Kiedy udać się z dzieckiem do neonatologa?


Kiedy udać się z dzieckiem do neonatologa?
Dobro i zdrowie dziecka jest dla mamy najwyższym priorytetem. Gdy maleństwo znajduje się w łonie matki dokłada ona największych starań, by było bezpieczne. Niestety zdarza się, że maluch będąc jeszcze w brzuchu mamy lub tuż po urodzeniu, potrzebuje natychmiastowej pomocy lekarskiej. Gdzie i do kogo zatem zgłosić się w takich sytuacjach?

Kim jest neonatolog?

Neonatolog to lekarz, który zajmuje się badaniem zarówno zdrowych, jak również chorych noworodków, a także diagnozowaniem i leczeniem dziecka w okresie prenatalnym oraz tuż po urodzeniu. Lekarz neonatologii zajmuje się również leczeniem noworodków oraz wcześniaków, które potrzebują natychmiastowej intensywnej terapii. Dzięki swojej specjalistycznej wiedzy z zakresu ginekologii, położnictwa, genetyki medycznej, chorób wewnętrznych, a także medycyny ratunkowej, neonatolog jest w stanie zaopiekować się nawet ciężko chorym dzieckiem.

Jakie kroki podjąć?

Jeśli u twojego dziecka zostaną rozpoznane pewne stany patologiczne powinnaś działać natychmiast. Przede wszystkim upewnij się, że twój szpital ginekologiczny posiada wysoko rozwinięty oddział neonatologii. Może okazać się, że Twój maluch będzie potrzebował pomocy lekarza jeszcze w okresie prenatalnym, bądź zaraz po urodzeniu. Neonatolog będzie czuwał nie tylko nad prawidłowymi parametrami życia takimi jak bicie serca, aktywność ruchowa czy oddech, ale także zadba, by w przypadku przedwczesnego urodzenia nie doszło do jakichkolwiek komplikacji związanych z niedojrzałością narządów u malucha.

Kiedy udać się do neonatologa?

Każde dziecko tuż po urodzeniu jest szczegółowo oglądane i badane. Dzięki temu możliwe jest wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości już na bardzo wczesnym etapie życia malucha. Neonatolog wydaje opinie na temat zdrowia dziecka, a następnie decyduje o ewentualnym pogłębieniu diagnozy oraz potencjalnych etapach leczenia.

Jeśli zauważysz u swojego dziecka poniższe objawy, skonsultuj się z odpowiednim lekarzem neonatologii:

  • Znikoma aktywność ruchowa noworodka;
  • Brak reakcji na bodźce zewnętrzne takie jak dotyk czy głos
  • Brak apetytu u dziecka;
  • Podejrzenie o niedowidzenie lub niedosłyszenie noworodka;
  • Wadliwie rozwinięte narządy płciowe;
  • Duszności i bezdechy;
  • Problemy skórne lub wysypki;
  • Uciążliwe zaparcia bądź biegunki;
  • Patologiczne żółtaczki;
  • Urazy okołoporodowe i inne.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Kiedy udać się z dzieckiem do neonatologa?