Jakie są efekty uboczne po operacji plastycznej?


Jakie są efekty uboczne po operacji plastycznej?
Jeszcze nie tak dawno operacje plastyczne kojarzyły się z gwiazdami estrady, kina i wydawały się nieosiągalne dla osób spoza tzw. showbiznesu. Dziś z korekty nosa, uszu, liposukcji czy operacji biustu korzystają po prostu osoby zainteresowane szeroko rozumianą zmianą (poprawą) wyglądu. Chirurgia plastyczna nie jest już zarezerwowana tylko dla „wybranych”, ale należy pamiętać, że wciąż są to poważne operacje, które wiążą się z pewnym ryzykiem, mogą nieść ze sobą określone efekty uboczne, a nawet powikłania.

Plastyka brzucha, lifting czy liposukcja nie różnią się aż tak bardzo od standardowych zabiegów chirurgicznych znanych nam ze szpitali. Każda ingerencja chirurgiczna to naruszenie ciągłości tkanek, konieczność zastosowania określonych procedur anestezjologicznych. Dodatkowe ryzyko wynika z konfrontacji oczekiwań pacjentów z realnymi rezultatami. Nie da się uniknąć efektów ubocznych wynikających ze specyfiki rekonwalescencji, nie można też wykluczyć powikłań, które na szczęście należą do rzadkości. Wielu problemom można oczywiście zapobiegać np. stosując się do zaleceń lekarza, poważnie podchodząc do każdego etapu – przed i po operacji plastycznej.

Przygotowanie do operacji plastycznej

Na rezultaty zabiegów ogromny wpływ ma odpowiednie podejście do operacji plastycznej przed i po. Wywiad, badania, zastosowanie się do zaleceń lekarza to podstawa. Na przygotowanie pacjenta składają się przede wszystkim konkretne i wyczerpujące rozmowy z chirurgiem, zestaw badań oraz postępowanie przed samym zabiegiem.

Konsultacja, wywiad lekarski, informacje o specyfice  zabiegu

Wybór kliniki i lekarza to kluczowa decyzja jeśli chodzi o operacje plastyczne. Warto brać pod uwagę różne źródła wiedzy – od profesjonalnych opisów i porad, po opinie i wypowiedzi np. na forach, ze strony innych pacjentów. Pamiętajmy o tym, że wśród chirurgów plastycznych mamy pewną specjalizację, a zatem nie zawsze lekarz, który przeprowadzał udaną plastykę brzucha u przyjaciółki, będzie najlepszym kandydatem do wykonania liftingu powiek. Zdecydowanie nie należy szukać okazji, najtańszych rozwiązań, na szali kładziemy przecież zdrowie, życie i wygląd.

doktor

Po podjęciu bardzo ważnej decyzji, czyli wyborze kliniki i lekarza, należy dać sobie czas na rozmowy, spotkania i w 100% uczciwie podejść do wywiadu lekarskiego. Otwartość, szczerość musi działać w dwie strony. Pacjent odpowiada na wszystkie pytania, a lekarz rewanżuje się kompleksową informacją na temat specyfiki zabiegu, realności oczekiwań, ewentualnych zagrożeń, powikłań, efektów ubocznych i przebiegu rekonwalescencji.

Pacjent ma prawo wiedzieć jakie ryzyko niesie ze sobą wybrana przez niego korekta, a lekarz musi poznać jego medyczną przeszłość i obecny stan (przyjmowane leki, przebyte choroby, operacje, skłonności dziedziczne itp.). Po wstępnych konsultacjach warto dać sobie czas na przeanalizowanie wszelkich za i przeciw – pamiętajmy bardzo często operacja plastyczna nie wynika z medycznych przesłanek, nie jest koniecznością tylko wyborem.

Badania i plany przed operacją

Przed samym zabiegiem lekarz wykonuje komplet fotografii obszaru, który będzie operowany, będzie to istotna część dokumentacji medycznej. Niezbędne są także określone badania, jak przed każdą ingerencją chirurgiczną. Są to m.in.:

 • podstawowe badania krwi: grupa krwi, OB., morfologia, jonogram, glukoza na czczo,
 • badania krzepnięcia krwi (APTT, INR, PT ),
 • oznaczenie we krwi HBS, anty-HCV, anty-HIV,
 • pacjenci po 40 roku życia, przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym muszą wykonać RTG klatki piersiowej i EKG.

