Joga w domu? Czy jest to możliwe?


Joga w domu? Czy jest to możliwe?
Praktykowanie jogi staje się coraz popularniejsze w naszym kraju, ponieważ wiele osób docenia korzyści, jakie dają systematyczne ćwiczenia jogi. Dla niektórych problemem może być jedynie konieczność znalezienia miejsca, w którym odbywają się zajęcia z jogi bądź kłopoty z wolnym czasem. Stąd rosnące zainteresowanie możliwościami treningu w warunkach domowych. Czy joga w domu jest dobrym pomysłem?

Od razu należy podkreślić, że osoby już trenujące jogę, więc zaznajomione z podstawowymi asanami, nie mają żadnych oporów przed treningiem w domu. Im też jest na pewno łatwiej, gdyż zdążyły poznać wszelkie swoje ograniczenia i wiedzą, co mogłoby sprawiać jakąś trudność. Z kolei ci, którzy zaczynają swoją przygodę z jogą obawiają się, iż mogą sobie zaszkodzić przez nieumiejętne oraz nieprecyzyjne wykonanie ćwiczeń. Owszem, może to się zdarzyć, ale jedynie w przypadku siłowego podejścia do tej formy aktywności fizycznej. Ból jest sygnałem wysyłanym przez organizm, którego nie wolno lekceważyć. Jeżeli pojawia się ból, to trzeba od razu zakończyć daną pozycję w jodze. Po prostu nasz organizm okazuje się nieprzygotowany do takiego konkretnego wysiłku. Prawdopodobnie po kilku tygodniach systematycznych ćwiczeń ów problem minie.

W jakich sytuacjach joga w domu będzie dobrym wyborem?

Brak czasu

Na zajęcia zorganizowane należy podjechać lub podejść, a to wiąże się z koniecznością wygospodarowania dodatkowego wolnego czasu, nie tylko na same zajęcia, ale również na dojazd. Osoby żyjące w ciągłym biegu i zapracowane mogą mieć z tym problem. Tym bardziej, że kursy jogi prowadzone przez instruktora są o ścisłe określonej godzinie. W takiej sytuacji możliwość praktykowania jogi w warunkach domowych okazuje się zbawienna. Nie trzeba w pośpiechu pędzić na zajęcia, ale wystarczy mieć wolny kwadrans, aby poddać się spokojowi płynącemu z praktykowania jogi.

Oszczędność pieniędzy

Koszt miesięcznego karnetu może nie jest szczególnie wysoki, ale jednak dla wielu osób może stanowić poważny wydatek. Joga w domu jest tania. Ćwiczenia można wykonywać nawet na kocu, aczkolwiek lepszym wyborem będzie antypoślizgowa mata.

Indywidualizm

Niektóre osoby wolą praktykować jogę w samotności i zgodnie z własnym rytmem. Grupa je rozprasza, a nawet powoduje swoisty dyskomfort. W związku z tym, że joga ma być przede wszystkim przyjemnością, to nie ma sensu męczyć się na grupowych zajęciach, jeżeli ktoś jest indywidualistą. Samodzielne odkrywanie tajników jogi może dostarczyć niewątpliwej satysfakcji, jednak wymaga też dużej samodyscypliny.

Joga poradnik

Joga w domu – jak ćwiczyć?

Przede wszystkim trzeba ćwiczyć systematycznie. Lepsze efekty dają prawie codzienne sesje piętnastominutowe niż jednogodzinna raz w tygodniu. Zwłaszcza na początku swojej przygody z jogą nie powinno się katować organizmu długimi treningami, bo łatwo się zniechęcić. Joga jest dla cierpliwych, którzy doceniają smak zwycięstwa nad własnymi słabościami, ale dzięki nieustannemu, regularnemu pokonywaniu wszelkich ograniczeń. W zajęciach domowych pomocne będą filmy instruktażowe, które można znaleźć w Internecie. Wiele takich filmów jest przeznaczonych właśnie dla początkujących, więc dobrze zaprezentowane są pozycje, a jednocześnie uwzględnione wszystkie możliwe problemy, jakie mogą pojawić się przy pierwszych próbach. Zawsze też należy zaczynać od tych najprostszych asan, a wtedy nie powinno się wydarzyć nic złego.

Trzeba również zwrócić uwagę na to, kiedy i jak ćwiczyć. Najlepiej to uczynić bezpośrednio po przebudzeniu lub wieczorem przed snem. Należy także pamiętać o przynajmniej dwugodzinnym odstępie między praktykowaniem jogi a posiłkiem. Pomieszczenie, w którym się ćwiczy powinno być dobrze przewietrzone. Jednak podstawą będzie precyzyjne wykonywanie pozycji, oczywiście tyle, na ile się da. Nie można zmuszać się do niczego i pojawienie się bólu oznacza, iż bezwzględnie trzeba przerwać asanę.

Joga jest dla każdego, a w związku z tym, że wykonywanie ćwiczeń w domu daje wielką swobodę i niezależność, to warto rozważyć taką opcję.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował Jakub Majcher – instruktor jogi oraz właściciel sklepu z akcesoriami i matami do jogi: jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html

Dodaj komentarz