Jak zacząć dbać o zdrowie?


Jak zacząć dbać o zdrowie?
O własnym zdrowiu myśli się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy pojawiają się konkretne dolegliwości. Szczególnie ludzie młodzi bagatelizują potrzeby swojego organizmu, sądząc, że problem jeszcze ich nie dotyczy.

Niestety zaniedbane zdrowie może dać o sobie znać dużo wcześniej niż na emeryturze i dlatego warto się o niego troszczyć od najmłodszych lat.
Błędy i zaniedbania wpływające na nasze zdrowie.Współczesny styl życia nie sprzyja zdrowiu. Praca po kilkanaście godzin dziennie i nawał obowiązków sprawiają, że ludziom brakuje czasu na troskę o swój organizm.

Do najczęstszych zaniedbań należą:
• Niezdrowa dieta
• Brak ruchu
• Niewystarczająca ilość snu
• Używki

Nadwaga i otyłość 

Jednym z najpoważniejszych problemów jest nadwaga i otyłość. Szacuje się, że dzisiaj połowa dorosłych Polaków nosi nadprogramowe kilogramy, które są najczęstszym powodem poważnych chorób układu krążenia, cukrzycy typu II oraz zaburzeń hormonalnych. Zła dieta oraz niechęć do uprawiania aktywności fizycznej skutkują także obniżoną odpornością, słabą kondycją fizyczną, problemami z kręgosłupem, a także kłopotami trawiennymi. Jeśli do tego dochodzi palenie papierosów i częste sięganie po alkohol, organizm nawet młodego jeszcze człowieka dość szybko zaczyna szwankować.

Profilaktyka zdrowotna wymaga zmiany stylu życia

Zdrowie człowieka zależy od wielu czynników, jednak najbardziej od sposobu życia. Mało kto pamięta o tym, że przyczyną większości nowotworów są nie geny, lecz papierosy, alkohol oraz dieta bogata w produkty zawierające chemiczne dodatki. Lekarze biją na alarm, że z powodu niewłaściwej diety i braku aktywności fizycznej zdarza się coraz więcej przypadków zawałów serca u 20- i 30-latków. Choć większość osób doskonale wie na czym polega dbanie o zdrowie, tylko ułamek z nich decyduje się na wprowadzenie zmian w swoim życiu w celach profilaktycznych. Przyczyną tego jest najczęściej brak czasu, motywacji i wytrwałości. Niestety nie jest prosto nagle przestawić się na zbilansowaną dietę, zrezygnować z używek i zamienić wygodne kapcie na buty do treningu. Do tego człowiek potrzebuje wsparcia i najlepiej, gdy pochodzi ono od profesjonalisty.

Trener personalny -pomocna dłoń w walce o zdrowie

O swoje zdrowie warto zacząć dbać w każdym momencie, bo na to nigdy nie jest za późno. Jeśli ktoś nie wie, jak się do tego zabrać, może skorzystać z pomocy trenera personalnego. Jest to osoba, która zawodowo zajmuje się doradztwem w zakresie dietetyki oraz aktywności fizycznej. Trafiają do niej najczęściej osoby z nadwagą, które chcą raz na zawsze pozbyć się nadprogramowych kilogramów, wyrzeźbić sylwetkę, poprawić swój stan zdrowia i trwale zmienić swoje nawyki żywieniowe. Dobry trener podchodzi do każdego klienta indywidualnie i w sposób holistyczny, co oznacza, że dietę oraz rodzaj treningu dostosowuje do konkretnej osoby, jej stanu zdrowia, możliwości fizycznych oraz celu, jaki chce osiągnąć. Co więcej, usługi trenera nie kończą się na jednorazowej konsultacji, lecz zwykle polegają na wielomiesięcznej współpracy, polegającej na nieustannym wsparciu klienta w zmianie stylu życia, a także na bieżącym korygowaniu diety i treningów, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez trenera personalnego Mateusza Kokoszkę, specjalizującego się w organizacji treningów personalnych we Wrocławiu.


Dodaj komentarz

2 komentarzy do “Jak zacząć dbać o zdrowie?

  • Aga24

    Chociażby od zmiany diety. Ja sposób na schudnięcie znalazłam na blogu:) zbijamywage.pl Polecam – ciekawie pisany

  • Konopna Farmacja Poznań

    Zapraszamy do korzystania z oferty produktów konopnych – idealnych dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze zdrowiem jak i dla zaawansowanych poszukiwaczów dobrego samopoczucia. U nas znajdą państwo kosmetyki na bazie konopi jak i produkty spożywcze. Sklep internetowy: http://www.konopiafarmacja.pl Sklep stacjonarny: Poznań ul. Ratajczaka 33