Kim jest fizjoterapeuta, czym się zajmuje i gdzie go szukać?


Kim jest fizjoterapeuta, czym się zajmuje i gdzie go szukać?

Rehabilitacja po zabiegu lub podczas problemów z kontuzjami często jest koniecznością. Cały proces powrotu do sprawności ruchowej monitoruje fizjoterapeuta. Jakie formy leczenia oferuje rehabilitant i jak go znaleźć?

Fizjoterapeuta z całą pewnością nie jest osobą po weekendowym czy miesięcznym kursie masażu. Obecnie musi być to osoba wykształcona, kompetentna o dużym zaufaniu publicznym. Odpowiedni stopień kwalifikacji zawodowych zapewnią studia z fizjoterapii 3-letnie licencjat oraz 2-letnie magisterskie – uzupełniające. Zawód ten mogą również wykonywać technicy, którzy ukończyli studium medyczne. Program studiów obejmuje przedmioty, które zaliczają lekarze czy pielęgniarki. Nauczycielami fizjoterapeutów byli psycholodzy, socjolodzy, doświadczeni fizjoterapeuci oraz lekarze. Nie ma mowy o pobieżnym kształceniu w rehabilitacji. A czym dokładnie zajmują się fizjoterapeuci i gdzie ich szukać?

Urazy po zabiegu czy po kontuzjach mięśniowych

Fizjoterapeuta to specjalista leczący różnego rodzaju urazy kostne, mięśniowe czy wady postawy, wynikające z przewlekłego i błędnego wykonywania czynności w pracy. Często zdarza się, że fizjoterapeuci muszą naprawiać to, co popsuli rzekomi specjaliści o treningów personalnych po kursach weekendowych.
Błędne postawy podczas ćwiczeń, źle wykonywane ćwiczenia na siłowni powodują, że często dochodzi do zerwania mięśni, rzadziej złamań czy urazów kolan. Błędnie dobrany trening siłowy może zbytnio rozbudować przednią masę mięśniową nóg, co zaowocuje źle układającymi się kolanami. Wada postawy znów spowoduje ból, ograniczy zdolność ruchomości stawów kolanowych, a w konsekwencji nawet unieruchomienie. Fizjoterapeuta zdiagnozuje problem, opracuje alternatywny trening i postara się bez konieczności zabiegu przywrócić nie tylko poprawną prace kolan, ale również postawę podczas ćwiczeń, chodzenia czy biegania.

Gdzie szukać specjalistów z odpowiednim wykształceniem?

Rehabilitant a należy szukać na profesjonalnych stronach, selekcjonujących specjalistów od osób po zwykłych kursach. Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z ekspertem czy amatorem? Wyszukujemy po frazach rehabilitacja Tychy czy rehabilitacja Sopot, zależnie od miejsca zamieszkania i wybieramy strony, na których mamy przegląd fizjoterapeutów, ich specjalizacji, wykształcenia czy doświadczenia zawodowego. Informacje podane na stronie, muszą zawierać takie dane, ponieważ specjalista nie wstydzi się swoich osiągnięć, a wręcz je reklamuje. Zwykły kursant pominie powyższe dane.
Rehabilitacja może pomóc wielu osobom ze schorzeniami kończyn czy mięśni, bez konieczności wykonywania zabiegu. Warunkiem takiej sytuacji jest pomoc wykształconego specjalisty, jakim jest fizjoterapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *