Jakie są wskazania do operacyjnego leczenia stulejki?


operacyjnego leczenia stulejki
Stulejka należy do najczęściej występujących patologii męskiego prącia i – wbrew błędnie powtarzanym opiniom – nie występuje tylko w wieku dziecięcym, gdyż wielu mężczyzn w wieku dojrzałym cierpi z powodu niemożności odprowadzenia napletka z żołędzi.

Jakie są objawy stulejki? Kiedy zabieg usunięcia stulejki jest nieunikniony?

Napletek jest ruchomą częścią męskiego prącia, która ochrania niezwykle wrażliwą skórę żołędzi przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Spełniający prawidłową funkcję napletek bez problemu oraz bólu powinien się dać odprowadzić do  znajdującego się pomiędzy żołędzią a trzonem penisa rowka zażołędnego zarówno w czasie spoczynku penisa i podczas erekcji. W trakcie wzwodu napletek ulega rozciągnięciu wzdłuż prącia, a po jego odprowadzeniu widoczne jest ujście cewki moczowej, a od spodu penisa – wędzidełko, które spełnia rolę uniemożliwiającą zsunięcie napletka zbyt daleko.

Stulejka (łac. phimosis)  jest patologią w budowie napletka, która uniemożliwia (stulejka całkowita) bądź w znacznym stopniu utrudnia (stulejka częściowa) odprowadzenie napletka do rowka zażołędnego w trakcie spoczynku penisa oraz/lub podczas wzwodu. Za stulejkę uznaje się także sytuację, w której ściągnięcie napletka z żołędzi jest możliwe, jednak wiąże się z uczuciem bólu oraz ucisku w czasie erekcji. Stulejka, obok załupka – odwrotności stulejki, jest jednym z najczęściej występujących defektów w budowie męskiego narządu kopulacyjnego. Szacuje się, iż schorzenie dotyczy od 8% do 12% spośród wszystkich mężczyzn nieobrzezanych po urodzeniu.

Stulejka nie jest groźna dla zdrowia pacjenta, jednak może być przyczyną wielu powikłań takich jak nawracające zakażenia czy infekcje układu moczowego. Jest potencjalnym zagrożeniem także dla partnerki seksualnej chorego, gdyż stulejkę uważa się za przyczynę infekcji intymnych także u kobiet. Wielu mężczyzn z powodu stulejki rezygnuje z prawidłowej higieny, gdyż odprowadzenie napletka związane jest z bólem i uczuciem dyskomfortu. Tymczasem pod napletkiem gromadzi się mastka, która w kontakcie ze złogami rozkładającego się moczu oraz nasienia tworzy idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Kolejnym błędem popełniamy przez mężczyzn jest odprowadzanie napletka na siłę, co wiąże się z powstawaniem urazów, a w konsekwencji – bliznowaceń, które jeszcze bardziej utrudniają bądź całkowicie uniemożliwiają ściąganie napletka. Samodzielne próby poradzenia sobie ze stulejką nie są więc skuteczne, a mogą jedynie zaszkodzić, dlatego konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Wskazania do chirurgicznego leczenia stulejki

Kiedy należy przeprowadzić zabieg? W tym miejscu należy odróżnić stulejkę, która jest zjawiskiem patologicznym od niemożności odprowadzenia napletka u noworodków, niemowląt i małych dzieci, która z kolei jest fizjologiczna, gdyż u tak małych chłopców napletek jest sklejony z żołędzią za pomocą mastki. Kiedy jednak u dziecka w wieku 2-3 lat ściągnięcie napletka nadal nie jest możliwe, należy skonsultować się z chirurgiem dziecięcym, gdyż konieczna może okazać się operacja. Tylko specjalista jest w stanie rozpoznać, co jest przyczyną zaistniałej sytuacji – sklejenie napletka z żołędzią czy stulejka. W drugim przypadku konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Stulejka może być wrodzona lub nabyta w każdym, nawet podeszłym wieku. Stulejka nabyta w każdym przypadku jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Obecnie stulejkę leczy się na dwa sposoby: przeprowadzając plastykę napletka lub obrzezanie. W większości przypadków lekarze proponują wykonanie plastyki napletka, która polega na poszerzeniu ujścia napletka w taki sposób, aby jego odprowadzenie z żołędzi było możliwe przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności tego fragmentu penisa. Zabieg można wykonać zarówno u dzieci, dojrzewających chłopców, jak i mężczyzn w każdym wieku. Zazwyczaj plastyka napletka wystarczy, aby pozbyć się wstydliwego problemu, jednak w niektórych przypadkach konieczne może okazać się obrzezanie, czyli wycięcie pierścienia zwężającego wraz z częścią lub całością napletka.

Zabieg usunięcia stulejki jest prosty i krótki, a im wcześniej się go wykona, tym mniejsze istnieje ryzyko nawrotu choroby. Dla osób zainteresowanych tematem w sieci można znaleźć zdjęcia pokazujące jak wygląda stulejka.

Dodaj komentarz