Jaskra – przyczyny, objawy i leczenie


Jaskra - przyczyny, objawy i leczenie
Jaskra to choroba, która dotyka miliony osób na całym świecie. Atakuje ona nerwy wzrokowe, a efektem niewłaściwej terapii lub jej braku, jest nieodwracalna ślepota. Zobaczmy jakie są przyczyny jaskry, jak się ona objawia i jak można ją leczyć.

Przyczyny i objawy jaskry

Mimo zaawansowanych badań medycznych i rozwoju okulistyki lekarze nadal niestety nie są w stanie określić przyczyn jej powstawania. W związku z tym jedyną skuteczną metodą na jej rozpoznanie są regularne badania okulistyczne, bo to w ich trakcie możliwe jest wykrycie tej choroby. Może ona bowiem rozwijać się latami, nie dając niemal żadnych objawów, a czasem pozostawać niezauważona dlatego, że dotyczy ona jednego oka i chory nie zauważa jednostronnych kłopotów z widzeniem.

Więcej na voigtmedica.pl

Bywa jednak i tak, że jaskra objawia się nagle i wówczas możemy zauważyć wyraźne objawy, do których należą:

  • silny ból oka,
  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • bóle głowy – nad łukiem brwiowym i promieniujące ku tyłowi,
  • zaburzenia widzenia,
  • wymioty,
  • zaburzenia pracy serca.

Są one wynikiem zamknięcia kąta przesączania i gwałtownym wzrostem ciśnienia w oku.

Mimo braku jednoznacznej przyczyny pojawienia się jaskry możemy wskazać czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania. Należą do nich m.in. obciążenie genetyczne (występowanie choroby w rodzinie), wiek powyżej 40 roku życia, palenie papierosów, nadciśnienie, cukrzyca, stres, podwyższony cholesterol.

Leczenie jaskry

Tak, jak nie da się jednoznacznie wskazać przyczyn jaskry, tak nie da się również wyleczyć jej w pełni. Lekarze dysponują jednak metodami, które pozwalają opóźnić jej rozwój i złagodzić pojawiające się objawy. Wybór metody leczenia zależy od rodzaju jaskry, gdyż inaczej leczymy jaskrę otwartego, a inaczej zamkniętego kąta przesączania.

Leczenie jaskry jest jednak zależne nie tylko od jej rodzaju, ale również od stopnia jej zaawansowania. Na początkowym etapie zwykle zaczyna się od farmakoterapii. W ramach tej metody stosuje się środki, które pomagają obniżyć ciśnienie w gałce ocznej. Jeśli metoda nie przynosi zadawalających efektów i choroba nadal postępuje, to kolejnym krokiem jest laseroterapia.

Rodzaj laseroterapii jest zależny od rodzaju jaskry i stopnia jej zaawansowania. Najczęściej stosowanymi metodami są selektywna trabekuloplastyka laserowa SLT, którą można powtarzać, lub irydotomia, którą można wykonać tylko raz. Zwykle są to zabiegi krótkie, a chory już po 2-3 dniach może wrócić do swojej normalnej aktywności, stosując jedynie leki przeciwzapalne, by zapobiec powikłaniom po zabiegu.

Dodaj komentarz