Kwas hialuronowy – zapomnij o zmarszczkach!


Kwas hialuronowy – zapomnij o zmarszczkach!
Kwas hialuronowy jest jednym z ostatnich hitów. Ten związek określany jest także mianem eliksiru młodości dzięki swoim wyjątkowym właściwościom!

Walka ze skutkami upływającego czasu nie jest wcale taka trudna, jak może się wydawać. Nowoczesne metody medycyny estetycznej pozwalają na uzyskanie optymalnych wyników, które niegdyś nie były dostępne – teraz mamy je na wyciągnięcie ręki.

Jednym z doskonałych przykładów skutecznej walki ze starzeniem się skóry jest kwas hialuronowy. Czym dokładnie jest ten związek? Jakie posiada zastosowanie? Gdzie można z niego skorzystać?

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwasem hialuronowym określa się organiczny związek chemiczny, który zaliczany jest do grupy wielocukrów. Występuje on u każdego organizmu żywego – od bakterii aż do człowieka.

Związek ten znajduje się przede wszystkim w skórze właściwej i wchodzi w skład macierzy międzykomórkowej skóry. Także jest on składnikiem mazi stawowej i występuje na powierzchni gałek ocznych.

Głównym zadaniem kwasu hialuronowego jest wiązanie wody – jedna cząsteczka związku tego rodzaju jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody. Kwas hialuronowy ma zatem za zdanie nawilżanie skóry, a także utrzymanie jej właściwego poziomu elastyczności i jędrności.

Niestety, wraz z upływem czasu ilość kwasu hialuronowego w skórze człowieka maleje. Wtedy dochodzi do nadmiernego przesuszenia skóry, jej zwiotczenia, a także do pojawienia się zmarszczek.

 

Kwas hialuronowy – zastosowanie

Kwas hialuronowy znalazł bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce oraz medycynie estetycznej. Ze względu na swoje właściwości nazywany jest też eliksirem młodości.

Związek ten jest obecny w wielu kosmetykach przeznaczonych dla cery dojrzałej oraz w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. W tym przypadku jednak działa on głównie na powierzchnię skóry, pozwalając na nadanie jej właściwego poziomu nawilżenia i gładkości. Nie jest jednak w stanie całkowicie usunąć zmarszczek – wtedy warto wybrać zabiegi medycyny estetycznej.

W medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest podstawą wielu zabiegów. Najczęściej używany jest on przy wypełnianiu zmarszczek oraz bruzd, ale również ma inne zastosowanie. Wykorzystywany jest między innymi przy powiększaniu i modelowaniu ust, przy odmładzaniu rąk, do powiększania piersi, do uwypuklania określonych partii twarzy, na przykład policzków.

 

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Skupmy się jednak na jednym zastosowaniu kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej, a mianowicie na wypełnianiu nim zmarszczek.

W tym przypadku lekarz medycyny estetycznej wstrzykuje odpowiednią dawkę kwasu hialuronowego w miejsce, w którym znajduje się zmarszczka. Preparat niemalże od razu powoduje jej wypełnienie i tym samym zmarszczka nie jest już widoczna.

Kwas hialuronowy najlepiej sprawdza się na:

  • zmarszczki wokół oczu
  • zmarszczki poziome na czole
  • zmarszczki wokół ust
  • zmarszczki przy nosie

Kwas hialuronowy jest związkiem naturalnym, biozgodnym, czyli jest dobrze tolerowany przez organizm. To powoduje, że prowadzone z jego użyciem zabiegi nie powodują powstania poważnych skutków ubocznych. Zabieg nie wymaga także szczególnej rekonwalescencji.

Związek ten nie jest jednak trwały – dość szybko ulega rozpadowi, dlatego też efekty zabiegów z jego użyciem nie są stałe. Na ogół utrzymują się one przez około 6-12 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta – jego wieku, stanu skóry, stylu życia, a także miejsca umieszczenia preparatu.

Zasadniczą zaletą kwasu hialuronowego jest możliwość powtarzania zabiegów. Wobec tego w sytuacji, gdy efekt zaczyna już zanikać, więc zmarszczka staje się bardziej widoczna, zabieg może być wykonany ponownie.

 

Gdzie można skorzystać z zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego?

Zabiegi te prowadzone są w dobrych klinikach i gabinetach medycyny estetycznej działających na terenie całego kraju.

Wstrzyknięcie preparatu powinno odbywać się przez lekarza dermatologa albo chirurga plastycznego. Skorzystanie z usług osób bez odpowiednich uprawnień może nie tylko dać nieestetyczny efekt, ale również stanowić zagrożenie dla zdrowia.

 

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Cliniqmed.

Dodaj komentarz