Jakie zabawki są odpowiednie dla dziecka


Jakie zabawki są odpowiednie dla dziecka
Odpowiednie dopasowanie zabawek do wieku dziecka i jego stopnia rozwoju pobudza logiczne myślenie, rozwija nowe umiejętności, a nawet pomaga pokonywać własne słabości i lęki. Zamiast kierować się chwilową modą, warto poświęcić chwilę i dobrze przemyśleć wybór zabawki.

Bezpieczna zabawka to taka, która posiada certyfikat unijny dopuszczający do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Szukaj zabawek, które są oznaczone symbolem CE. Znak ten jest deklaracją, że dany produkt został poddany testom i ocenie zgodności z wytycznymi dla danego towaru. Drugim ważnym znakiem jest EN71, który oznacza normę europejską – aby zabawka była dopuszczona do sprzedaży musi być zgodna z powyższą normą. W ostatnim czasie dużą popularność zdobyły zabawki wykonane z drewna. Tego typu akcesoria oznaczane są znakiem FSC, który gwarantuje, że wykorzystywany do produkcji surowiec pochodzi z lasów zarządzanych zgodnie z określonymi zasadami chroniącymi naturalne środowisko, w tym siedliska dzikich zwierząt. Podobnym znakiem jest GOTS, który oznacza produkt wykonany z naturalnej bawełny uprawianej na polach bez użycia pestycydów i innych środków chemicznych, a stosowane barwniki są naturalne i w pełni bezpieczne dla ludzi i środowiska.

Zgodnie z zainteresowaniami

Zabawka powinna być dobrana do temperamentu malucha. Jeżeli dziecko jest ruchliwe, z pewnością ucieszy się z akcesoriów sportowych, np. piłki, hulajnogi, skakanki. Nieśmiałe dziecko potrzebuje pluszowego przyjaciela, który doda mu otuchy w przedszkolu i stanie się powiernikiem sekretów. Mniej cierpliwe dzieci nie będą zadowolone ze skomplikowanych puzzli, dlatego warto uczyć je koncentracji za pomocą zabawek manipulacyjnych. Coraz częściej zabawki dla chłopców trafiają do dziewczęcych rączek, ponieważ często są ciekawsze i zmuszają do kreatywnego oraz logicznego myślenia.

Ważna różnorodność

Istotne jest różnicowanie zabawek pod kątem aktywności dziecka. Niektórzy rodzice popełaniją błąd skupiając się na wąskim segmencie zabawek i kupując wyłącznie gry edukacyjne lub zabawki dla chłopców. Tymczasem dzieci potrzebują wszechstronnego rozwoju i wsparcia na różnych polach. W dziecięcym pokoju nie może zabraknąć także zabawek, które służą wyłącznie do relaksowania i obniżania napięcia, np. pluszaków.

Co z tymi grami

W ostatnich latach duże kontrowersje wzbudza temat gier komputerowych i ich wpływ na rozwój dzieci oraz ich psychikę. Niektórzy specjaliści utrzymują, że tego typu gry mogą przyczyniać się do nadpobudliwości i rodzić w dzieciach agresję. Nie oznacza to jednak, że wszystkie gry komputerowe czy video są niewskazane. Wszystko zależy od tego, jaką treść zawiera dana pozycja i co wnosi w rozwój dziecka. Wiele gier uczy czytania i wprowadza dzieci w świat zagadnień naukowych. Inne uczą kreatywności i budowania własnych konstrukcji. Rodzice powinni zatem stawiać na gry rozwijające zdolność logicznego myślenia i zmuszające do aktywności. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim dawkowaniu takiej rozrywki, aby maluch nie spędzał zbyt dużo czasu przed ekranem.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez sklep z zabawkami dla chłopców Brudery specjalizujący się w sprzedaży realistycznych zabawek Bruder.

Dodaj komentarz