Jak zlikwidować popękane naczynka na nosie?


Jak zlikwidować popękane naczynka na nosie?
Popękane naczynka to zmora wielu kobiet. Pajączki na nosie tworzą nieestetyczny wygląd, który ciężko przykryć pielęgnującymi kosmetykami. Właścicielkami tego niechcianego problemu bywają zarówno kobiety, jak i mężczyźni w każdym wieku. Niektórych przykra dolegliwość dotyka dość późno, w miarę tracenia przez skórę elastyczności, inne osoby zmagają się z tym od nastoletnich lat.

Dlaczego naczynka pękają? Jaki rodzaj cery jest najbardziej podatny na tworzenie się pajączków? Jakie czynniki mają na to wpływ? Na czym polega zamykanie naczynek i jak zapobiegać powstawaniu nowych zmian na nosie?

Opisany wyżej problem stanowią poszerzone naczynka włosowate, tętniczki i żyłki. Umiejscowione pod dość cienką warstwą skóry, są wrażliwe i kruche, tracą zdolność obkurczania się i stają się coraz bardziej widoczne. Tworzą przy tym charakterystyczne czerwony lub niebieski rumień. Zmiany występują najczęściej na nosie, gdzie skóra jest bardzo delikatna.

Jakie są przyczyny?

Delikatną skórę podrażniają warunki atmosferyczne, takie jak ostry wiatr, mróz, promienie słoneczne i ciepło. Cera naczyniowa jest szczególnie zagrożona przy nagłych i gwałtownych zmianach temperatury (np. po wyjściu z sauny spacer podczas mrozu, przemarznięcie). Znaczenie mają także genetyczne uwarunkowania, dieta, palenie papierosów i picie alkoholu. Bardzo szkodliwe jest solarium. Problem może pogłębiać branie antykoncepcji hormonalnej.

Na problem najbardziej podatne są osoby z wrażliwą cerą. Jeśli już zauważyłaś u siebie pajączki, znaczy to, że problem może nawracać. O cerę naczyniową trzeba dbać cały czas, pielęgnując ją na różne sposoby.

Jak usunąć uciążliwe pajączki z nosa?

Najskuteczniejszą metodą walki z pajączkami jest wizyta u lekarza medycyny estetycznej i poddanie się odpowiednim zabiegom laserowym. Lekarz po zbadaniu skóry, oceni, jaki rodzaj światła będzie najbardziej odpowiedni. Laserowe zamykanie naczynek jest jak najbardziej bezpieczne. Nie zagraża zdrowiu, pod warunkiem, że nie występują przeciwwskazania do zabiegu. Bardzo ważne jest, aby przez 5-6 tygodni po zabiegu nie korzystać z solarium. Podczas zabiegu lekarz “strzela” wiązkami światła. Rezultatem jest natychmiastowe zamknięcie uszkodzonych naczyń. Ta metoda stanowi najlepsze rozwiązanie. Na zabieg warto zdecydować się jesienią lub zimą, kiedy natężenie słoneczne jest jak najmniejsze.

Jak zapobiegać powstawaniu nowych pajączków?

Profilaktyką jest przede wszystkim ochrona przed słońcem i prawidłowa pielęgnacja. Warto na problem reagować od razu, gdyż poszerzone naczynka nigdy same nie znikną, a z czasem coraz bardziej się powiększają. Osoby mające skórę naczyniową powinny zwrócić uwagę na dietę – urozmaicić ją o warzywa i owoce bogatą w selen, cynk i miedź. Unikać zbyt gorących i ostrych potraw. Warto uzupełniać od zewnątrz niedobory witaminy C i rutyny. Istotne jest także używanie odpowiednich kosmetyków, wszystkie, niezależnie od pory roku powinny być dostosowane do cery naczyniowej. Warto używać delikatnych płynów micelarnych, toników i kremów z wysokim filtrem (przez cały rok), by chronić cerę przed mrozem i słońcem.

Artykuł powstał przy współpracy ze stroną zamykamynaczynka.pl. Stroną profesjonalnego gabinetu kosmetycznego w którym odbywa się laserowe zamykanie naczynek, oraz inne zabiegi medycyny estetycznej.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Jak zlikwidować popękane naczynka na nosie?

  • Paulina Pola

    Z boku nosa miałam jedno duże pęknięte naczynko, długo z nim chodziłam aż zaczęło mi przeszkadzać, maskowanie na krótko sie zdwałao 😉 Poszłam do ELite i tam po zabiegu zniknęło i nie wróciło 🙂