Kawa nie dla każdego? Poznaj fakty i mity!


Kawa nie dla każdego? Poznaj fakty i mity!
Uwielbiasz kawę i nie poprzestajesz na jednej filiżance dziennie? Uważaj! Okazuje się bowiem, że nie każdy może sobie pozwolić na picie tego złocistobrunatnego naparu. Zobacz, jakie negatywne konsekwencje dla zdrowia niesie za sobą kawa i kto powinien jej unikać!

Jak kawa wpływa na Twój organizm?

Pijąc kawę, najczęściej zauważa się jedynie pobudzenie odczuwalne już po kilku pierwszych łykach – i przywracające siłę do dalszej pracy. Dzieje się tak dlatego, że zawarta w niej kofeina dotlenia umysł, poprawiając w tej sposób pamięć krótkotrwałą i zdolność do koncentracji. Okazuje się, że picie tego napoju niesie za sobą sporo korzyści. Warto tu wspomnieć przede wszystkim o podwyższenie zbyt niskiego ciśnienia tętniczego, stymulowanie naczyń krwionośnych w mózgu czy tłumienie wydzielania histaminy, która jest odpowiedzialna za alergię. Można więc z czystym sumieniem powiedzieć, że dobrej jakości kawa (oczywiście sypana) może pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie i ogólne samopoczucie.

Jak kawa wpływa na Twój organizm?

Niepożądane efekty picia kawy

Pijesz kawę często i w dużych ilościach? Musisz więc liczyć się z takimi konsekwencjami zdrowotnymi, jak:

– wypłukiwanie z organizmu magnezu i wapnia,

– ewentualne odwodnienie z powodu właściwości moczopędnych napoju,

– utrudnione wchłanianie żelaza, potasu i cynku,

– roztrzęsienie i nerwowość, jeśli będziesz nadużywać kawy,

– utrudnione zasypianie, jeśli wypijesz ją na 2-3 godziny przed snem,

– uzależnienie i towarzyszące mu roztrzęsienie, gdy odstawisz kawę,

– podrażnianie błony śluzowej żołądka i niestrawność – szczególnie wtedy, gdy pijesz kawę parzoną po turecku. Nieco mniej szkodliwa jest ta zaparzana w profesjonalnym ekspresie ciśnieniowym, dlatego też warto się w niego zaopatrzyć.

Kto powinien unikać picia kawy?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, powinno być jasne, że nie wszyscy mogą pić kawę. Przede wszystkim powinny jej unikać osoby znerwicowane, które żyją w ciągłym stresie. Zawarta w napoju kofeina tylko zwiększy ich roztrzęsienie zamiast pomóc im w opanowaniu emocji. Picia kawy powinny też wystrzegać się osoby cierpiące na wrzody w żołądku – mogłoby to tylko dodatkowo podrażnić błonę śluzową, pogarszając objawy chorobowe.

Kto powinien unikać picia kawy?

Z picia kawy powinny również zrezygnować kobiety w ciąży. Dlaczego? Zawarta w napoju kofeina bardzo łatwo przejdzie przez łożysko, zagrażając tym samym wątrobie płodu, która nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Picie kawy w ciąży może być też powodem niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Nie należy też podawać kofeiny dzieciom. Poza samym efektem nadmiernego pobudzenia, może bowiem zaburzyć proces budowy kości, hamując prawidłowy wzrost malca.

Działanie kawy może też okazać się szczególnie szkodliwe da osób, które łączą ją z paleniem papierosów. Zarówno nikotyna, jak i kofeina sprawiają, że liczba uderzeń serca na minutę wzrasta. Z tego powodu możesz stać się bardziej narażony na najróżniejsze choroby serca i układu krążenia. Z tego samego powodu powinny jej unikać te osoby, które już cierpią na takie schorzenia, jak np. nadciśnienie tętnicze – picie kawy może tylko wzmóc objawy chorobowe, a nawet stanowić zagrożenie dla ich życia, w dłuższej perspektywie.

Dodaj komentarz