Kilka skutecznych sposobów na katar


Kilka skutecznych sposobów na katar

Złapać katar w okresie wiosennym jest bardzo łatwo. O wiele trudniej jest się go pozbyć. W aptekach są dostępne syropy, zioła, krople i tabletki na katar. Które środki są skuteczne?

Wystarczy, że ktoś kichnie w autobusie miejskim albo w kolejce sklepowej. W okresie obniżonej odporności – a immunitet wiosną jest bardzo osłabiony – tego wystarczy, by złapać przeziębienie. Zaczyna się od kataru, fatalnej dolegliwości, która utrudnia oddychanie, powoduje ból zatok i głowy, pogarsza samopoczucie. Aby poradzić sobie z katarem, potrzebujesz skutecznych środków.

Domowe sposoby na katar

Im szybciej zaczniesz walkę z katarem, tym okaże się ona bardziej skuteczna. Jeśli nie masz pod ręką środków farmaceutycznych, przy pierwszych objawach przeziębienia zastosuj podręczne domowe sposoby.

Od razu po powrocie do domu weź gorącą kąpiel. Do wody koniecznie dodaj kilka kropel olejku eterycznego o właściwościach rozgrzewających (np. eukaliptusowy). Ten sam olejek możesz wykorzystać do inhalacji – zabieg pomoże udrożnić zatkany nos.

Dostarczaj organizmowi jak najwięcej witaminy C. Kataru to nie zlikwiduje, ale pomoże uszczelnić naczynia krwionośne i wzmocnić błonę śluzową nosa.

Pij również jak najwięcej płynów. W nawodnionym organizmie wydzielina bardziej się rozrzedza, dzięki czemu zatoki łatwiej się oczyszczają.

Doraźną ulgę okażą również krople z wodą morską lub ziołami. Możesz je nabyć w aptece albo zrobić samodzielnie w domu. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to sposób, który nie działa natychmiast. Aby szybko pozbyć się kataru, warto sięgnąć po bardziej skuteczne środki.

Tabletki, krople, sztyfty

Gdy już zastosujesz domowe sposoby, które na krótko powstrzymają przeziębienie i przyniosą chwilową ulgę w katarze, to sięgnij po farmaceutyki. Możesz użyć kropli do nosa albo tabletek na katar. Działają one silnie obkurczająco, dzięki czemu zmniejszają obrzęk i udrażniają zatoki.

Tabletki przynoszą natychmiastową ulgę, dlatego są polecane w szczególnych sytuacjach, gdy musisz szybko stanąć na nogach i zacząć działać – udać się na ważne spotkanie, wykonać pilną pracę, wyjechać w obowiązkach służbowych. Pamiętaj jednak, by nie stosować leków zbyt długo, bo może to przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Obkurczona śluzówka staje się cienka i delikatna, więc organizm reaguje na to, zwiększając produkcję wydzieliny, by nawilżyć błonę śluzową nosa. Pojawia się katar i koło się zamyka. Niektóre tabletki na katar (jak np. Sudafed) mają formułę nawilżającą i regenerującą śluzówkę. Mimo to lek nie powinien być stosowany dłużej niż jest to zalecane przez lekarza czy farmaceutę.

Facebook Comments