Krew w moczu – najważniejsze fakty i porady


Krew w moczu - najważniejsze fakty i porady
Niestety dużo ludzi nie zwraca uwagi na kolor swojego moczu. Wiele osób czuje się niekomfortowo oglądając ten wydalanych płyn – szczególnie tyczy się to kobiet. Nie jest to jednak odpowiednie podejście do tematu. Warto wiedzieć, że w porę zauważona krew w moczu to szansa na szybkie zdiagnozowanie problemu i błyskawiczne wyleczenie się z danej dolegliwości. Co warto wiedzieć o krwi w moczu? Jakie objawy może sygnalizować ta dolegliwość? O tym wszystkim dowiecie się czytając dzisiejszy artykuł.

Jakie są typy krwi w moczu?

Każdy powinien wiedzieć, że krew w moczu ma dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest krwiomocz makroskopowy. Jest to ten rodzaj, który najbardziej daje się we znaki każdej osobie. Wszystko dlatego, że spokojnie można go zauważyć gołym okiem. Zazwyczaj wtedy większość ludzi zaczyna panikować i myśleć o swoim rychłym pogrzebie. Oczywiście jest to przesada, ale to właśnie krwiomocz makroskopowy potrafi naprawdę nomen omen napsuć sporo krwi. Warto wiedzieć, że w tym przypadku wydalany płyn ma czerwonobrunatny kolor i jest mętny. Często pojawiają się skrzepy, które powodują utrudnienie wypróżnienia i sprzyjają bólom. Wyróżniamy także krwiomocz mikroskopowy. W tym przypadku chorzy nie są w stanie zobaczyć go gołym okiem. Krwiomocz można dostrzec jedynie w czasie badania moczu pod specjalnie do tego przygotowanym mikroskopem.

Krew w moczu – jakie kroki należy podjąć?

Przede wszystkim nie należy zbyt mocno panikować, ponieważ w każdej sytuacji lepiej zachować spokój – także w tej. Na pewno jednak nie wolno tej kwestii kompletnie bagatelizować. Jeśli macie kłopot tylko z krwią w moczu, to powinniście i tak szybko zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. On zleci najważniejsze testy, jak choćby podstawowe badania moczu lub USG itd. Jeśli jednak towarzyszą wam inne objawy, tak jak wysoka temperatura, parcie na mocz, pieczenie cewki moczowej czy trudności w oddawaniu moczu, to należy od razu jechać do doktora, ponieważ sytuacja wygląda naprawdę bardzo poważnie. Oczywiście możecie zażyć środek przeciwbólowy, ale jest to działanie tylko mające na celu pomóc uporać się z najgorszym bólem.

Krew w moczu – jakie są przyczyny tego zjawiska?

Bardzo często krew w moczu jest przyczyną kamicy nerkowej. Ponadto tej chorobie towarzyszy silne, intensywne bóle, nudności, wymioty, gorączka, dreszcze, częste parcie na mocz czy tępe bóle pleców. Krew w moczu w przypadku tej właśnie choroby jest spowodowany sytuacją, w której kamień uszkodził naczynie krwionośne w miedniczce nerkowej lub w czasie przemieszczania się w moczowodzie. Inne przyczyny krwi w moczu to na przykład zawał nerki, ostre stany zapalne układu moczowego, pourazowe uszkodzenie układu moczowego, gruźlica nerek, ciało obce w pęcherzu moczowym, nadciśnienie złośliwe lub choroby gruczołu krokowego. Warto dodać, że krew w moczu pojawia się także w przypadku pacjentów z endometriozą, hemofilią, ze skazą krwotoczną płytkowa, z zapalenie naczyń, z chorobami wątroby czy po biopsji prostaty lub cystoskopii.

Więcej informacji na temat układu moczowego znajdziesz na stronie http://uro.net.pl

Dodaj komentarz