W razie konieczności lekarz może zlecić dodatkowe badania kwalifikujące do danego zabiegu chirurgicznego.

Zalecenia przed zabiegiem

Pacjent musi przygotować się odpowiednio do operacji plastycznej – zastosować się do następujących zaleceń:

 • nie palić tytoniu co najmniej 2 tygodnie przed operacją,
 • nie pić alkoholu na 72 godziny przed operacją,
 • nie jeść ani pić, nie żuć gumy na co najmniej 6 godzin przed operacją (w przypadku znieczulenia ogólnego),
 • nie stosować narkotyków w żadnej postaci,
 • nie przyjmować leków zaburzających krzepnięcie krwi na 10 dni przed operacją (mogą powodować nadmierne krwawienie podczas i po zabiegu),
 • zaleca się wykonanie szczepień ochronnych przeciw WZW (najpóźniej 6 tygodni przed zabiegiem),
 • poinformować o lekach przyjmowanych z powodu choroby przewlekłej i omówić ich zażycie z lekarzem oraz z anestezjologiem.

sala opoeracyjna

Przeciwwskazania do operacji plastycznych

Mimo coraz szerszej dostępności zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej są pewne przeciwwskazania, które niestety wykluczają możliwość przeprowadzenia wymarzonego zabiegu. Są to w szczególności:

 • ogólny zły stan zdrowia, np. niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, niestabilna cukrzyca, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne, zaburzenie krzepnięcia krwi itp.,
 • obecna lub niedawno przebyta infekcja (uwaga na „zwykłą” opryszczkę),
 • choroby opóźniające, utrudniające gojenie się ran,
 • skłonność do blizn przerostowych i tzw. keloidów,
 • ciąża, karmienie piersią,
 • choroby psychiczne bez wymaganej opinii psychiatry.

Warto wiedzieć, że przeciwwskazaniem jest też nierealistyczna wizja pacjenta, jeśli chodzi o aspekt przed i po operacji plastycznej. Dlatego tak ważne są spotkania i rozmowy poprzedzające zabieg, które pokazują lekarzowi jak pacjent wyobraża sobie jego efekty.

Rekonwalescencja – postępowanie po zabiegu

Postępowanie po operacji plastycznej ma ogromny wpływ na jej rezultaty, uniknięcie ryzyka powikłań i niepożądanych efektów ubocznych. Przebieg rekonwalescencji jest uzależniony od specyfiki zabiegu, a także od indywidualnych cech pacjenta. Począwszy od wrodzonych predyspozycji do gojenia i regeneracji, przez nastawienie psychiczne i przestrzeganie zaleceń. Ogólne zasady postępowania po zabiegu mówią m.in., aby:

 • dbać o organizm, unikać ryzyka infekcji, przeziębień itp.,
 • unikać wzmożonej aktywności fizycznej, forsownych ćwiczeń przez co najmniej 6 tygodni,
 • nie korzystać z solarium nie opalać się na słońcu przez co najmniej 3 miesiące,
 • stosować się do ustnych i pisemnych instrukcji przekazanych po zabiegu.

  narzędzia chirurgiczne

W przypadku niektórych operacji plastycznych pacjent odczuwa np. większy dyskomfort ruchowy, ból i musi stosować opatrunki uciskowe, masaże (np. plastyka brzucha, liposukcja). Inne wiążą się z widocznymi efektami ubocznymi (przejściowymi) –  i tak np. lifting powiek czy korekta nosa nie generują takich dolegliwości bólowych, ale ślady ingerencji chirurgicznej są widoczne nawet przez kilka tygodni. Przestrzeganie zaleceń zdecydowanie przyspiesza i ułatwia procesy gojenia oraz regeneracji organizmu.

