Jednodniowe soczewki kontaktowe – dlaczego warto? Dla kogo?


Jednodniowe soczewki kontaktowe - dlaczego warto? Dla kogo?
Decydując się na noszenie soczewek kontaktowych stajemy przed trudnym wyborem. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, modeli i marek. Jednym z podstawowych pytań, z którym musi się zmierzyć przyszły użytkownik soczewek, jest to jak często chcemy je zmieniać. Możemy wybierać spośród soczewek jednodniowych i wielodniowych, o różnych okresach żywotności. Jednak to właśnie soczewki jednodniowe cieszą się dużą popularnością. Dlaczego tak jest? Jakie się ich zalety i wady?

Odrobina teorii

Na początek warto poznać dwa najpopularniejsze materiały, z których tworzone są jednodniowe soczewki, ponieważ to również ma znaczny wpływ na komfort ich użytkowania.

Starszym typem soczewek są te wykonane z hydrożelu. To giętki i delikatny materiał, dlatego nie są one polecane dla początkujących użytkowników. Ze względu na miękkość i elastyczność nieco trudniej je założyć, dodatkowo mogą łatwo ulec uszkodzeniu. Tego typu soczewki przekazują do oka tlen za pomocą wody, a im więcej wody zawierają bym bardziej są miękkie. Z tego powodu preferują je osoby, które nie lubią czuć obecności soczewki na oku, a także zależy im na dobrym nawilżeniu. Są one używane głównie w ciągu dnia, ze względu na słabą przepuszczalność tlenu do oka.

Właśnie z powodu niskiego przepływu tlenu przez soczewki hydrożelowe, została stworzona jej nowsza odmiana, czyli soczewki silikonowo-hydrożelowe. Są one bardziej sztywne i nieco grubsze, przez co znacznie wygodniejsze w zakładaniu i trudniejsze do uszkodzenia. Jednak ze względu na sztywność nie pasują one każdej osobie i wymagają nieco czasu, aby się do nich przyzwyczaić. Dużo lepiej przepuszczają tlen, choć należy pamiętać, żeby wybierać soczewki nowszych generacji, które zawierają dodatkowy środek nawilżający powierzchnię oka. Dodatkowo silikon może wywoływać u niektórych użytkowników reakcje alergiczne.

Dlaczego warto nosić soczewki jednodniowe?

Wiele osób ceni sobie soczewki jednorazowego użytku za brak konieczności ich pielęgnacji. Po zakończonym dniu zdejmujemy je i o poranku zakładamy nowe. Nie tracimy czasu na czyszczenie ich z pyłów i drobnoustrojów, które mogły się na nich zgromadzić w ciągu całego dnia, nie musimy także dbać o odpowiednie ich przechowywanie.

Mogłoby się wydawać, że jednostkowy koszt zakupu soczewek jednodniowych jest wyższy niż tych przeznaczonych do długotrwałego noszenia. Warto jednak pamiętać, że w przypadku soczewek jednorazowego użytku nie wydajemy dodatkowych pieniędzy na akcesoria i płyny do czyszczenia i przechowywania.

Soczewki jednodniowe są także idealnym wyborem dla osób, które uprawiają sporty wodne. Niezależnie od tego, czy odbywa się to na basenie czy w naturalnym zbiorniku, na soczewkach zawsze zbierają się występujące w wodzie drobnoustroje i zanieczyszczenia. Po skończonej aktywności zmieniamy po prostu soczewkę na świeżą i zupełnie sterylną. Dodatkowo codzienne zmienianie soczewek zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji i alergii.

Wygląd jest istotną kwestią dla wielu osób, a soczewki jednodniowe pozwalają na jego modyfikację. Na rynku dostępnych jest wiele modeli jednodniowych soczewek korekcyjnych, które nie tylko zapewniają ostrość widzenia, ale także umożliwiają zmianę koloru oka.

Na dobry początek

Soczewki jednodniowe to także idealne rozwiązanie dla osób, które chciałby spróbować ich noszenia, ale nie są do końca pewne czy chcą zupełnie zrezygnować z noszenia okularów. Na początek można zakupić niewielką ich ilość, przetestować i dopiero potem podjąć ostateczną decyzję.

JZ
Zależy Ci na maksymalnym komforcie widzenia? Sprawdź soczewki jednodniowe w Soczewki24.pl.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Jednodniowe soczewki kontaktowe – dlaczego warto? Dla kogo?

  • Tymek

    Jednodniowe soczewki to wygoda i bardzo dobre warunki. Osobiście polecam Acuvue Moist bo mają bardzo dobre nawilżenie i świetnie się je nosi, nawet przez wiele godzin