Kiedy kobieta ma dni płodne?


Kiedy kobieta ma dni płodne?
Znanych jest nam kilka różnych sposobów na wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych w cyklu miesiączkowym kobiety. Większość z nich wymaga jednak sporej skrupulatności i regularności – a o to już trudniej.

Kalkulator oraz kalendarz dni płodnych

Najprostszym sposobem wyliczenia dni płodnych jest specjalny kalkulator. Wystarczy znaleźć to narzędzie w sieci (np. tutaj: http://kobiecosc.info/kalkulator/kalkulator-dni-plodnych/) i uzupełnić informacje: datę ostatniego krwawienia oraz długość cyklu. Po zatwierdzeniu danych otrzymujemy kalendarz z oznaczonymi dniami płodnymi i niepłodnymi.

Kalendarz możemy także sami stworzyć, po prostu wyliczając kiedy rozpoczynają się nasze dni płodne. W przypadku wzorowego 28-dniowego cyklu posiłkujemy się równaniem:

28 – 18 = 10

Cyfra 10 oznacza, że 10 dnia cyklu rozpoczynają się dni płodne i niebawem nastąpi owulacja; kobieta jest płodna na ok. dwa dni przed oraz dwa dni po jajeczkowaniu, łącznie 5 dni.

W przypadku innej długości cyklu równanie nieco się zmienia; za każdy dodatkowy dzień odejmujemy cyfrę o 1 mniejszą, zaś za każdy ujemny dzień odejmujemy cyfrę większą o 1. Przykładowo, kiedy cykl kobiety trwa 32 dni, równanie wygląda następująco:

(28 + 4) – (18 – 4) = 32 – 14 = 18

Warto pamiętać jednak, że sposoby te sprawdzają się jednak tylko w przypadku regularnych cyklów miesiączkowych.

Inne metody wyznaczania dni płodnych

Dni płodne można wyznaczać również poprzez codzienne badanie temperatury ciała. W momencie jajeczkowania (a więc w trakcie dni płodnych) wzrasta ona bardzo nieznacznie – o 0,2 stopnia Celsjusza. Żeby jednak badanie przeprowadzić poprawnie, temperaturę należy badać codziennie tuż po obudzeniu, najlepiej o tej samej godzinie. Należy też badać ją w miejscach otoczonych śluzówką (odbyt, pochwa, usta); pomiar pobrany pod pachą na nic się nie przyda.

Kolejnym sposobem jest obserwacja śluzu szyjkowego, który w zależności od etapu cyklu przybiera różną konsystencję oraz kolor. Gdy zbliża się moment jajeczkowania (ok. 6 dni przed) przypomina on surowe kurze białko, jest przezroczysty, rozciągliwy i wilgotny. Tuż po owulacji zaczyna się zmieniać w bardziej gęsty i mleczny, mniej lepki. Utrzymuje się w takim stanie aż do krwawienia, kiedy praktycznie zanika. Suchość w pochwie utrzymuje się aż do rozpoczęcia cyklu od nowa.

Śluz zmienia się w zależności od zawartości hormonów – ich proporcje można jednak sprawdzić dużo prościej, za pomocą testu owulacyjnego. Te ostatnie różnią się w zależności od producenta, dlatego przed użyciem należy zapoznać się z załączoną ulotką.

 

Artykuł powstał przy współpracy z ffbaby.pl.

Dodaj komentarz