Kalendarz ciąży – co dzieje się w kolejnych trymestrach ciąży


Kalendarz ciąży – co dzieje się w kolejnych trymestrach ciąży

Każdy tydzień ciąży przynosi ogromne zmiany u kobiety oraz rzecz jasna u rozwijającego się dziecka. W artykule znajdziesz najważniejsze zmiany pojawiające się w kolejnych trymestrach ciąży.

Ciąża to niezwykły stan dla kobiety i jej bliskich. Warto się do niej dobrze przygotować. Dowiedz się, jak przedstawia się kalendarz ciąży w kolejnych miesiącach.

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr trwa ok. 13 tygodni i rozpoczyna się z pierwszym dniem ostatniej miesiączki. W tym czasie u dziecka formuje się i rozwija serce, rdzeń kręgowy, mózg oraz ręce i nogi z palcami. W czwartym tygodniu następuje implantacja zarodka w macicy. Z komórek zewnętrznych tworzy się łożysko, które zacznie dostarczać dziecku niezbędne składniki odżywcze do czasu porodu. 6. tydzień to okres rozwoju ważnych narządów. Zarodek przybiera kształt litery C. W 9. tygodniu płód zaczyna się przemieszczać, choć nie u wszystkich kobiet w tym czasie odczuwalne są jeszcze jego ruchy. 10. tydzień to okres rozwoju palców u rąk i nóg. W kolejnych 2 tygodniach serce dziecka bije już na tyle głośno, że można je usłyszeć podczas badania USG metodą Dopplera. Przed końcem pierwszego trymestru wszystkie główne narządy i części ciała są już wykształcone.
Dla wielu kobiet ten czas stanowi prawdziwą huśtawkę nastrojów, która jest spowodowana przypływem hormonów. Ponadto kobiety często odczuwają zmęczenie, nudności (mdłości i wymioty), wrażliwość piersi. Może występować krwawienie implantacyjne, częstsze oddawanie moczu oraz trądzik hormonalny. W okresie tym można wykonać badania przesiewowe: krwi, USG, pod kątem zespołu Downa oraz innych wad wrodzonych czy nieprawidłowości.

Drugi trymestr ciąży

W drugim trymestrze ciąży zazwyczaj ustępują już poranne mdłości, mogą natomiast pojawiać się bóle w więzadle obłym albo zawroty głowy. Okres ten trwa od 14. do 27. tygodnia ciąży. W tym czasie dziecko z rozmiaru mandarynki osiąga rozmiar kalafiora. Ok. 14. tygodnia maluch zaczyna ćwiczyć połykanie i ssanie, a 2 tygodnie później kobieta często odczuwa już delikatne łaskotanie w brzuchu, gdy dziecko obraca się lub robi fikołki. W 17. tygodniu gruczoły w skórze malucha wytwarzają tłustą substancję – maź płodową, która pokrywa ciało dziecka i ma za zadanie chronić skórę. 22. tydzień to czas, gdy u dziecka pojawiają się brwi. Maluch ma zamknięte oczy, ale może nimi ruszać pod powiekami. Tydzień później dziecko ma już w pełni rozwinięte uszy, dzięki czemu może reagować ruchem na głośne dźwięki lub głosy z zewnątrz. 27. tydzień to czas pierwszych uśmiechów u dziecka, zazwyczaj w fazie REM, czyli płytkiego snu.

Trzeci trymestr ciąży

Trymestr trzeci trwa od 28. do 40. tygodnia ciąży. W tym czasie maluch szybko się rozwija, przybierając na wadze oraz intensywnie rosnąc. W 28. tygodniu może już szeroko otwierać i zamykać oczy, a 2 tygodnie później na jego główce pojawiają się pierwsze prawdziwe włosy. 31. tydzień to okres rozwoju mózgu, a 34. – odwrócenia dziecka głową w dół, dzięki czemu maluch przygotowuje się do porodu. W 39. tygodniu uznaje się ciążę za donoszoną.
Szczegółowe informacje na temat zmian w rozwoju dziecka we wszystkich tygodniach ciąży znajdziesz na stronie https://www.mamazone.pl/kalendarz-ciazy/.

Dodaj komentarz