Lampa bakteriobójcza – co to jest i jak działa?


Lampa bakteriobójcza - co to jest i jak działa?
W ostatnich latach zwiększona świadomość pacjentów sprawiła, że placówki medyczne, a także szpitale muszą przykładać jeszcze większą uwagę do zachowania sterylnych warunków, które zapobiegają rozwojowi bakterii i przypadkowym zakażeniom.

Lampy bakteriobójcze to jedne z elementów, które są niezwykle pomocne w zachowaniu sterylnych warunków. Tego typu rozwiązanie jest wybierane przez coraz większa ilość osób, ze względów na skuteczność.

Działanie lampy

Lampa bakteriobójcza jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na dezynfekcję powietrza w pomieszczeniach, podnosząc jego sterylność. Tego typu lampa ma za zadanie dezynfekcję powietrza, poprzez niszczenie bakterii, wirusów, pleśni i grzybów. Cały proces odbywa się poprzez promieniowanie lampy promieniami UV, które skutecznie dezynfekuje pomieszczenie i powietrze, niwelując tym samym potrzebę używania innych środków dezynfekujących i podnoszących czysto mikrobiologiczną.

Rodzaje lamp bakteriobójczych

Na rynku dostępne są dwa rodzaje lamp bakteriobójczych: https://danlab.pl/nasze-produkty/meble-i-dygestoria/wyposa%C5%BCenie-medyczne/lampy-bakteriob%C3%B3jcze/. Różnią się one między sobą przede wszystkim sposobem działania.

  • lampy bakteriobójcze pośredniego działania- swoje działanie opierają na zasysaniu powietrza do komory, która jest szczelnie zamknięta. Przez co szkodliwe promieniowanie UV nie wydostaje się poza Lampę. To rozwiązanie jest w pełni bezpieczne dla życia i zdrowia ludzkiego, a także zwierząt. Lampa bakteriobójcza tego typu zasysa do komory skażone powietrze przez wentylator, w komorze za pomocą promieniowania UV poddawane jest ono dezynfekcji, powietrze następnie przechodzi przez filtry mające za zadanie zatrzymanie takich zanieczyszczeń jak kurz, pyłki i roztocza. Tego rodzaju lampy przepływowe stosowane są najczęściej w miejscach, gdzie przebywają ludzie i zwierzęta, a jednocześnie wymagana jest wysoka sterylność warunków.
  • lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania- w przypadku tej lampy świetlówka emitująca promieniowanie UV jest umieszczona na zewnątrz lampy i jest doskonale widoczna. Przez bezpośrednie emisje promieniowania UV w trakcie jej działania w pomieszczeniach gdzie znajduje ona zastosowanie, nie powinni znajdować się ludzie ani zwierzęta. Nieodwracalnie niszczą wirusy, bakterie i drobnoustroje w swoim działaniu są o wiele silniejsze od pierwszego rozwiązania.

Dobór lampy bakteriobójczej to nie łatwe zadanie. Przede wszystkim należy uwzględnić wszelkiego rodzaju sap sekty związane z pomieszczeniem, gdzie ma być ona użytkowana. Znaczenie ma tutaj wysokość, powierzchnia pomieszczenia czy też częstotliwość eksploatacji, a także to, czy w trakcie jej użytkowania będzie możliwe opuszczenie pomieszczenia. Dobrze dobrana lampa, jest w pełni bezpieczna dla jej użytkowników, a także daje gwarancję prawidłowej dezynfekcji powietrza w danych pomieszczeniach. Lampa bakteriobójcza znajdzie zastosowanie w szpitalach, w salach zabiegowych i operacyjnych, w gabinetach dentystycznych, a także gabinetach weterynaryjnych i wszędzie tam, gdzie sterylna czystość jest niezbędna dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt.

Dodaj komentarz