Jaskra to poważne! Zbadaj oczy i obserwuj te symptomy


Jaskra to poważne! Zbadaj oczy i obserwuj te symptomy
Jaskra to choroba oczu, która stanowi główną przyczynę ślepoty w krajach rozwiniętych. A przecież jej wczesne wykrycie i podjęcie odpowiedniego leczenia pozwala skutecznie zahamować rozwój choroby i uchronić przed utratą wzroku. Dlatego tak ważną rolę ogrywa tu profilaktyka, głównie systematyczne badania.

Objawy, których nie widać

Bardzo często objawy rozwijającej się choroby przez lata pozostają niezauważane. Wydaje się nam, że widzimy dobrze, gdy tymczasem powolne zwiększanie się ciśnienia w gałce ocznej skutecznie zawęża pole widzenia. I dopiero, gdy następuje ostry atak jaskry, któremu towarzyszą silne bóle głowy i oczu, a także nudności i problemy z widzeniem, dostrzegamy problem. Często jest też tak, że o chorobie dowiadujemy się przypadkiem, podczas standardowego badania wzroku lub przy wyborze okularów. Dlatego warto systematycznie odwiedzać okulistę. 

Kiedy należy zachować szczególną ostrożność?

Jak przy każdej chorobie, także i przy jaskrze możemy wymienić czynniki zwiększonego ryzyka. Co prawda może ona przytrafić się każdemu, są jednak osoby, u których prawdopodobieństwo jaskry jest wyższe. Są to osoby obciążone genetycznie, zmagające się z wahaniami ciśnienia lub problemami krążenia, osoby krótkowzroczne, o wysokim poziomie cukru we krwi, cierpiące na migrenowe bóle głowy, a także ze skłonnością do stresu. 

Badania wykorzystywane w rozpoznaniu   

Wybierając profesjonalną placówkę medyczną, jak Centrum Medyczne Damiana możemy liczyć na kompleksowe badania, które pozwolą rozpoznać bądź wykluczyć chorobę. Są to badania czerpiące z osiągnięć medycyny i rozwoju nowoczesnych technologii. Pełen zakres usług i listę lekarzy możemy znaleźć na www.damian.pl. A o jakich badaniach mowa? Zarówno tych podstawowych, jak pomiar ciśnienia ocznego, jak i bardziej zaawansowanych, jak pachymetria, czyli pomiar grubości rogówki czy perymetria – badanie pola widzenia.

Postępowanie w rozpoznaniu

 Rozpoznanie jaskry wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia. Uszkodzenie nerwu wzrokowego to zmiany o charakterze nieodwracalnym. Nie da się więc jaskry wyleczyć. Można jednak zatrzymać ją na etapie, na jakim została rozpoznana. Dla wielu pacjentów to po prostu szansa na uratowanie wzroku. Ważne tylko, by stosować się dokładnie do zaleceń lekarza, by kontynuować wyznaczone przez niego leczenie.

Wykluczenie choroby nie zwalnia z kolejnych badań

Wykluczenie choroby w wyniku specjalistycznych badań nie oznacza nigdy, że za rok czy za kilka lat choroba u nas się nie pojawi. Dlatego też systematyczność badań jest tak ważna. Gabinet okulistyczny powinno odwiedzać się przynajmniej raz na dwa lata. Chyba, że znajdujemy się w grupie ryzyka, wówczas dobrze byłoby przeprowadzać badania raz na pół roku. Trzeba bowiem pamiętać, że nieleczona jaskra zawsze skutkuje ślepotą. Jej rozwój natomiast zależy od szybkości diagnozy i podjęcia leczenia.

 

Bóle oczu i głowy, niewyraźne widzenie, zamglony obraz, czy przekrwienie oka – to symptomy, które mogą wskazywać na jaskrę. Żadnego z nich nie należy więc lekceważyć. Warto też pamiętać, że brak symptomów nie wyklucza choroby. Im bardziej będziemy świadomi możliwości jej wystąpienia i będziemy regularnie się badać, jej pojawienie się nie obniży komfortu naszego życia i nie zagrozi utratą wzroku.

Dodaj komentarz