Kolonoskopia – jak przebiega badanie i jak się do niego przygotować?


Kolonoskopia – jak przebiega badanie i jak się do niego przygotować?
Kolonoskopia pozwala na wykrycie raka jelita grubego oraz innych schorzeń jelit. Jak dokładnie przebiega badanie i jak się do niego przygotować?

Badanie takie jak kolonoskopia często wzbudza wiele pytań i wątpliwości. W powszechnej opinii uznawane jest za nieprzyjemne, a nawet bolesne.

Czym jest kolonoskopia?

Kolonoskopia ma na celu obrazowanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli jelita grubego.

Polega ono na wykorzystaniu specjalnego urządzenia – kolonoskopu, który wprowadzany jest do organizmu człowieka przez odbyt. Kolonoskop jest giętki i jest zakończony kamerą, która podczas badania przesyła obraz na zewnątrz – w ten sposób lekarz może zapoznać się z obrazem wnętrza jelit.

W trakcie kolonoskopii możliwe jest również pobieranie wycinków błony śluzowej jelita do dalszych badań histopatologicznych. Można wtedy także wykonywać niewielkie zabiegi, na przykład polegające na usuwaniu polipów.

Wskazania do wykonania kolonoskopii:

 • podejrzenie nowotworu jelita grubego
 • podejrzenie polipów jelita grubego
 • podejrzenie nieswoistych zapaleń jelit, w tym takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego
 • częste biegunki o nieznanej przyczynie
 • podejrzenie problemów z wchłanianiem
 • uchyłki jelita grubego

Warto także wskazać, że badania kolonoskopowe prowadzone są także przesiewowo u zdrowych osób w celu wczesnego wykrycia ewentualnych schorzeń jelita grubego.

Jak należy przygotować się do kolonoskopii?

Powodzenie badania w dużej mierze zależne jest od odpowiedniego przygotowania przez pacjenta. Bez niego nie jest możliwe dokonanie dokładnej oceny stanu jelita grubego. Wtedy badanie musi być powtórzone w późniejszym terminie.

Na 7 dni przed kolonoskopią:

 • należy zaprzestać przyjmowania preparatów z żelazem
 • należy odstawić leki antyagregacyjne, na przykład zawierające kwas acetylosalicylowy
 • należy zaprzestać spożywania owoców z drobnymi pestkami, pieczywa z ziarnami, musli, siemienia, buraków czerwonych
 • w przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, cukrzycy należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia planu postępowania

Na 3 dni przed kolonoskopią:

 • należy stosować dietę płynną – pić herbaty, kawy, wodę, soki bez miąższu owocowego, zupy bez dodatków
 • nie należy przyjmować posiłków stałych

Na dzień przed kolonoskopią:

 • nie należy pić napojów gazowanych i mleka
 • należy zacząć przyjmować specjalny preparat przygotowujący do badania – jest on dostępny na receptę i powoduje oczyszczenie jelita grubego
 • po przyjęciu preparatu nie należy niczego jeść, można tylko pić wodę niegazowaną albo herbatę

Jak przebiega badanie kolonoskopowe?

Podczas badania pacjent przebiera się w odpowiednią odzież ochronną i kładzie się na leżance. Najczęściej lekarz zaleca położenie się na boku z podciągniętymi pod brodę kolanami. W trakcie badania może nastąpić konieczność zmiany pozycji, aby lepiej uwidocznić jelito grube.

Przed wprowadzeniem kolonoskopu do odbytu lekarz smaruje to miejsce środkiem znieczulającym, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe. Istnieje także możliwość wykonania badania w znieczuleniu ogólnym. Następnie kolonoskop wprowadzany jest przez odbyt do jelita grubego.

W trakcie badania pacjent może odczuwać uczucie wzdęcia, rozpierania czy skurczów w jamie brzusznej. Całe badanie trwa na ogół od 15 do 45 minut.

Po badaniu pacjent otrzymuje jego wynik, który może być potem przekazany lekarzowi prowadzącemu. Jeżeli pobierane były jakieś wycinki, w takim przypadku są one następnie przesyłane do laboratorium w celu ich oceny. Oczekiwanie na wyniki trwa zwykle kilka tygodni.

Gdzie można wykonać kolonoskopię?

Aktualnie badania takie jak kolonoskopia prowadzone są nie tylko w państwowych placówkach zdrowotnych, ale również oferowane są przez kliniki prywatne.

W przypadku badania prowadzonego prywatnie pacjent może liczyć nie tylko na krótszą kolejkę, ale również może otrzymać obsługę na wyższym poziomie. To powoduje, że wielu pacjentów, którzy mają wykonać kolonoskopię, decyduje się na korzystanie z usług prywatnych.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Galena.

Dodaj komentarz