Kobiece hormony i bóle głowy- co je wiąże?


Kobiece hormony i bóle głowy- co je wiąże?
Ból głowy to jeden z typowych objawów charakterystycznych dla okresu miesiączkowania. Może być bardziej lub mniej intensywny, pozostawać w związku z menstruacją lub mieć podłoże migrenowe. Wszystko dzieje się za przyczyną hormonów, które sterują ciałem kobiety i mają znaczący udział w pogorszeniu samopoczucia w tym czasie.

Ból w pierwszych dniach menstruacji

Najsilniejsze dolegliwości występują zwykle w ciągu dwóch pierwszych dni menstruacji. Wśród nich znajdziemy nie tylko bóle głowy, ale przede wszystkim ból brzucha i dolnej części kręgosłupa. Często do objawów należą również zaparcia czy biegunki oraz bolesne kolki i odczuwanie wzdęć. Tego typu objawy wiążą się z gromadzeniem gazów jelitowych w naszym organizmie. Jednym ze sposobów zwalczania tych nieprzyjemnych dolegliwości są preparaty na wzdęcia. Przykładem takiego preparatu jest Espumisan, który zawiera symetykon.

Wszystkiemu winne hormony

Tendencja do występowania menstruacyjnych bólów głowy wzrasta w okresie między 30- 40 rokiem życia, a następnie maleje w wieku okołomenopauzalnym. Za bóle głowy towarzyszące miesiączce przede wszystkim odpowiedzialny jest spadek poziomu estrogenów i progesteronu. Są to hormony płciowe, które odgrywają bardzo ważną rolę w regulacji cyklu płciowego u kobiet. Poziom estrogenów i progesteronu wzrasta w okresie owulacyjnym i po owulacji, a następnie nagle spada. Radykalna zmiana stężeń wpływa na napięcie układu nerwowego, a także na skurczenie naczyń krwionośnych co objawia się w postaci bólów głowy.

Migrena – jak rozpoznać?

Migrena to bardzo silne, pulsujące i zwykle obejmujące jedną stronę głowy bóle, mogące nasilać się przy aktywności fizycznej. Wraz z dolegliwościami bólowymi może występować nadwrażliwość na światło, dźwięk, nudności i wymioty. Czasem ból głowy może być poprzedzony objawami zwiastującymi tj. zaburzenia widzenia, zawroty głowy, czy zaburzenia czucia. Jest to tzw. aura migrenowa, która może poprzedzać epizod bólowy. Napady migrenowe rozwijają się dosyć dynamicznie i może trwać od 4- 72 godzin.  

Migrena menstruacyjna vs. migrena związana z miesiączką

Migrena menstruacyjna pojawia się na około 2 dni przed wystąpieniem miesiączki i trwa średnio do 3 dnia krwawienia. Zazwyczaj nie towarzyszy jej aura migrenowa oraz dolegliwości bólowe nie występują w innej fazie cyklu. Drugi rodzaj migreny to migrena związana z menstruacją, która od pierwszej różni się tym, że napady migreny mogą przebiegać z aurą lub bez i pojawiać się w dowolnym momencie cyklu miesięcznego. Bardzo ważne jest prowadzenie dzienniczka obserwacji, w którym w ciągu 3 miesięcy odnotowuje się czynniki mające wpływ na epizody migreny.

Jak radzić sobie z bólem głowy?

W przypadku umiarkowanych bólów głowy zaleca się stosowanie NLPZ (niesteroidowych leków przeciwbólowych) np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, deksketoprofen lub leków o działaniu wyłącznie przeciwbólowym np. paracetamol. Jeśli jeden lek okaże się nieskuteczny, można zastosować inny z tej grupy. Natomiast gdy występują silne migrenowe bóle głowy to sprawdzą się tutaj leki z grupy tryptanów np. sumatryptan. Są to leki z reguły dobrze tolerowane, jednak muszą być stosowane z ostrożnością u osób z nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, po przebytym udarze niedokrwiennym oraz z niewydolnością nerek i wątroby. Można stosować je także w połączeniu z innymi lekami przeciwbólowymi, co daje satysfakcjonujące efekty.

Dodaj komentarz