Katar sienny – co pomoże złagodzić objawy?


Katar nosa

Łzawiące i swędzące oczy, wodnisty katar, częste kichanie… Objawy alergii potrafią poważnie utrudnić nam funkcjonowanie, zwłaszcza wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia i alergeny w postaci pyłków atakują nas ze wszystkich stron. Warto wiedzieć, jak w szybki sposób można niwelować te dokuczliwe dolegliwości i w pełni cieszyć się życiem.

Wiosna i lato – ciężki czas dla alergików

Alergia wziewna, czyli związana z wnikaniem alergenów do naszego układu oddechowego, jest bardzo często spotykana. Z jej powodu cierpią zarówno dorośli, jak i dzieci – choć te najmłodsze borykają się zwykle z alergiami pokarmowymi. Katar sienny, czyli sezonowy alergiczny nieżyt nosa, wywoływany jest przez pyłki roślin, które przez organizm alergika zostają uznane za intruzów. Nasz układ odpornościowy broni się przed nimi, uwalniając specjalne substancje chemiczne – jedną z nich jest histamina, której nadmiar jest przyczyną wystąpienia dokuczliwych objawów. Do najczęściej występujących symptomów należą: wodnisty katar, uczucie zatkanego nosa, łzawienie i swędzenie oczu, a także kichanie. Objawy te pojawiają się przede wszystkim wiosną oraz latem, bo właśnie wtedy pyli najwięcej gatunków drzew, traw i zbóż (choć niektóre rośliny zaczynają pylenie już w lutym, a inne pylą jesienią). W takiej sytuacji wyjście na wiosenny spacer czy uprawianie sportu na świeżym powietrzu może skończyć się dość nieprzyjemnie, zwłaszcza w wietrzne i słoneczne dni, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest wyjątkowo wysokie.

Sięgnij po skuteczne leki

Czy to oznacza, że alergicy powinni całkowicie zrezygnować z aktywności na świeżym powietrzu? Nic podobnego! Na szczęście obecnie mamy dostęp do wielu skutecznych leków, które pomogą szybko niwelować dokuczliwe objawy. Do najpopularniejszych należą leki przeciwhistaminowe w postaci tabletek – np. Allegra, która działa przez 24 godziny. Przy wyborze leków antyalergicznych warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie powodują senności oraz nie przeszkadzają w prowadzeniu pojazdów. Niektóre z nich mogą stać się przyczyną tzw. sedacji, czyli stanu wyróżniającego się m.in. sennością lub występowaniem zaburzeń uwagi i opóźnieniem reakcji. Bezpieczniej jest zatem sięgnąć po leki na bazie feksofenadyny, które pozwalają skutecznie blokować działanie histaminy, a jednocześnie nie powodują efektów ubocznych. Oprócz tabletek do wyboru mamy także aerozole do nosa, krople do oczu, czy też łagodną wodę morską o działaniu wspomagającym leczenie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Mało kto z nas ma możliwość, by całkowicie unikać kontaktu z alergenami. Możemy jednak ograniczyć poranne spacery – właśnie rano stężenie pyłków jest bowiem najwyższe. Jeśli więc lubimy np. biegać w parku, róbmy to o innej porze dnia. Ciekawym sposobem, który pomoże oczyścić powietrze w naszym mieszkaniu z pyłków (wpadają one do niego, gdy otwieramy okna, lecz także są przenoszone na okryciach wierzchnich czy naszym ciele), jest filtr powietrza oraz filtr elektrostatyczny. Część alergików decyduje się też na immunoterapię – wymaga ona jednak przyjmowania zastrzyków przez okres kilku lat, a nie zawsze okazuje się skuteczna.

Aby skutecznie walczyć z katarem siennym, musimy najpierw znać dobrze schemat jego działania. Sięgając po skuteczne leki przeciwhistaminowe oraz ograniczając kontakt z alergenami, możemy nie rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu.

Photo Credit: the foreign photographer – ฝรั่งถ่ via Compfight cc

Dodaj komentarz