Skutki uboczne i powikłania

Operacja plastyczna wiąże się zatem z oczywistym ryzykiem powikłań, a także niesie ze sobą nieuniknione efekty uboczne. W przypadku zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej nie da się praktycznie uniknąć blizn, które chirurg stara się jak najlepiej ukryć, z reguły skutecznie. Wśród efektów pooperacyjnych są też zasinienia, obrzęki, które przy udanych zabiegach ustępują po ok. 2-4 tygodniach.

Dla wielu osób efektem ubocznym, trudnym do zaakceptowania, jest sama rekonwalescencja i wiążący się z nią czas oczekiwania na upragnione rezultaty. Opinie pacjentów są zgodne – stres towarzyszący „dochodzeniu do siebie” bywa największym wyzwaniem. Nie można także pominąć bólu, szczególnie przy rozległych, inwazyjnych zabiegach. Nie lada problemem jest też sytuacja, w której okazuje się, że rezultat operacji nie jest zadowalający.

Powikłania po operacjach plastycznych

O ile efekty uboczne są z reguły przejściowe, o tyle powikłania pooperacyjne mogą stanowić poważny problem, a nawet zagrożenie dla wyglądu, zdrowia i życia pacjenta. Niestety medycyna nie daje nam nigdy stuprocentowej gwarancji udanego zabiegu. Chirurg, anestezjolog, ale także pacjent muszą być przygotowani na taką ewentualność. Dotyczy to zarówno przebiegu operacji, jak i okresu rekonwalescencji oraz rezultatów operacji. Wśród poważnych powikłań wymienia się m.in.:

 • reakcje na znieczulenie i leki (mdłości, wymioty, bóle, desaturacja, a nawet zgon itp.),
 • zakrzepy, krwotoki,
 • infekcje,
 • utrudnione gojenie ran operacyjnych,
 • widoczne blizny,
 • przy zabiegach z zakresu chirurgii twarzy – uszkodzenie nerwu twarzowego (tymczasowe bądź nieodwracalne), zablokowanie dróg oddechowych,
 • operacja biustu to np. ryzyko pogrubienia dookoła implantu i zwiększenie twardości piersi.

sala operacyjna

Czy można uchronić się przed powikłaniami i efektami ubocznymi?

Wybór renomowanej kliniki i doświadczonego chirurga to podstawa, jeśli chodzi o ograniczenie ryzyka powikłań  oraz niepożądanych efektów ubocznych. Istotne znacznie ma każdy etap – konsultacje, badania, wywiad, odpowiednie wyposażenie i kwalifikacje zespołu medycznego, rekonwalescencja (konkretne zalecenia oraz ich przestrzeganie).

Czas poświęcony na rozmowy, odpowiedzi na wszystkie pytania, sprecyzowanie oczekiwań pacjenta oraz rezultatów zabiegu, to również ważny element. Pamiętajmy, że specyficznym efektem ubocznym może być rozczarowanie wynikiem operacji. Dlatego w przypadku zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej zawsze należy stawiać na jakość, warto poznać opinie, a także profesjonalne rekomendacje środowiska medycznego.

Finansowanie operacji plastycznych – MediRaty

Kredyt na leczenie, finansowanie usług medycznych to opcja, która ma coraz więcej zwolenników. Szczególnie w przypadku procedur medycznych i zabiegów, które są bardzo kosztowne albo nie refunduje ich NFZ, tak jak ma to miejsce w przypadku większości zabiegów plastycznych, estetycznych. System MediRaty pozwala na pokrycie wysokich kosztów bez narażania domowego budżetu na szwank.

Medi

Zaletą są tu przyjazne dla pacjenta procedury, wystarcza zdolność kredytowa, a formalności można przeprowadzić online albo telefonicznie. MediRaty to nie tylko kredyt na leczenie, ale także szeroka baza prywatnych klinik w całej Polsce oraz możliwość sfinansowania usług medycznych w placówkach partnerskich i takich, które nie mająumowy z operatorem systemu ratalnego.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie – https://www.mediraty.pl/chirurgia-plastyczna/

Dodaj komentarz