Jesteś wysoka? Uważaj na raka!


modelka

Wiemy już, że zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór może być spowodowane niewłaściwym jedzeniem, paleniem papierosów, nadużywaniem alkoholu albo brakiem aktywności fizycznej. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że wśród osób zagrożonych są także te o… wysokim wzroście!

SKĄD TE WNIOSKI?

Oryginalne badanie przeprowadzili naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Yeshiva. Uczestniczki miały od 50 do 79 lat i różny wzrost. Badanie było długofalowe i trwało 12 lat, a wnioski z jego przeprowadzenia były bardzo zaskakujące. Okazało się, że wzrost miał większy wpływ na prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór, niż waga uczestniczek badania.

Jak wynika z eksperymentu, na każde dodatkowe 10 cm wzrostu przypada o 13% większa szansa wystąpienia raka. Oznacza to, że pani, która ma 165 cm, będzie o 13% mniej narażona na chorobę niż jej koleżanka o słusznym wzroście 176 cm!

Warto podkreślić, że naukowcy w swoich wnioskach wymieniają rodzaje nowotworów, na które narażone są wyższe kobiety. Są to głównie choroby tarczycy, krwi, nerek oraz odbytu.
Jak uważają specjaliści, wyjaśnienie tej zaskakującej zależności może leżeć w fakcie, że nowotwór może rozwijać się między innymi przy pomocy hormonu wzrostu – jeśli więc organizm produkuje go więcej, nowotwór ma większe szanse na „przeżycie”.

WIĘCEJ BADAŃ? NIC Z TYCH RZECZY

Na podstawie takich wniosków można wysunąć przypuszczenie, że wyższe panie powinny być częściej poddawane profilaktycznym badaniom, niż kobiety o niższym wzroście. Specjaliści jednak uspokajają – takie wyniki podawane są raczej jako ciekawostka, ewentualnie informacja ważna dla samych zainteresowanych i wskazówka, by nie odwlekać badań.

SPORT, ODŻYWIANIE, DUŻO SNU

Mimo zaskakujących wyników badań, lekarze uprzedzają, by nie wpadać w popłoch, jeżeli jesteśmy wysokiego wzrostu. Nadal najważniejsze jest działanie profilaktyczne – tzn. przestrzeganie zdrowej diety, korzystanie z ruchu oraz rezygnacja z odżywek. Wysoka pani, która przestrzega tych zaleceń, z pewnością będzie miała mniejszą szansę zachorowania, niż jej niższa koleżanka, która je niezdrowo, pali papierosy i nie lubi sportu.

Dodaj komentarz