Jakie są zalety spędzania wakacji w górach?


Jakie są zalety spędzania wakacji w górach?
Co roku wielu Polaków staje przed powtarzającym się dylematem wyboru odpowiedniego miejsca na spędzenie wakacji czy czasu urlopowego. Za tradycję przyjęło się uznawać wybór pomiędzy górami a polskim morzem. Dzisiaj skupimy się na tym pierwszym.

Polskie góry są idealną propozycją na wypoczynek dla osób w każdym wieku. Odpowiednie atrakcje dla siebie znajdą w podgórskich miejscowościach zarówno najmłodsi, nastolatkowie, osoby wkraczające w dorosłość, jak i nieco starsi, rodzice czy dziadkowie. Jakie są więc zalety spędzania wakacji bądź czasu urlopowego w górach?

Widoki

Śmiało możemy stwierdzić, że to jest ta zaleta, której brakuje przede wszystkim plażom. Górskie widoki i krajobrazy mogą nie tylko zachwycić odwiedzających, ale również pozostać w ich pamięci na długo. Między innymi z tego względu tak wielu turystów regularnie wyjeżdża do podgórskich miejscowości, a następnie podejmuje wycieczki na szczyt.

Musimy podkreślić, że to właśnie turystyka wysokogórska oferuje możliwość zobaczenia zapierających dech w piersiach górskich krajobrazów z zupełnie innej perspektywy, która jest zgoła niedostępna dla turystów na zwykłych szlakach. Dzięki tego rodzaju wspinaczkom jesteśmy w stanie poczuć góry, zwiedzić ich najpiękniejsze miejsca, a także podziwiać widoki z samych szczytów. Przykładem może być chociażby Żabi Koń.

Powietrze i sport

W tym względzie można rozróżnić, że morze – równie zdrowe co góry – przeznaczone jest dla osób chcących poleżeć w jednym miejscu i odpocząć. Góry z kolei są przeznaczone dla osób preferujących tak zwany aktywny wypoczynek, podczas którego przedsiębierze się długie spacery górskie, wejścia na szczyty czy też zwiedzanie podgórskich – mniejszych i większych – miejscowości.

Warto również wspomnieć o powietrzu, które – podobnie zresztą jak morskie – korzystnie działa na organizm człowieka. O wiele czystsze powietrze pozwala chociaż na chwile odpocząć naszym płucom od miejskiego smogu, samochodowych spalin i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, powodujących mniej lub bardziej groźne choroby. Niewątpliwie jest to duży plus zarówno dla morza, jak i dla gór.

Kolejnym plusem spędzania wakacji czy urlopu w górach jest nieporównywalnie mniejsza liczba turystów na górskich szlakach w porównaniu do rokrocznie zatłoczonych plaż, o których niejednokrotnie mówiono już w serwisach informacyjnych. Dzięki temu nawet na długich spacerach po górach można odpocząć od towarzystwa pozostałych, o ile ktoś ma taką potrzebę.

Atrakcje

Zdaje się, że jeżeli chodzi o turystyczne atrakcje w górskich czy morskich miejscowościach, to wypadają one bardzo podobnie. Chodzi między innymi o to, ze każdy może tam znaleźć odpowiednie dla siebie atrakcje, a życie nocne miasteczek i miast utrzymujących się głównie z turystyki niemalże się nie kończy.

Spędzanie wakacji lub czasu urlopowego w górach wiąże się z aktywnością fizyczną i ma wiele zalet, dlatego taka forma wypoczynku polecana jest osobom, które nie lubią siedzieć w jednym miejscu i odpoczywają wtedy, kiedy podejmują jakieś działania.

Więcej informacji
Oferta salewa-przewodnicy.pl dostępna jest dla wszystkich miłośników wspinaczki wysokogórskiej – wejścia na szczyty polskich i słowackich Tatr.

Dodaj komentarz