Koniec z przeziębieniami w lecie!


Koniec z przeziębieniami w lecie!
I choć kaszel kojarzy się głównie z przeziębieniami występującymi w okresie jesienno-zimowym, to pojawić się może praktycznie o dowolnej porze roku. Ta tendencja szczególnie uwydatniła się w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Co powoduje kaszel?

Zmieniający się klimat oraz coraz powszechniejsze stosowanie klimatyzacji sprawiają, że ludzie stają się znacznie bardziej podatni na przeziębienia oraz wszystkie związane z nimi dolegliwości. Dodatkowo, w okresie letnim ludzie mają tendencję do lekceważenia podstawowych zasad zachowania zdrowia – ot, choćby na plaży, gdzie często zaobserwować można osoby pijące w pełnym słońcu napoje prosto z lodówki, a następnie dosłownie wskakujące do chłodnej jeszcze wody. Dla układu odpornościowego jest to naprawdę szkodliwe.

Jednym z podstawowych objawów zakażenia rinowirusami powodującymi przeziębienie jest kaszel, najczęściej mokry. Gdy tylko on się pojawi, wiele osób niemalże odruchowo sięga po różnego rodzaju środki farmakologiczne które, teoretycznie, mają spowodować zanik kaszlu. Takie leki przeciwkaszlowe mogą rzeczywiście powstrzymać ten mało przyjemny objaw, lecz jedynie przedłużą okres choroby. Jak to możliwe?

Warto tutaj pokusić się o krótkie wyjaśnienie dwóch pojęć, a mianowicie kaszlu suchego i mokrego. Termin kaszel suchy oznacza po prostu ciągłą chęć pokasływania, którą można dosyć obrazowo porównać do sytuacji, w której druga osoba łaskocze nasze gardło, powodując jego podrażnienie. Automatyczną wręcz reakcją organizmu w takim momencie jest właśnie kaszel, który ma za zadanie pomóc w pozbyciu się tego mało przyjemnego odczucia. Taki rodzaj kaszlu jest bardzo męczący, szczególnie jeżeli po kilku dniach przerodzi się w tak zwany kaszel mokry (dzieje się tak w przypadku infekcji dróg oddechowych).

Uporczywa konieczność pokasływania, której na dodatek towarzyszy pojawienie się wydzieliny przy odkrztuszaniu to już niezawodny sygnał pojawienia się kaszlu mokrego, znanego również jako produktywny. I o ile suchy kaszel niekoniecznie musi być objawem infekcji wirusowej (nieraz pojawia się choćby jako skutek zażywania leków bądź różnego rodzaju schorzeń), to kaszel mokry należy traktować jako symptom przeziębienia.

Jak pozbyć się kaszlu mokrego?

Jak już zostało napisane wyżej, ataki kaszlu mokrego często łagodzone są przez sięganie po różnego rodzaju środki farmakologiczne mające go powstrzymać. Niestety, ich działanie często przynosi skutek całkowicie odmienny od zamierzonego. Owszem, kaszel na jakiś czas rzeczywiście ustaje, natomiast sama infekcja trwa dalej. Warto bowiem pamiętać o tym, że ten nieprzyjemny objaw to tak naprawdę reakcja obronna organizmu na rozwijające się w nim wirusy. Mokry kaszel pełen jest drobnoustrojów, które przy każdym odkaszlnięciu zwyczajnie opuszczają ludzkie ciało. Innymi słowy, stosowanie leków przeciwkaszlowych oznacza wręcz sprzyjanie dalszemu rozwojowi infekcji.

Aby szybko zwalczyć infekcję i towarzyszące jej objawy, warto sięgnąć po jakiś dobry syrop na kaszel mokry. Zadaniem takiego preparatu rozrzedzenie powstającej w płucach wydzieliny, co znacznie przyspieszy jej usuwanie z organizmu. Oferta tego typu produktów jest naprawdę bogata – jak zatem wybrać ten odpowiedni? Jak to zwykle w przypadku leków bywa, najlepiej zerknąć na skład danego preparatu. Przez lata uważano, że najskuteczniejszym środkiem na pozbycie się kaszlu jest bromheksyna, lecz aktualnie dostępne są środki o znacznie silniejszym działaniu, jak choćby ambroksol, który, co ciekawe, jest produktem metabolizmu bromheksyny.

Ogólnie rzecz biorąc ambroksol to związek chemiczny którego obecność w organizmie znacznie przyspiesza powstawanie śluzu, jednocześnie powodując znaczne jego rozrzedzanie. W rezultacie, usuwanie wydzieliny przebiega znacznie szybciej i sprawniej. Które leki zawierają ambroksol? Jednym z najpopularniejszych produktów zawierających ten składnik jest syrop na kaszel firmy Mucosolvan (więcej informacji tutaj: http://www.mucosolvan.pl/asortiment_produktow_mucosolvan/syrop_mucosolvan.html). Jedna porcja leku (5ml) zawiera aż 30mg chlorowodorku ambroksolu, co stanowi 1/3 rekomendowanej dawki dla osób dorosłych w okresie przeziębienia.

Warto również dodać, że syrop na kaszel jest znacznie łatwiejszy w aplikacji niż tabletki. Przy podrażnionym kaszlem gardle konieczność połknięcia niemałych rozmiarów tabletki potrafi być wyjątkowo trudnym zadaniem. Dodatkowo, syropy na kaszel mają przyjemny smak, co ułatwia ich zażywanie.

Koniec z letnimi infekcjami!

Profilaktyka to jedno, ale gdy już wirusy zaatakują warto wiedzieć, jak szybko i skutecznie można sobie z nimi poradzić. Szkoda lata na leżenie w łóżku!


Dodaj komentarz

Komentarz do “Koniec z przeziębieniami w lecie!

  • Pomponiara

    ja i ten mokry jak i suchy kaszel leczę jednym syropem. Dicotuss ma w składzie i miód i prawoślaz dzięki czemu jest dośc uniwersalny. Niby dla dzieci ale i mi pomaga pozbyć się okropnego kaszlu.