Kurz w mieszkaniu – niepozorny problem alergików


Kurz w mieszkaniu - niepozorny problem alergików
Alergia na kurz to jeden z najbardziej popularnych rodzajów alergii. Kurz domowy to mieszanina potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia substancji, z których wiele ma działanie alergizujące. Z czego składa się kurz obecny w naszych mieszkaniach i co wywołuję reakcje alergiczne?

Z czego składa się kurz domowy?

W kurzu domowym zebranym z m.in. podłóg, mebli tapicerowanych, łóżek oraz innych miejsc do spania stwierdzono obecność przede wszystkim alergenów roztoczy, jak również  m.in. alergeny kotów, psów, karaczanów, gryzoni, fragmenty złuszczonego naskórka, bakterie, grzyby pleśniowe i pyłki roślin.

Jaki dom, taki kurz

Skład kurzu w naszym domu jest unikalny, w dużej mierze zależy on od lokalizacji, rodzaju okien, obecności kwiatów, zwierząt, dzieci, rodzaju mebli i podłóg i szeregu innych czynników. Jednym z najbardziej alergizujących „składników” kurzu domowego i przyczyna alergii na kurz, są roztocze kurzu domowego – to mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem pajęczaki. Najszerzej rozprzestrzenione oraz najlepiej poznane pod względem szkodliwości medycznej są roztocze Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae.

W 1 gramie kurzu można stwierdzić tysiące okazów roztoczy w różnych stadiach rozwoju – a już 100 na 1 gram kurzu wystarczy do wywołania objawów alergii. Substancją uczulającą jest białko Der p 1 i Der p 2 obecne w odchodach roztoczy. Kulki kałowe łatwo przyczepiają się do dywanów, mebli, pluszowych zabawek, a wraz z drobinami kurzu dostają się do dróg oddechowych.

Roztocza – niewidzialny gołym okiem problem

W warunkach naturalnych głównym pożywieniem dla roztoczy kurzu domowego jest złuszczony naskórek ludzki i zwierzęcy. Uważa się, że 150 mg ludzkiego naskórka wystarcza do zaspokojenia potrzeb pokarmowych populacji roztoczy liczącej 3000 osobników w okresie 2–3 miesięcy. W mieszkaniach roztocza występują w miejscach, które zapewniają im schronienie, pokarm oraz odpowiednią wilgotność. Obecne są więc w łóżkach, matach, dywanach, meblach tapicerowanych, zabawkach pluszowych, a także zasłonach. Roztocza w materacach i w pościeli to szczególnie dokuczliwy problem dla alergików – wymaga odpowiedniej troski o warunki do spania, gdyż w łóżku spędzamy zazwyczaj 7-8 godzin dziennie. Taki czas wystarczy aby reakcje organizmu na alergeny mogły stać się uciążliwe dla alergika.

Usuwanie roztoczy z pościeli

Roztocza

Co możemy zrobić aby pozbyć się roztoczy z pościeli? Przede wszystkim warto regularnie wietrzyć sypialnię, trzepać dywany, narzuty i koce, a także regularnie prać pościel. Pomóc mogą nam również specjalistyczne środki do prania neutralizujące allergeny w pościeli takie jak Allergoff w płynie. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju środków możemy skutecznie pozbyć się roztoczy i kurzu z naszej pościeli. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiedniej temperaturze prania – aby preparat był skuteczny należy prać pościel w temperaturze do 60 stopni Celsjusza.

Kurz w mieszkaniu to z pozoru błahy problem – potocznie kojarzony bardziej z kwestiami czystości i higieny niż zdrowia. Jeśli nie mamy w naszej rodzinie alergika zazwyczaj nawet nie zawracamy sobie głowy obecnością roztoczy w naszym mieszkaniu. Jednak te mikroskopijne organizmy występują praktycznie w każdym domu i to od nas zależy czy będziemy z nimi walczyć, czy też pozwolimy aby rozwijały się swobodnie. Dla nas może to nie być problem, jednak już krótka wizyta alergika w naszym mieszkaniu może dobitnie pokazać, że ten z pozoru błahy problem nie powinien być przez nas ignorowany.

Dodaj komentarz