Kompendium wiedzy dla osób po stracie


Kompendium wiedzy dla osób po stracie
Co robić po poronieniu? Nowopowstały portal Poroniłam.pl daje odpowiedź na to pytanie. Zbiera informacje przydatne dla osób, które doświadczyły poronienia – porady specjalistów, instrukcje postępowania, ale też wypowiedzi rodziców dotkniętych tym problemem. Na portalu można więc znaleźć m.in. wskazówki dotyczące pochówku, możliwych do wykonania badań czy tego, w jaki sposób można udzielić komuś wsparcia po poronieniu…
Rodzice często nie wiedzą, jak powinni zachować się po poronieniu. W końcu każdy przeżywa żałobę na swój własny sposób. Można jednak zminimalizować ryzyko ponownego poronienia i upewnić się, że kolejne ciąże zakończą się narodzinami zdrowego dziecka. Szanse są bardzo duże! Z tego właśnie przekonania wynika idea portalu Poroniłam.pl, którego nadrzędnym celem jest udzieleni wsparcia rodzicom i uświadomienie im, że poronienie nie przekreśla ich szans na szczęśliwe rodzicielstwo.

Poronienie – co warto wiedzieć?

Jednym z najważniejszych i najczęściej zadawanych po poronieniu pytań jest pytanie o przyczynę. Rodzice często zastanawiają się, czy mieli na nie jakiś wpływ lub czy mogli mu zapobiec. Zdarza się też, że niepotrzebnie obarczają się winą. Większość poronień jest spowodowana wadą genetyczną zarodka, której wystąpienie jest od nich niezależne. Warto jednak upewnić się, że wada ta nie była związana z genami któregoś z rodziców lub że przyczyna poronienia nie leżała gdzieś indziej.
Na portalu Poroniłam.pl zebrane zostały porady specjalistów dotyczące badań po poronieniu. W przystępny sposób wyjaśniają oni, na czym polegają możliwe przyczyny poronienia, jak można je rozpoznać, a wreszcie – jak można zapobiec ich powtórzeniu się w przyszłości. Rodzice znajdą tam więc m.in. opisy popularnych mutacji genetycznych i ich wpływu na przebieg ciąży, informacje na temat sposobu przeprowadzenia badań, a także możliwych działań profilaktycznych i leczenia.

Pomoc po poronieniu – do czego rodzice mają prawo?

Rodzice rzadko są informowaniu o wszystkich prawach, jakie przysługują im po poronieniu. Przede wszystkim mają oni prawo do pochowania dziecka bez względu na to, w jakim momencie ciąży doszło do poronienia. Aby jednak pogrzeb się odbył, konieczne jest uzyskanie odpowiednich dokumentów z Urzędu Stanu Cywilnego – a do tego niezbędna jest znajomość płci dziecka. Często jej określenie wymaga wykonania badań genetycznych poronionego płodu. Badania genetyczne mogą też sprawdzić przyczyny poronienia.
Pochówek nie jest jednak jedynym prawem rodziców po poronieniu. Kobiety mają też możliwość wykorzystania 56-dniowego urlopu macierzyńskiego. Zwykle nie są tego świadome, więc decydują się jedynie na krótkie zwolnienie lekarskie, które nie daje im możliwości oswojenia się ze stratą ani właściwego odpoczynku i zadbania o własne zdrowie. Na portalu Poroniłam.pl rodzice mogą znaleźć wiele przydatnych informacji na temat tego, jakie świadczenia przysługują im w sytuacji poronienia i w jaki sposób mogą się o nie starać.

Portal po poronieniu – wszechstronna pomoc i wsparcie

Portal Poroniłam.pl powstał z myślą o wszystkich, których może dotyczyć problem poronienia. Zbiera on wszystkie informacje, które mogą być przydatne dla rodziców – o przyczynach poronień, o badaniach genetycznych, o leczeniu i profilaktyce, a także o kwestiach formalnych, związanych z poronieniem. Nie jest jednak wyłącznie podręcznym kompendium wiedzy o przedwczesnym przerwaniu ciąży.
Założeniem portalu Poroniłam.pl jest stworzenie społeczności, w ramach której przejście przez trudny okres po poronieniu stanie się dla rodziców prostsze. Dlatego też na stronie można podzielić się z innymi własną historią i prywatnymi doświadczeniami związanymi z poronieniem. Znalazły się tam też wskazówki dla personelu medycznego, mogące polepszyć ich kontakt z kobietami, które poroniły. Przede wszystkim jednak portal ma na celu uświadomienie rodzicom, że poronienie to nie wyrok. Choć jest trudnym doświadczeniem, to jednak odpowiednie postępowanie może z powodzeniem doprowadzić do utrzymania ciąży i urodzenia zdrowego dziecka!
Artykuł powstał we współpracy z poronilam.pl
Zdjęcie: ©DragonImages/Depositphotos.com

Dodaj komentarz