Jak zachęcić dziecko do zdrowej żywności?


Jak zachęcić dziecko do zdrowej żywności?
Nie ulega wątpliwości, że dzieci nie przepadają za zdrową żywnością, ponieważ ta wydaje im się niezbyt atrakcyjna czy smaczna. Mimo to warto uczyć dzieci, w jaki sposób mogą prowadzić zdrowy tryb życia i uświadamiać, że zdrowa dieta jest jego nieodłącznym elementem. Jak możemy przekonać dziecko do spożywania zdrowej żywności?

Zdrowa żywność nie jest dla dziecka atrakcyjna. Priorytetem dla każdego rodzica powinna być świetną kondycja zdrowotna dziecka, dlatego zapewnienie mu odpowiedniej diety i nauczenie właściwych nawyków żywieniowych bez wątpienia musi odgrywać bardzo ważną rolę. W jaki jednak sposób możemy zachęcić dziecko do zdrowej żywności, szczególnie wtedy, kiedy przyzwyczajone jest do słodyczy i niezbyt zdrowych artykułów żywnościowych?

Przykład

Jednym z lepszych sposobów jest dawanie odpowiedniego przykładu. Jeżeli będziemy niekonsekwentni i sami nie będziemy poddawać się tym regułom i zasadom, to nie możemy liczyć, że nasze dziecko będzie posłusznie się im poddawało. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że dbanie o stan zdrowia powinno dotyczyć całej rodziny, a nie tylko dzieci. Dlatego jeśli chcemy wpoić naszym pociechom, że zbyt częste jedzenie chipsów czy słodyczy szkodzi naszemu organizmowi, to jest oczywiste, że sami nie możemy zajadać się słodkościami co chwilę.

Bardzo podobnie jest z napojami. Nie będziemy w stanie przekonać dziecka do picia większej ilości wody mineralnej, jeśli sami pijemy ją nierzadko, posiadając w alternatywie colę czy inne, niezbyt zdrowe, napoje gazowane.

Złoty środek

Z drugiej jednak strony musimy pamiętać, że zbytnie ograniczanie jedzenia słodyczy czy chipsów może bardzo negatywnie wpłynąć na dziecko. Warto dlatego znaleźć złoty środek i rozsądnie kontrolować to, co dziecko je. Nie możemy zabronić mu w ogóle spożywania chipsów czy picia coli, ale warto reagować szczególnie wtedy, kiedy dostrzegamy problem w postaci ich zbyt dużej ilości czy braku ruchu.

Ruch

W tym kontekście bardzo ważne jest również zapewnienie dziecku odpowiedniego ruchu. Właśnie dlatego wypisywanie zwolnień z wychowania fizycznego – o ile nie są one spowodowane faktycznym stanem zdrowia naszego dziecka – nie są rozsądne. Ruch, w jakiejkolwiek postaci, jest dla dzieci dobry, szczególnie w okresie rozwoju. Należy także podkreślić, że uprawianie sportu nie wiąże się wyłącznie z korzyściami stricte fizycznymi, takimi jak kształtowanie sylwetki czy wzmacnianie siły lub kondycji, ale także z psychicznymi. Mowa w tym miejscu między innymi o poczuciu własnej wartości, które dzięki uprawianiu sportu może się wzmocnić. Poza tym gry zespołowe uczą współpracy i rywalizacji, co bardzo korzystnie może przełożyć się na wiele aspektów funkcjonowania dzieci w społeczeństwie.

Pomimo tak oczywistych korzyści bardzo trudno jest zachęcić dzieci do uprawiania sportu. Dlatego warto aktywnie spędzać z nim czas już od najmłodszych lat i uczyć go, że sport to zdrowie. Jeżeli pójdzie za tym również zdrowe odżywianie, to bez wątpienia nasze dziecko będzie mogło skutecznie oprzeć się nadwadze czy otyłości.

Artykuł przygotowany przez
Artykuł przygotowany przez sklep internetowy z odzieżą dziecięcą Lencia – wszystko, czego potrzebuje Twoje dziecko

Dodaj komentarz