Komu zagraża osteoporoza?


Komu zagraża osteoporoza?
Osłabione kości i większa podatność na złamania – oto podstawowe problemy związane z osteoporozą. Choroba ta najczęściej dotyczy kobiet w starszym wieku, dla których najbardziej ryzykowanym okresem jest czas przekwitania i związane z tym zmiany hormonalne. Błędne jest jednak zakładanie, że tylko kobiety po menopauzie są narażone na problemy z osteoporozą. W rzeczywistości choroba ta może zaatakować każdego. Jakie osoby są szczególnie narażone na ten problem? Kogo najchętniej wybiera osteoporoza?

Osteoporoza jest jedną z tych chorób,

które pojawiają się wraz ze starzeniem się organizmu. Wiadomo jednak, że na jej rozwój nie bez wpływu pozostają czynniki genetyczne, które mają wpływ na szczytową masę kostną. Udowodniono już, że osteoporoza chętnie atakuje osoby o drobnej budowie ciała oraz te kobiety, których matki cierpiały z powodu osłabienia kości.
Nie brak też w przypadku osteoporozy tzw. czynników zwiększonego ryzyka. Są przecież choroby, które sprzyjają osteoporozie. Jedną z takich dolegliwości jest przedwczesna menopauza, która mogła być przyczyną chemioterapii lub zabiegu usunięcia jajników. Innym problemem związanym ze zwiększonym ryzykiem są niedobory estrogenów oraz leczenie steroidami. Nie bez wpływu na stan kości pozostają również takie choroby, jak problemy z nadczynnością tarczycy, choroby nowotworowe (tu szczególnie groźne są nowotwory szpiku kostnego) oraz niektóre choroby wątroby lub niewydolność nerek.

Tryb życia również może odbijać się na kościach i wpływać na ich stan. Jednym z czynników, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia osteoporozy, jest niewłaściwa dieta. Zbyt mała ilość wapnia w codziennym menu sprawia, że masa kostna jest mniejsza, zaś z wiekiem ubytek tkanki kostnej postępuje znacznie szybciej. Innym problemem są niedobory witaminy D oraz nadmiary soli i kofeiny w diecie. Problemem mogącym przyczyniać się również do osteoporozy jest również nadużywanie alkoholu. Ryzyko zwiększa również palenie papierosów, gdyż nikotyna może uszkadzać te komórki, które budują ludzkie kości. Dodatkowo w przypadku kobiet palenie papierosów staje się często przyczyną wcześniejszej menopauzy, wpływają również na obniżony poziom estrogenów. Niebezpieczny jest również brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia. Brak ruchu sprawia, że kości szybciej tracą swą gęstość i stają się słabsze. Dodatkowym problemem związanym z brakiem ruchu jest osłabienie mięśni, które stanowią przecież bardzo ważną podporę zarówno dla kości, jak i kręgosłupa.

Dodaj komentarz