykryć raka zanim ostatecznie zaatakuje?

Palenie szkodzi zdrowiu i życiu

Nowotwór nie jest wcale chorobą, która pojawiła się niedawno, wraz z rozwojem cywilizacji. Rak pod różnymi postaciami występuje praktycznie od zarania dziejów, wyniszczając systematycznie zdrowe organizmy. W dniu dzisiejszym wiele mówi się o zanieczyszczeniu  środowiska, wpływie niezdrowych nawyków żywieniowych i braku ruchu na zwiększoną zachorowalność. Prawda nie jest jednak taka prosta. Tylko 1/3 nowotworów jest wywołana na nasze życzenie, pozostałe 2/3 zachorowań jest praktycznie przypadkowa i nie mamy na nią większego wpływu.

Nowotwór jest częścią nas

Nowotwór nie jest ani rodzajem wirusa ani ciałem obcym, które wyniszcza nasze ciało doprowadzając ostatecznie do śmierci. Rak jest częścią nas i powstaje z naszych komórek, które ulegając mutacjom przekształcają się w komórki nowotworowe. Niestety nie jesteśmy w stanie wykryć nowotworu, zanim komórki nie zaczną namnażać się tworząc w naszym organizmie skupisko milionów zmutowanych komórek. Wiele pojedynczych komórek nie wywołuje nowotworów, jednak wystarczy jedna silna komórka nowotworowa i nasze osłabienie, by zaczęła się namnażać zajmując zdrowe komórki naszego ciała. Z chorobą nowotworową można żyć latami, jednak dopiero wtedy, gdy zaczniemy odczuwać negatywne zmiany w organizmie, zdamy sobie z tego sprawę. Na leczenie może być za późno.

Dbajmy o siebie

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka należy odłożyć wszystkie używki takie jak papierosy, alkohol czy narkotyki. Niezdrowe odżywianie prowadzi do otyłości i braku ważnych mikroelementów w organizmie, dlatego w walce z rakiem warto wprowadzić do swojej diety zdrowe tłuszcze, warzywa, owoce i jak najmniej przetworzonych produktów. Regularny ruch jest również pomocy w profilaktyce nowotworowej. Wystarczy nawet pół godzinny spacer każdego dnia, by poprawić swój stan zdrowia. Znaczny wpływ na zachorowania ma również zanieczyszczenie środowiska, jednak nie każdy z nas może mieszkać na wsi z daleka od wielkich metropolii. Każdy z nas powinien za to starać się choć w weekendy zażywać świeżego powietrza.

Badania rozwiewają wątpliwości

Wielu z nas zastanawia się nad tym, czy nowotwór potajemnie nie trawi go od środka. Niektórzy z nas wolą nie wiedzieć o tym, czy za kilka miesięcy usłyszą wyrok skazujący na śmierć. Jednak aby żyć długo i cieszyć się pełnią zdrowia warto po prostu poddać się badaniom. Nie ma sensu czekać na pierwsze objawy czy na zalecenia lekarza, tylko sprawdzić markery nowotworowe. W diagnostyce nowotworowej stosuje się badania z użyciem promieni X oraz badania bez użycia promieni RTG. Najlepszym badaniem na dzień dzisiejszy jest badanie wykonywane za pomocą rezonansu magnetycznego.

Zmiany powstające w naszym organizmie możemy oglądać już na poziomie pojedynczych molekuł. Rezonans magnetyczny pozwala wykryć zmiany na poziomie metabolicznym czyli tzw. markerów nowotworowych. Badając się na ich obecność jesteśmy w stanie stwierdzić, czy w naszym organizmie rozprzestrzeniają się komórki nowotworowe, jakie jest ich tempo rozwoju oraz poziom złośliwości.

Po przebytym leczeniu

Badanie rezonansem magnetycznym nie jest zalecane wyłącznie osobom z niezdiagnozowanym nowotworem, które chcą upewnić się, że wszystko jest w porządku z ich zdrowiem. Jeśli chorowaliśmy wcześniej na raka, a zostaliśmy poddani leczeniu, dzięki rezonansowi magnetycznemu możemy sprawdzić skuteczność leczenia i zobaczyć, czy rak nadal trawi nasz organizm, czy został po prostu zwalczony.

Dlaczego rezonans magnetyczny?
– badania możemy cyklicznie powtarzać
– wykrywa zmiany niewidoczne w innych metodach obrazowania
– jest nieinwazyjny
– pozwala na wykonanie badania na płodach i kobietach w ciąży
– środki kontrastujące na ogół nie wywołują alergii
– badanie dobrze obrazuje układ nerwowy i tkanki miękkie

Być szybszym od raka

W czasie rezonansu magnetycznego w naszym organizmie znajdą się środki kontrastowe, dzięki którym ocenimy zmiany w tkankach naszego organizmu, zaawansowanie możliwej choroby oraz stopień jej złośliwości. Rezonans magnetyczny jest uznawany za podstawową metodę diagnostyki onkologicznej. Oczywiście poza samymi badaniami warto dbać o siebie, zdrowo się odżywiać, zażywać ruchu i unikać odżywek, by nie przygotowywać odpowiedniego podłoża do powstawania i rozwoju choroby nowotworowej. Większość z nas ma w bliższej lub dalszej rodzinie kogoś, kto choruje lub chorował na raka, dlatego warto upewnić się, że nas nie czeka podobny los. Nowotwory wcześnie wykryte gwarantują przynajmniej 5 letnie przeżycie u 75-100% chorych.

Artykuł powstał przy współpracy z kliniką Euro-Clinic, w której mogą Państwo wykonać badanie rezonansem magnetycznym wykonywane przez najlepszych specjalistów. Aby sprawdzić pełną ofertę kliniki i jej zabiegów wystarczy wejść na stronę www.euro-clinic.pl.

Dodaj komentarz