Leczenie kanałowe – kiedy jest wskazane i na czym polega?


Leczenie kanałowe – kiedy jest wskazane i na czym polega?
Gdy dochodzi do znacznej próchnicy zęba, nie trzeba od razu go usuwać. Rozwiązaniem jest nowoczesne leczenie kanałowe.

Współczesna stomatologia oferuje szeroką gamę procedur mających na celu uzyskanie i zachowanie zdrowego uśmiechu. Na szczególna uwagę zasługuje w tym przypadku endodoncja, czyli dziedzina stomatologii, która zaliczana jest do stomatologii zachowawczej i ma na celu leczenie chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych (w miejscu, gdzie miazga zęba łączy się z kością).

Na czym dokładnie polega leczenie kanałowe zębów? Kiedy jest ono wskazane? Czy możliwe jest leczenie kanałowe na NFZ, czy też trzeba skorzystać z leczenia w gabinetach prywatnych?

 

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe – co to jest?

Pod pojęciem leczenia endodontycznego kryje się leczenie kanałowe. Jest ono szerzej zakrojoną procedurą, która pozwala na uratowanie zęba mocno zniszczonego przez zmiany próchnicze zachodzące także w jego miazdze, czyli wewnątrz. Także leczenie to stosowane jest w innych przypadkach, na przykład przy:

  • martwicy miazgi
  • po złamaniu albo zwichnięciu zęba
  • bruksizmie – starciu tkanek zęba
  • ze wskazań protetycznych przed zamontowaniem korony lub mostu

 

Głównym celem leczenia kanałowego jest usuniecie zmienionej chorobowo miazgi zębowej z wnętrza zęba oraz z jego kanałów, a następnie uzupełnienie wnętrza specjalnym materiałem i odbudowa korony zęba.

W efekcie nie ma potrzeby ekstrakcji – wyrywania zęba i pacjent może go zachować. Ząb po leczeniu endodontycznym wygląda jak zwykły, zdrowy ząb i zachowuje swoje właściwości.

 

Na czym polega leczenie kanałowe?

Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego – na jego podstawie stomatolog jest w stanie ocenić kondycję zęba, a także położenie i kształt jego kanałów.

Następnie dochodzi do samej procedury stomatologicznej, która odbywa się w znieczuleniu, dlatego nie niesie ze sobą ryzyka dolegliwości bólowych. Niektóre gabinety oferują także usługę leczenia w narkozie.

Stomatolog otwiera ząb z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, a następnie usuwa z niego obumarłą tkankę. W tym celu w nowoczesnych gabinetach wykorzystuje się także mikroskopy, które pozwalają na bardzo dokładne oczyszczenie zęba i jego uzupełnienie. Stosuje się także endometry elektroniczne, które pozwalają na dokonanie pomiaru głębokości kanału zębowego.

Przy leczeniu kanałowym ważne jest dezynfekowanie powierzchni, czyli usunięcie z wnętrza zęby wszystkich bakterii, które powodują zmiany próchnicze, a potem szczelne wypełnienie systemu kanałowego zęba. Na koniec stomatolog wykonuje jego odbudowę.

Czas leczenia kanałowego uzależniony jest od stopnia uszkodzenia zęba. W przypadku niewielkich zmian możliwe jest wykonanie zabiegu już w ciągu jednej wizyty, ale najczęściej pacjent musi odbyć od dwóch do trzech wizyt. Większa liczba wizyt konieczna jest wtedy, gdy ząb ma więcej kanałów – w przypadku zębów przedtrzonowych oraz trzonowych.

Po zabiegu leczenia kanałowego u niektórych pacjentów mogą być zauważalne dolegliwości bólowe, które utrzymują się na ogół do 10 dni. W tym czasie zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych.

 

Gdzie wyleczyć zęby kanałowo?

Leczenie zębów kanałowo najczęściej odbywa się w prywatnych gabinetach stomatologicznych, które dysponują nowoczesnym zapleczem do prowadzenia tego rodzaju procedur.

Osoby, które objęte są powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, mogą skorzystać wprawdzie z refundacji leczenia endodontycznego, ale tylko zębów przednich – siekaczy i kłów. Leczenie zębów przedtrzonowych i trzonowych jest już płatne i na NFZ można dokonać tylko ich wyrwania.

Ceny leczenia endodontycznego w prywatnych gabinetach stomatologicznych zależne są od liczby kanałów leczonego zęba oraz od tego, czy leczenie prowadzone jest pierwszy raz, czy też jest powrotne, także po niedokładnie wykonanym poprzednim leczeniu kanałowym, na przykład przy pozostawieniu resztek narzędzi w kanałach. Należy zapłacić za nie od 300 do nawet ponad 1000 złotych.

 

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym Arte Clinic z Gliwic.

Dodaj komentarz