Jak zdrowo żyć?


Jak zdrowo żyć?
Obecnie mamy do czynienia z czymś w rodzaju mody na zdrowy, aktywny tryb życia. Cóż z tego, kiedy sporej grupie z nas brakuje czasu, chęci, motywacji i samodyscypliny, aby kilka razy w tygodniu chodzić na siłownię, fitness czy basen. Kiedy zaś dysponujemy większą ilością wolnego czasu, wolimy gdzieś wyjechać, popływać, wypocząć, zobaczyć coś ciekawego. Dlaczego tego odpowiednio nie wykorzystać? Zdrowy tryb życia to nie tylko, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Możemy na przykład spróbować swych sił w żeglowaniu.

Złapać wiatr w żagle…

Żeglarstwo jest dyscypliną, łączącą w sobie elementy sportu i turystyki, która wykorzystuje sprzęt o napędzie żaglowym. Wychodząc z tej uproszczonej definicji, możemy podzielić żeglarstwo z uwagi na rodzaj wykorzystywanego sprzętu oraz warunki, w jakich jest uprawiane na:

  • jachtowe,
  • deskowe,
  • lodowe,
  • morskie,
  • śródlądowe,
  • lądowe.

W naszym kraju najbardziej rozpowszechnione jest żeglarstwo jachtowe. Pojezierze Mazurskie i inne pomniejsze rozlokowane w całej Polsce zbiorniki wodne dają ku temu doskonałe warunki.

Dla zdrowia, ducha i ciała

Z tego tytułu, że żeglarstwo łączy w sobie elementy sportu i turystyki, wynika wiele korzyści. Możemy nie tylko prowadzić aktywny tryb życia, poprawić kondycję fizyczną, zahartować organizm i zwiększyć odporność (żeglujemy przecież w różnych warunkach pogodowych), ale też zobaczyć wiele pięknych miejsc, zakosztować przygód, poczuć adrenalinę i satysfakcję z osiągnięcia zamierzonego celu, w końcu poznać wielu ciekawych ludzi, podzielających naszą pasję.

Żeglując, musimy nauczyć się funkcjonować w zespole. Od naszej komunikacji, odpowiedzialności i współpracy zależy nie tylko dobra atmosfera na pokładzie, ale też to, czy bezpiecznie dobijemy do celu. Żeglarstwo jest tego typu dyscypliną, która nie tylko korzystnie wpływa na naszą kondycję fizyczną, ale też ćwiczy umysł. Uczy koncentracji, zdolności szybkiego myślenia, umiejętności przewidywania niektórych zdarzeń, sprawnej analizy sytuacji i interdyscyplinarnego wykorzystywania wiedzy z zakresu fizyki, meteorologii czy ratownictwa.

Sport dla każdego

Żeglarstwo to sport dla wszystkich. Z powodzeniem mogą je uprawiać kobiety, mężczyźni, młodzież, osoby w średnim wieku jak i emeryci. Nie ma też w zasadzie żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, co do uprawiania tego typu dyscypliny. Ostatnimi czasy coraz więcej osób decyduje się też na żeglowanie całymi rodzinami, przez co nierzadkim widokiem są małe dzieci na pokładzie. To bardzo dobry kierunek, dzięki któremu możemy poznać członków swojej rodziny w zupełnie innych warunkach. Takie wyprawy łączą, uczą odpowiedzialności za drugiego człowieka, współpracy, ale też dają wiele radości z wspólnie realizowanej pasji oraz pozostawiają niezapomniane wspomnienia.

Oczywiście malkontenci powiedzą, że żeglowanie jest elitarnym sportem, przeznaczonym tylko dla najbogatszych. Tymczasem tak samo jak do uprawiania jazdy konnej nie musimy mieć własnego konia, tak i do żeglowania nie musimy dysponować własnym jachtem. Z powodzeniem możemy go przecież wyczarterować. Na stronie www.vipjacht.pl znajdziemy atrakcyjną ofertę czarteru nowoczesnych luksusowych, gotowych do wypłynięcia jachtów.

Aby żeglarstwo w istocie było zdrowym sportem musimy podchodzić do niego rozsądnie i odpowiedni się przygotować. Musimy posiadać chociaż minimum wiedzy i umiejętności. Od tego zależy nie tylko powodzenie naszej wyprawy, ale też bezpieczeństwo całej załogi. Koniecznie należy więc zdobyć odpowiednie uprawnienia (minimum patent żeglarza jachtowego). Bez nich zresztą nikt nie wypożyczy nam łodzi. Jeśli zaś nasze umiejętności są niewystarczające lub posiadamy niewielkie doświadczenie, lepiej zdecydować się na wynajęcie profesjonalnego sternika. Niektóre jednostki czarterowe jak np. wspomniana www.vipjacht.pl dają nam taką możliwość.

Nasz partner
Zapraszamy do współpracy z naszym partnerem, firmą VipJacht zajmującą się czarterem wysokiej klasy jachtów na Mazurach. Adres www: http://www.vipjacht.pl

Dodaj komentarz