Jak zainwestować 15 tys. złotych?


Jak zainwestować 15 tys. złotych?
W dzisiejszych czasach, jasnym jest, że większe sumy pieniędzy, mogą same na siebie pracować. Fakt, faktem, nie zawsze odłożenie takiej kwoty jest możliwe, jeśli jednak posiadasz już wolny kapitał, warto zastanowić się jak go rozmnożyć. Sposobów jest wiele, od standardowych lokat, oferujących kilkuprocentowy, bezpieczny zysk aż do gry giełdowej, oferującej większe zyski, aczkolwiek niosącej ze sobą również większe ryzyko. Dlatego zanim zaczniesz rozmnażać swoje fundusze, zastanów się czego oczekujesz i na jak duże ryzyko jesteś gotowy.

Na początek przyjmijmy założenie, że jesteś gotowy na ryzyko, a ewentualna strata nie zrujnuje twojego domowego budżetu. Odstawmy więc na chwilę temat standardowych funduszy inwestycyjnych. Przyjrzyjmy się jednak bliżej, bardziej ryzykownym rozwiązaniom, które mogą przynieść ci dużo bardziej zauważalne zyski.

Inwestycja w akcje

Kupując akcje, w prostej linii nabywamy część kapitału danej spółki giełdowej. Obrót takowymi papierami wartościowymi, dokonuje się za pośrednictwem biura maklerskiego. Natomiast nasze zyski lub straty, uzależnione będą od aktualnych notowań giełdowych danej spółki. Taka inwestycja, potencjalnie może przynieść spore zyski, jednak jest równocześnie obciążona dużym ryzykiem. Wystrzegaj się inwestowania w akcje w sytuacji, gdy wiesz, że będziesz potrzebował tej gotówki – akcje mogą przynieść zyski po dłuższym czasie, a przedwczesna ich wypłata może wiązać ze stratą części kapitału.

Czym są obligacje

Inwestując w obligacje, w zasadzie udzielamy pożyczki ich emitentom. Obecnie, mamy możliwość inwestycji w obligacje generowane przez skarb państwa (są one bezpieczniejsze, jednak nie przynoszą ogromnych zysków), lub w obligacje korporacyjne, które obarczone co prawda większym ryzykiem, kuszą obietnicą większych zysków. Jednak zanim zaczniesz inwestować w obligacje właśnie, powinieneś posiąść, choćby podstawową wiedzę na ich temat, prześledzić rynek i przeanalizować sytuacje finansową firmy, w którą chcesz zainwestować.

Zarówno akcje jak i obligacje są najpopularniejszymi papierami wartościowymi na obecnej giełdzie. Głównie dlatego, że to my jako inwestor możemy zarządzać aktywami, a jeśli mamy odpowiednią wiedzę i umiejętności (ewentualne szczęście), możemy generować całkiem przyzwoite zyski, niewielkim nakładem pracy.

Lokaty – bezpieczniejsza forma inwestycji

Jeżeli nie chcesz narażać się na jakiekolwiek straty, najlepszym wyjściem, będzie dla ciebie wybór lokaty długoterminowej, dzięki której unikniesz problemu z szukaniem nowej lokaty co kilka miesięcy. Jednak zanim zdecydujesz się na wpłatę, weź pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, sprawdź na jak długo zamrażasz swój kapitał, upewnij się też, że w trakcie trwania ów lokaty, nie będziesz potrzebował większej sumy pieniędzy – wcześniejsza ich wypłata, będzie wiązać się z utratą wypracowanych wcześniej zysków.

W sytuacji, gdy nie jesteś pewien czy chcesz zamrażać swoje pieniądze na tak długi czas, powinieneś zdecydować się na konto oszczędnościowe – jest to równie bezpieczne rozwiązanie, gwarantujące zysk, może niewielki, lecz zawsze zysk. Dodatkowo z wpłaconego kapitału będziesz mógł skorzystać w dowolnej chwili.

 

PA
Lokaty są najbezpieczniejszym rodzajem inwestycji. Sprawdź aktualną ofertę lokat na: http://direct.money.pl/lokaty/.

Dodaj komentarz