Kiedy należy wykonać USG brzucha?


Kiedy należy wykonać USG brzucha?
Nerki, wątroba, trzustka, śledziona, aorta i pęcherzyk żółciowy. Wszystkie te narządy znajdują się w jamie brzusznej. Aby określić ich stan, wykryć guzki lub torbiele, a także stwierdzić ich rozmiar należy wykonać badanie USG, czyli ultrasonografię jamy brzusznej. Badanie to przydaje się również przy diagnozie występowania płynu wewnątrz brzucha.

Nie należy lekceważyć najmniejszych objawów

Do wykonania USG powinny nas zmobilizować pewne niepokojące objawy, szczególnie ostre bóle brzucha lub jego powiększenie. Może to być również często nawracająca biegunka, gorączka, wymioty, krwawienie z układu moczowego lub przewodu pokarmowego, a także utrata wagi ciała niezwiązana z odchudzaniem. USG wykonuje się również w ramach badań profilaktycznych – lekarze specjaliści zalecają wykonywaniem je raz w roku, w szczególności w grupie osób powyżej 50. roku życia.

Co warto wiedzieć o badaniu USG w trakcie ciąży?

Jest to również jedno z najczęściej wykonywanych badań w okresie ciąży. Wiele przyszłych mam często o nie zabiega, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa i dostarcza informacje o rozwoju dziecka. Jest to bardzo istotne, gdyż pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości w czasie ciąży i zapobiec w porę niektórym powikłaniom. Z badaniem USG nie należy jednak przesadzać – powinno ono być wykonywane jedynie ze wskazań medycznych i powinno zajmować czas niezbędny jedynie do uzyskania potrzebnych informacji. Jako ciekawostkę można podać fakt, że zabiegi ultrasonograficzne służące do wykonywania pamiątkowych zdjęć są naruszeniem amerykańskiego prawa. Agencja ds. Żywności i Leków w USA uznała je za nieuprawnione wykorzystywanie aparatury medycznej.

W Polsce standard badania USG został opracowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i obejmuje on trzy badania – przesiewowe w ciąży wykonywane w 11-14. tygodniu ciąży, około 20. tygodnia ciąży oraz około 30. tygodnia ciąży. Czasami wskazane jest wykonanie dodatkowego badania. Jest to związane z określeniem aktywności serca płodu, jego położenia, poziomu płynu owodniowego lub ponownej oceny masy ciała, a także oceny wykrytych wcześniej nieprawidłowości (tzw. badanie specjalistyczne).

Szeroki zakres zabiegów USG, zarówno dzieci, jak i dorosłych, oferują Specjalistyczne Gabinety Lekarskie Sofimed. Oferują one badania genetyczne płodu, jamy brzusznej, piersi, tarczycy, a także badania 3D/4D (pozwalają na zobaczenie badanych obiektów w trójwymiarze – 3D, lub w czasie rzeczywistym – 4D) oraz TV przezpochwowe. Aby skutecznie i bezstresowo wykonać badanie ultrasonograficzne, wystarczy zarejestrować odpowiednią wizytę na stronie internetowej Sofimed i oczekiwać spotkania z lekarzem specjalistą, który zapewni odpowiednią opiekę w czasie całego proces badania.     

Dodaj komentarz