Kawa doskonałym naturalnym kosmetykiem


Kawa doskonałym naturalnym kosmetykiem
Dziś rozumiemy, jak ważne jest to, w jaki sposób żyjemy. Prowadzimy coraz to zdrowszy styl życia, stawiamy na aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania czy dobór odpowiednich kosmetyków. Zdajemy sobie coraz bardziej sprawę z tego, że powinniśmy żyć możliwie najbardziej w zgodzie z naturą, bo to po prostu wychodzi nam na dobre! Powoli i na nowo doceniamy wszystko, co naturalne.

Wiele produktów spożywczych to bogate źródło naturalnych związków wykorzystywanych w kosmetyce. Te kosmetycznie aktywne związki można znaleźć między innymi w mleku, miodzie, czekoladzie, herbacie czy… kawie! Kawa jest produktem, który stosunkowo niedawno dołączył do grona substancji wykorzystywanych w dziedzinie kosmetyki. Obecnie jednak jest bardzo ceniona i intensywnie wykorzystywana. Szeroka gama kosmetyków ma w swoim składzie kawę, która działa odmładzająco, ochronnie, pobudzająco czy oczyszczająco.

Kawa posiada w swym składzie ponad 800 różnych substancji i wiele z nich bardzo aktywnie wpływa na nasz organizm. Najbardziej znanym i utożsamianym z kawą związkiem jest oczywiście kofeina. Jest ona wykorzystywana szczególnie w kosmetykach, które mają na celu zmniejszenie tkanki tłuszczowej i redukcję cellulitu. Zabiegi te stosować można na całe ciało.

Wykorzystuje się w tym przypadku zdolność kofeiny do przyspieszania przemiany materii. Ponad to łatwo przenika ona do skóry właściwej, pobudzając w niej mikrocyrkulację oraz poprawia krążenie w naczyniach włosowatych. Kofeina bywa także składnikiem kremów pod oczy. Usprawniając krążenie krwi w tych najmniejszych naczyniach krwionośnych niweluje uciążliwe „cienie pod oczami”.

Kofeina posiada właściwości antyoksydacyjne, dlatego też jest składnikiem wielu kosmetyków redukujących zmarszczki i ogólnie poprawiających jakość skóry. Te właściwości przeciwutleniające kofeiny powodują, że jest ona jednym ze składników chroniących skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Wiele firm kosmetycznych podkreśla zawartość kofeiny również w szamponach, szczególnie tych dla mężczyzn, ponieważ chroni ona włosy przed nadmiernym wypadaniem (nawet w przypadku tych uwarunkowanych genetycznie).

Kawa zawiera ponadto związki polifenolowe, które znane są między innymi ze swych właściwości przeciwnowotworowych. Mają one zdolność neutralizacji wolnych rodników, które mogą uszkadzać zdrowe komórki. W kosmetyce wykorzystuje się te składniki kawy do niwelowania oznak starzenia.

Kawa bardzo często jest wykorzystywana do różnego rodzaju peelingów, które służą do usunięcia zewnętrznej warstwy naskórka. Poprawia się wówczas krążenie. Według niektórych badań kawa nasila również lipozę tkanki tłuszczowej. Zmielone ziarna kawy wykorzystywane są nie tylko jako dodatek, ale stanowią one substancję peelingującą w wielu mechanicznych peelingach. W peelingach kawowych szczególne znaczenie mają kawy zawierające dużą ilość kwasów, ponieważ dodatkowo wzmacniają efekt wygładzenia skóry.

Można się pokusić o samodzielne przygotowanie takiego peelingu. Przepisów jest wiele, ale podstawowe składniki to kilka łyżek zmielonej kawy zalanej niewielką ilością gorącej wody, trochę dobrej oliwy i gruboziarnistego cukru. Mieszamy wszystkie składniki na papkę, którą możemy nacierać wszystkie newralgiczne miejsca.

Nie bez znaczenia w kosmetyce jest sam niepowtarzalny i przyjemny aromat kawy, który powstaje podczas jej palenia. Wprowadza on przyjemną atmosferę i powoduje odprężenie podczas zabiegów kosmetycznych. Ostatnio doceniona została również zielona kawa.

Biokosmetyki z naturalnymi aktywnymi składnikami stają się coraz bardziej popularne. Może i na efekt czasem trzeba poczekać trochę dłużej niż w przypadku sztucznie stworzonych kosmetyków, ale z drugiej strony nie zawierają one szkodliwych dodatków, które w dłuższej perspektywie nie wpływają zbyt korzystnie na organizm człowieka.

Tekst powstał we współpracy z serwisem https://przepisynakawe.pl/

Dodaj komentarz