Jakie łóżeczko do pokoju niemowlęcia?


Jakie łóżeczko do pokoju niemowlęcia?
Nowy członek rodziny to mnóstwo nowych obowiązków i… wyzwań. Jednym z nich jest wybór łóżeczka dla dziecka. Zadania wcale nie ułatwia ogromny wybór mebli w tej kategorii. Różnorodność wzorów, kształtów, kolorów oraz dodatkowych funkcjonalności może wręcz przytłoczyć osobę przygotowującą się do roli rodzica. Jak urządzić pokój niemowlęcia? Jakie łóżeczka niemowlęce warto wziąć pod uwagę? Czym powinno charakteryzować się łóżeczko dla noworodka?

Zwykłe i niezwykłe łóżeczka dziecięce

Klasyczne łóżeczka niemowlęce to prostokątne meble z ażurowym dnem (na który kładzie się materac) i owalnymi szczebelkami, posiadające najczęściej dwustopniową regulację wysokości dna i występujące w kolorze naturalnego drewna lub białym. Ta minimalistyczna propozycja cieszy się niezmiennym powodzeniem od wielu lat – pewnie większość obecnych młodych rodziców, sama spała w takich właśnie łóżeczkach. Ich zaletą jest prostota, która umożliwia harmonijne wkomponowanie mebla w już urządzoną przestrzeń (np. sypialni rodziców lub pokoju starszego rodzeństwa) oraz stosunkowo niska cena. 

Za prosto i zbyt minimalistycznie? Producenci mebli dziecięcych wychodzą na przeciw oczekiwaniom współczesnych rodziców i oferują designerskie meble wyposażone w dodatkowe funkcjonalności. Łóżeczka dziecięce w nowej odsłonie mają szersze, spłaszczone szczebelki, które dodają meblowi charakteru. Mogą być również wyposażone w pełne boki (najczęściej dwa krótsze), proste lub dowolnie zdobione. Ogromnym atutem nowoczesnych łóżeczek jest dodanie doń praktycznych rozwiązań, dzięki którym te niemowlęce meble mogą służyć znacznie dłużej niż tylko przez rok, czy dwa lata. Najlepszym przykładem funkcjonalności są zdejmowane boki łóżeczek, dzięki czemu można z nich zrobić miejsce do spania dla samodzielnego przedszkolaka lub oryginalną sofę / siedzisko do dziecięcego pokoju. 

Ukołysz mnie mamo lub tato! 

Jeśli przyszli rodzice wahają się między zakupem łóżeczka i kołyski – mogą już przestać. Na rynku znajdą łóżeczka, do których zaprojektowano specjalne bieguny. Bieguny montuje się do nóżek łóżeczka, które tym samym zamienia się wygodną (i nie skrzypiącą!) kołyskę. Bieguny w każdym momencie można zdemontować. W części modeli możliwe jest również całkowite zdemontowanie jednego z boków mebla, co pozwoli wykorzystać go jako designerskie siedzisko do dziecięcego pokoju lub dziecięcego kącika w salonie 

Od niemowlaka do młodziaka? 

Jeżeli lubimy funkcjonalne rozwiązania i mamy świadomość tego, jak szybko dzieci wyrastają nie tylko z ubrań, ale również z mebli – możemy zdecydować się na łóżeczko, które będzie mogło służyć dziecku od pierwszych dni życia, aż do… dorosłości. Jak to możliwe? To oryginalnie zaprojektowany praktyczny mebel, który w swojej pierwszej wersji oferuje zabezpieczoną szczebelkami powierzchnię spania 60×120 (wystarczającą dla dzieci do trzeciego roku życia) oraz zintegrowaną z łóżeczkiem komodę z przewijakiem.

Gdy dziecko podrośnie – bez problemu zdemontujemy komodę i zdejmiemy szczebelki, by uzyskać pełnowymiarowe pojedyncze łóżko o powierzchni spania 90×200 (to wymiar łóżka pozwalający wygodnie wyspać się osobie dorosłej).  

Łóżeczko to nie wszystko

Łóżeczko dziecięce jest oczywiście najważniejszym meblem w pokoju noworodka i niemowlaka, ale przecież nie jedynym, którego będziemy potrzebować! Niezbędny będzie również przewijak, na którym wygodnie (i bezpiecznie!) będziemy mogli wykonać czynności związane ze zmianą pieluchy, przygotowaniem do kąpieli, czy przebieraniem dziecka. Przewijak może być osobnym meblem z praktycznym miejsce do przechowywania najpotrzebniejszych rzeczy lub prostym gadżetem nakładanym na łóżeczko. W pokoju dziecka przyda się również komoda lub szafa, w której będziemy mogli przechowywać dziecięce ubranka, kosmetyki i akcesoria. 

Artykuł napisany w oparciu o produkty ze sklepu meble-aldo.pl.

Dodaj komentarz