Który tydzień ciąży?


Który tydzień ciąży?
Ciąża to specyficzny czas, dlatego warto jest się do niej odpowiednio przygotować. Jednocześnie należy mieć świadomość co do tego, że czasami nawet pary które starają się o dziecko są zaskoczone tym, że ciąża pojawiła się niezauważalnie. Nie wszystkie dolegliwości z początku ciąży występują u wszystkich pań, dlatego czasami zauważenie ciąży bywa trudne.

Takim pierwszym i dość częstym objawem ciąży jest zatrzymania miesiączkowania. To właśnie w tym momencie wiele pań zastanawia się który to tydzień. W tym momencie warto jest wykonać test z krwi. Pomimo tego, że w aptekach dostępne są testy, to jednak nie są one tak wiarygodne, jak ten z krwi. To szczególnie ważne w przypadku kobiet które od dłuższego czasu starają się o dzidziusia, gdyż organizm lubi plątać nam figle, co oznacza, że czasami można spotkać się ze zjawiskiem takim jak ciąża urojona. To właśnie wtedy wiele kobiet odczuwa wszelkie symptomy ciąży a tak naprawdę jej nie ma. Kobieta może tylko przypuszczać w którym tygodniu ciąży może się znajdować, jednak pewność daje badanie usg wykonane u ginekologa. To właśnie on na postawie wymiarów płodu będzie w stanie określić precyzyjnie który to tydzień ciąży.

Szczególnym rodzajem ciąży jest ta z zaskoczenia. To właśnie wtedy wiele kobiet zastanawia się czy spożywały alkohol w ostatnim czasie czy też ile papierosów dziennie wypalały. Wiadomo, że niezdrowy tryb życia jest w stanie odbić się negatywnie na stanie maluszka. Z drugiej jednak strony nasz organizm w pewnym stopniu jest przygotowany na to, że przyszła mama nie do końca jest świadoma, że rozwija się w niej nowe życie, a tym samym maluszka chronią wody płodowe. Co jakiś czas robi się głośno o porodach z zaskoczenia, gdyż kobiety nie wiedziały że są w ciąży. Jest to więc dowód na to, że nie wszystkie maja objawy typowe dla ciężarnych, co więcej nie wszystkie posiadają nawet figurę ciążową. Każda kobieta w tym stanie to troszkę odrębny przypadek. Nie ma dwóch takich samych sytuacji, dlatego bardzo często ciężko jest określić czy przykładowo poród sprawia jednakowy ból u wszystkich kobiet. Każdy ma inny próg bólu, troszkę inaczej go odczuwa, co oznacza, że określenie który tydzień ciąży to jest samodzielnie, wydaje się by mało realnym. Tym bardziej, że jak wiadomo plemniki są w stanie przeżyć w ciele kobiety kilka dni, a tym samym niekoniecznie dnia w którym kobiecie się wydawało zaszła w ciąże.

Każda ciąża jest inna, tak samo rozwój maluszka również będzie mógł się różnic od siebie, szczególnie widać to po wadze urodzeniowej czy wymiarach. Nie wszystko da się opisać w sposób książkowy, gdyż każdy organizm jest inny. Dlatego tak ważnym jest by samodzielnie obserwować swoje ciało, oraz sygnały jakie są pojawiają. Być może dzięki temu uda nam się znacznie szybciej zauważyć pewne zmiany, a tym samym udać się do lekarza, który będzie w stanie potwierdzić, bądź tez zaprzeczyć takiej nowinie. Ciąża to specyficzny czas, dlatego w miarę możliwości należy się do tego przygotować. W momencie w którym nie mamy na to szansy, warto jest zadbać by dalszy jej ciąg odbywał się już pod opieką lekarzy, oraz w dbałości o zdrowie swoje oraz swojego maluszka. Właściwa obserwacja swojego ciała będzie w stanie dać nam naprawdę wiele informacji i zmianach w naszym organizmie.

Autor artykułu:
Dorota, mama sześcioletniej Oliwii i czteroletniej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Zobacz również na sosrodzice.pl
Facebook Comments