Konsultacje lekarskie online – nowa rzeczywistość polskich pacjentów


Konsultacje lekarskie online - nowa rzeczywistość polskich pacjentów
Sytuacja epidemiczna, z jaką zmaga się świat od wielu miesięcy pokazała, że proces udzielania świadczeń medycznych można znacznie usprawnić, a tym samym zmniejszyć kolejki osób oczekujących do lekarza pierwszego kontaktu i lekarzy specjalistów. Dla wielu pacjentów konsultacje lekarskie online są znacznym ułatwieniem i powodują, że chory nie musi wychodzić z domu, aby uzyskać niezbędną pomoc.
 
1. Konsultacje lekarskie przez telefon w liczbach
2. Konsultacja lekarska online remedium na kolejki
3. A jeśli nie są potrzebne konsultacje online?
 
Na konsultację online decydują się często osoby mające wątpliwości odnośnie interpretacji swoich wyników badań lub te, które potrzebują jedynie recepty na przyjmowane stale leki. Wizytę online można odbyć nie wychodząc z domu, co znacznie skraca czas oczekiwania na konsultację lekarską.
 

Konsultacje lekarskie przez telefon w liczbach

 
Wyniki badania przeprowadzonego w drugiej połowie roku 2020 na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia wskazują, że Polscy są ogólnie zadowoleni z konsultacji online z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem specjalistą. Ponad 90% osób ankietowanych zadeklarowało, że tego rodzaju konsultacja lekarska pozwoliła rozwiązać ich problem, a otrzymane podczas rozmowy informacje i wskazówki dotyczące zaordynowanego leczenia lub badań okazały się wyczerpujące. Podobne badanie przeprowadziła Fundacja MY PACJENCI. Z otrzymanych rezultatów wynika, że blisko 43% osób badanych pozytywnie oceniło telefoniczną konsultację lekarską, jednak co dziesiąty pacjent ma zastrzeżenia co do dostępności teleporady u danego lekarza lub możliwości konsultacji online.
 

Konsultacja lekarska online remedium na kolejki

 
Skoro jest możliwe udzielanie konsultacji lekarskich przez telefon w ramach tzw. teleporady, to możliwe jest także zorganizowanie porad online, a więc przez internet. Konsultacje online są oferowane przez coraz większą grupę prywatnych firm medycznych, np. haloDoctor, a zainteresowanie tego typu usługami wciąż rośnie. Wybierając prywatny ośrodek, pacjent może liczyć na szybki termin konsultacji z lekarzem online, podczas której specjalista wyda konkretne zalecenia. Lek przepisany podczas takiej wizyty będzie dobrze dopasowany do potrzeb pacjenta, a receptę można zrealizować w dowolnej aptece. Profesjonalna konsultacja online nie różni się zbytnio od tej przeprowadzanej stacjonarnie w gabinecie lekarskim – kompetentny lekarz online przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia, wysłucha pacjenta oraz zaordynuje odpowiednie leczenie, a jeśli jest taka potrzeba, wystawi zwolnienie lekarskie. Wszystko to bez wychodzenia z domu.
 

A jeśli nie są potrzebne konsultacje online?

 
Pacjenci chorzy przewlekle, których stan zdrowia nie uległ pogorszeniu, nie zawsze potrzebują wizyty u lekarza, a często jedynie wypisania recepty na stale przyjmowane medykamenty. Dzięki usłudze, jaką jest e-recepta, dostępnej na https://www.halodoctor.pl/e-recepta, w kilku prostych krokach i za niewielką kwotę można otrzymać receptę na niezbędne leki bez konieczności umawiania wizyty w placówce medycznej czy konsultacji online z wybranym specjalistą. Taka forma jest szczególnie lubiana przez panie przyjmujące antykoncepcję hormonalną czy chorych, którym zabrakło stale przyjmowanych leków. Procedura uzyskania recepty jest bardzo prosta – wystarczy odpowiedzieć na kilka krótkich pytań oraz opłacić zamówienie, a w kilka minut później można otrzymać czterocyfrowy kod do realizacji e-recepty w dowolnej aptece na terenie całego kraju.

Dodaj komentarz