Kaszel suchy – sposoby leczenia


Kaszel suchy – sposoby leczenia
Suchy kaszel przeważnie pojawia się na początku choroby i bywa niezwykle uciążliwy – nie tylko utrudnia oddychanie, lecz niekiedy uniemożliwia także zaśnięcie. W jaki sposób należy go leczyć?

Co może oznaczać suchy kaszel?

Suchy kaszel towarzyszyć może infekcji bakteryjnej i wirusowej. Oznaczać może zarówno pospolite przeziębienie, jak i zapomniany koklusz, gruźlicę, choroby serca czy zmiany nowotworowe. Kaszel połączony z dusznością i pojawiający się w szczególności podczas wykonywania aktywności fizycznej jest jednym z głównych objawów problemów z układem krążenia. Bywa on również reakcją dróg oddechowych podrażnionych dymem papierosowym i jednym z objawów alergii.

Niepokojące powinny być dla nas w szczególności następujące objawy:

 • Suchy kaszel po kilku dniach nie przechodzi w mokry mimo stosowania preparatów wykrztuśnych
 • Kaszel jest duszący i utrudnia oddychanie
 • Kaszlowi towarzyszą wymioty i wysoka gorączka

Leczenie suchego kaszlu

Najczęściej stosowanymi lekami przeciwkaszlowymi są preparaty, które oddziałują na ośrodek kaszlu w mózgu, a ich działanie rozpoczyna się już po około 20-45 minutach. Do tej grupy należą między innymi leki zawierające kodeinę będącą naturalnym składnikiem opium oraz dihydrokodeinę. Pamiętać należy jedynie, że działa ona również przeciwbiegunkowo, a co za tym idzie – syropy zawierające ten składnik nie powinny być stosowane przez osoby borykające się z przewlekłymi zaparciami. W leczeniu kaszlu suchego pomocny może się okazać również jeden z syropów Pelafen bogaty w wyciąg z korzenia pelargonii afrykańskiej oraz owoców czarnego bzu, beta glukany, witaminę C i cynk. Szczegółowe informacje na jego temat dostępne są na stronie http://pelafen.pl/

Równie skuteczną alternatywę stanowi syrop z cebuli domowej roboty. Siekamy ją, a następnie zasypujemy cukrem, przykrywamy i odstawiamy na około 5 godzin, aż roślina puści sok.

Poza syropami, stosować można także tabletki do ssania nawilżające śluzówkę, które w swoim składzie zawierać powinny prawoślaz, tymianek, ekstrakt z arniki górskiej, koral szlachetny czy koszenilę kaktusową.

Podczas leczenia suchego kaszlu warto pamiętać również o nawilżaniu powietrza przy pomocy specjalnych elektrycznych nawilżaczy, rozwieszonych na kaloryferach mokrych ręczników lub ustawionych w pobliżu grzejników naczyń z wodą.

Walcząc z suchym kaszlem, każdego dnia wypijać należy co najmniej 1,5 litra płynów. Najlepiej sprawdzi się tu woda mineralna, herbata z sokiem malinowym lub miodem oraz napary ziołowe, na przykład z ziela babki. W celu przygotowania napoju, łyżkę ziela należy zalać szklanką wody i przez 15 minut gotować na wolnym ogniu. Napar zwiększa ilość produkowanej wydzieliny, rozrzedza ją i ułatwia odkrztuszanie. Podobne działanie ma napar z prawoślazu, który przygotowuje się zalewając szklanką wrzątku 2 łyżeczki liści lub rozkruszonego korzenia rośliny, przykrywając na 30 minut, przerzedzając i pijąc 3 razy dziennie po pół szklanki.


Dodaj komentarz

3 komentarzy do “Kaszel suchy – sposoby leczenia

 • Pomponiara

  Przy suchym kaszlu ważne jest odpowiednie nawilżanie mieszkania i picie dużych ilości wody. Jeśli chodzi o leczenie to u mnie super sprawdza się ziołowy syrop Dicotuss baby. Jest na bazie prawoślazu i ma w składzie też miód który nawilża śluzówkę gardła. Duży plus to taki że można go pić nawet w nocy.

 • Asia

  A ten Dicotuss nie jest dla dzieci? kojarzę bo leczę nim syna jak kaszle i u niego sprawdza się super. Tylko jak być mogła powiedzieć, czy bierzesz go w normalnej dawce jak w ulotce czy jakoś więcej?

 • Truśka

  Ja też pije ten dicotuss na kaszel 😉 Jak nazwa sama mówi za siebie ” baby” jest kierowany dla dzieci, ale dlaczego dorosły nie może się leczyć ? Co do dawkowania to ja pije zależnie od nasilenia kaszlu.