Kuchnia dla seniora – jak zaprojektować?


Kuchnia dla seniora – jak zaprojektować?
Spośród pomieszczeń, które posiadamy w swoich domach, kuchnia staje się często nieformalnym centrum życia rodziny. Zwłaszcza nowoczesne projekty tworzone z myślą o połączeniu estetyki, funkcjonalności, wygody i bezpieczeństwa zapewniają jej dość wysoki status, gdyż każdy domownik czuje się w nich dobrze. Innym ważnym trendem jest dziś indywidualne podejście do potrzeb osób w różnym wieku, w tym przede wszystkim do wzornictwa i aranżacji z myślą o osobach starszych.

Zaburzona sprawność fizyczna, problemy z sięganiem zbyt nisko, a nawet poruszaniem się determinują coraz to ciekawsze usprawnienia. Dzięki temu slogan „kuchnia przyjazna dla seniora” staje się rzeczywistością, a reguły rządzące jej projektem są coraz bardziej popularne.

Ergonomia na pierwszym miejscu

Prostota i ergonomiczność są podstawowymi wymaganiami, jakie mają względem swojej kuchni osoby starsze. Najłatwiej osiągnąć to poprzez konstrukcje, które nie wymagają zbyt wiele wysiłku, by znaleźć i wyjąć potrzebne produkty, naczynia, czy garnki. Współcześni projektanci osiągają to przede wszystkim poprzez dużą liczbę dolnych szafek z wysuwanymi szufladami – łatwy dostęp, bez konieczności sięgania w głąb mebli, gdyż wymagało by to schylania się. Nie każda kuchnia może sobie jednak pozwolić na ograniczenie mebli jedynie do tych dolnych modeli, dlatego nie powinniśmy bać się szafek górnych, warto jednak umieścić je nieco niżej, by senior mógł łatwo sięgnąć do najwyżej ustawionych przedmiotów. Dodatkowo jeśli będą one dość płytkie to unikniemy sytuacji, gdy osoba starsza będzie musiała sięgać zbyt daleko. Wszystko musi być tu w zasięgu ramion.

Co ze sprzętem AGD?

Dla osób starszych sprzęt AGD to ogromne ułatwienie. Dzięki niemu mogą włożyć mniej siły i czasu w przygotowanie posiłków, a więc również żyć wygodniej. By to jednak osiągnąć koniecznie trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach:
– lodówkę ustawiamy w pobliżu wejścia i blatu roboczego, aby senior mógł łatwo odłożyć wyciągane z niej produkty, nie nosząc ich zbyt daleko, lub schować zakupy,
– w bliskim sąsiedztwie kuchenki lub płyty indukcyjnej powinien znajdować się zlew (oddzielony blatem roboczym), aby brudne naczynia można było łatwo przenieść,
– sam zlew powinien być płytki, co znacznie ułatwi mycie naczyń (w jego bliskim sąsiedztwie przyda się też szafka na zastawę i garnki),
– by uniknąć przypadkowego poparzenia i ułatwić obsługę związaną z przemieszczaniem garnków warto wymienić stara kuchenkę na płytę indukcyjną.

Indywidualne cechy aranżacji

Problemy ze zdrowiem i motoryką są dla każdego seniora różne. Projekt kuchni, który rysuje się powyżej dotyczy elementów najbardziej uniwersalnych. Warto jednak wzbogacić go o kilka detali, które będą w stanie sprostać indywidualnym potrzebom konkretnej osoby starszej. Jeśli nie posiadamy wiedzy na temat dostępnych rozwiązań, możemy skonsultować to współcześnie zarówno ze sprzedawcą, a w nieco bardziej wymagających wypadkach, również z profesjonalnym projektantem wnętrz. Taka pomoc na pewno rzuci nam większe światło na możliwości i pomoże wybrać te najbardziej komfortowe i funkcjonalne z perspektywy naszego seniora. W takim wypadku możemy nawet liczyć na pomoc w wyborze oświetlenia, co może mieć znaczenie np. dla osób słabo widzących.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Blog.KuchniePinio.pl .

Dodaj komentarz