Kiedy nie powinnaś stosować antykoncepcji hormonalnej?


Kiedy nie powinnaś stosować antykoncepcji hormonalnej?
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej podnosi ryzyko niebezpiecznej zakrzepicy, a w połączeniu z genetyczną skłonnością do zakrzepów – trombofilią wrodzoną – podwyższa się ono aż kilkadziesiąt razy. Zanim rozpoczniesz używanie antykoncepcji hormonalnej, warto więc, abyś sprawdziła, czy nie masz tej wrodzonej predyspozycji.

Antykoncepcja hormonalna a zakrzepica – to warto wiedzieć

Korzystanie z pigułek zawierających estrogen może zwiększać ryzyko pojawienia się zakrzepicy aż 2-6 razy – u wszystkich, nawet zdrowych kobiet. Jeśli jednak jesteś narażona na dodatkowe czynniki zaburzające krzepliwość krwi (np. genetycznie uwarunkowaną tendencję do zakrzepów lub palisz papierosy), to ryzyko staje się jeszcze wyższe. Gdy masz trombofilię wrodzoną (np. spowodowaną mutacją czynnika V Leiden) prawdopodobieństwo wystąpienia tego niebezpiecznego schorzenia rośnie nawet 25-30 razy!

Trombofilia wrodzona nie daje widocznych objawów

Z tego powodu jedynym sposobem na jej wykrycie jest badanie DNA. Za obecność tej tendencji odpowiadają mutacje w genach – głównie czynnika V Leiden i genie protrombiny. Szacuje się, że trombofilia wrodzona występuje nawet u 10% społeczeństwa, więc aż co dziesiąta osoba może być bardziej narażona na zakrzepicę, nie zdając sobie z tego sprawy. Zakrzepica przy trombofilii wrodzonej może ujawnić się nie tylko pod wpływem pigułek, ale też ciąży, otyłości czy długiego przebywania w jednej pozycji.

Zakrzepica – nieleczona może być niebezpieczna dla życia

Zakrzepica polega na powstawaniu zakrzepów w żyłach, które mogą torować drogę krwi. Wpływa to niekorzystnie na cały organizm, powodując problemy z krążeniem, a nawet zator płucny. Konsekwencje nieleczonej zakrzepicy mogą być śmiertelne, dlatego przy wystąpieniu objawów warto jak najszybciej udać się do lekarza. Co powinno Cię zaniepokoić? Przede wszystkim bóle nóg od kolan w dół, obrzęki łydek i kostek, ocieplenie skóry w tym miejscu i zmiana jej koloru – zasinienie lub zaczerwienienie, a także duszności. Nie zawsze wszystkie objawy występują razem, a czasami mogą być bardzo słabo zauważalne.

Planujesz rozpocząć stosowanie antykoncepcji hormonalnej? Przebadaj się

Możesz to zrobić również wtedy, kiedy już korzystasz z pigułek. Dzięki temu – jeśli okaże się, że jesteś bardziej narażona na zakrzepicę niż reszta kobiet – uchronisz się przed niebezpiecznymi powikłaniami. W przypadku braku mutacji odpowiadających za trombofilię wrodzoną zyskasz natomiast pewność co do tego, że zrobiłaś w tym zakresie dla siebie wszystko. Będziesz mieć również pewność co do stanu swojego zdrowia już na zawsze, ponieważ takie genetyczne badanie wystarczy wykonać raz w życiu.
Autor: Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testDNA.pl


Dodaj komentarz

Komentarz do “Kiedy nie powinnaś stosować antykoncepcji hormonalnej?

  • Darka

    Ogólnie przed doborem antykoncepcji lekarz powinien wykonać szereg badań aby wiedzieć jaką formę zabezpieczenia może kobiecie zaproponować.Niestety część lekarzy zupełnie o tym zapomina i zapisuje pigułki bo tak jest najwygodniej. U mnie wyszło ryzyko zakrzepicy więc z góry miałam zaznaczone, ze tabletki odpadają. Jako antykoncepcję lekarz zaproponował mi założenie wkładki hormonalnej levosert, która nie ma wpływu na to ryzyko. Dziewczyny jeśli lekarz sam wam badań nie każe zrobić to upominajcie się o nie.