Jaskra – przyczyny, objawy i leczenie


Jaskra - przyczyny, objawy i leczenie
Jaskra to choroba, która dotyka miliony osób na całym świecie. Atakuje ona nerwy wzrokowe, a efektem niewłaściwej terapii lub jej braku, jest nieodwracalna ślepota. Zobaczmy jakie są przyczyny jaskry, jak się ona objawia i jak można ją leczyć.

Przyczyny i objawy jaskry

Mimo zaawansowanych badań medycznych i rozwoju okulistyki lekarze nadal niestety nie są w stanie określić przyczyn jej powstawania. W związku z tym jedyną skuteczną metodą na jej rozpoznanie są regularne badania okulistyczne, bo to w ich trakcie możliwe jest wykrycie tej choroby. Może ona bowiem rozwijać się latami, nie dając niemal żadnych objawów, a czasem pozostawać niezauważona dlatego, że dotyczy ona jednego oka i chory nie zauważa jednostronnych kłopotów z widzeniem.

Więcej na voigtmedica.pl

Bywa jednak i tak, że jaskra objawia się nagle i wówczas możemy zauważyć wyraźne objawy, do których należą:

  • silny ból oka,
  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • bóle głowy – nad łukiem brwiowym i promieniujące ku tyłowi,
  • zaburzenia widzenia,
  • wymioty,
  • zaburzenia pracy serca.

Są one wynikiem zamknięcia kąta przesączania i gwałtownym wzrostem ciśnienia w oku.

Mimo braku jednoznacznej przyczyny pojawienia się jaskry możemy wskazać czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania. Należą do nich m.in. obciążenie genetyczne (występowanie choroby w rodzinie), wiek powyżej 40 roku życia, palenie papierosów, nadciśnienie, cukrzyca, stres, podwyższony cholesterol.

Leczenie jaskry

Tak, jak nie da się jednoznacznie wskazać przyczyn jaskry, tak nie da się również wyleczyć jej w pełni. Lekarze dysponują jednak metodami, które pozwalają opóźnić jej rozwój i złagodzić pojawiające się objawy. Wybór metody leczenia zależy od rodzaju jaskry, gdyż inaczej leczymy jaskrę otwartego, a inaczej zamkniętego kąta przesączania.

Leczenie jaskry jest jednak zależne nie tylko od jej rodzaju, ale również od stopnia jej zaawansowania. Na początkowym etapie zwykle zaczyna się od farmakoterapii. W ramach tej metody stosuje się środki, które pomagają obniżyć ciśnienie w gałce ocznej. Jeśli metoda nie przynosi zadawalających efektów i choroba nadal postępuje, to kolejnym krokiem jest laseroterapia.

Rodzaj laseroterapii jest zależny od rodzaju jaskry i stopnia jej zaawansowania. Najczęściej stosowanymi metodami są selektywna trabekuloplastyka laserowa SLT, którą można powtarzać, lub irydotomia, którą można wykonać tylko raz. Zwykle są to zabiegi krótkie, a chory już po 2-3 dniach może wrócić do swojej normalnej aktywności, stosując jedynie leki przeciwzapalne, by zapobiec powikłaniom po zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *