Leczenie nadpotliwości botoksem. Jak to działa?


Leczenie nadpotliwości botoksem. Jak to działa?
Nadmierna potliwość może być powodem kompleksów. Dzisiaj, oprócz antyperspirantów, na nadpotliwość stosuje się także botoks. Co warto o nim wiedzieć?

Nadpotliwość może być dokuczliwą dolegliwością. Szacuje się, że problem z nadmiernym poceniem się ma około 3% populacji. Skąd jednak dokładnie bierze się nadpotliwość? Jak przeprowadza się leczenie nadpotliwości i czy jest ono skuteczne?

 

Kiedy mamy do czynienia z nadmierną potliwością?

Pocenie się jest naturalnym zjawiskiem i dotyczy ono każdego z nas. Pocimy się najczęściej wtedy, gdy jest nam ciepło, gdy ćwiczymy lub narażamy się na inny wysiłek fizyczny, ale również wtedy, gdy się stresujemy.

Nie ma norm mówiących o tym, jak dużo i jak często się pocimy. Kiedy zatem może być konieczne leczenie nadpotliwości? Generalnie mówimy o sytuacji, w której pachy lub stopy albo dłonie są wilgotne niemalże przez cały czas, a także wtedy, gdy potu jest znacznie więcej. Nadpotliwość trudno kontrolować wtedy z wykorzystaniem popularnych kosmetyków takich jak dezodoranty czy nawet niektóre antyperspiranty.

 

Skąd bierze się nadpotliwość?

Przyczyny nadpotliwości najczęściej są genetyczne albo mamy do czynienia z problemami na tle hormonalnym. Może być ono związane między innymi z chorobami tarczycy, cukrzycą, u kobiet może pojawić się w okresie menopauzy, a u mężczyzn – andropauzy. Czasami do nadpotliwości dochodzi też z przyczyn neurologicznych, przy infekcjach bakteryjnych czy wirusowych.

Zatem przyczyn nadmiernej potliwości może być bardzo dużo i mogą być one zarówno związane z określonymi schorzeniami, jak również mogą być genetyczne i w tym przypadku najczęściej nie jest możliwe wyeliminowanie powodu.

Gdy nadmierna potliwość jest bardzo dużym problemem, w takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem. Będzie mógł on zalecić właściwe badania diagnostyczne, a także zasugeruje metody leczenia nadpotliwości dopasowane do danego przypadku.

 

Jak przebiega leczenie nadpotliwości?

Najczęściej leczenie nadpotliwości polega albo na wykorzystaniu specjalnych preparatów kosmetycznych, albo też na wykonaniu odpowiedniego zabiegu dającego trwalszy efekt.

W sprzedaży możemy znaleźć specjalne kosmetyki na nadpotliwość. Zawierają składniki działające na gruczoły potowe i hamują wydzielanie potu nawet na kilka dni, dlatego nie trzeba stosować ich regularnie. Specyfiki te nie zawsze dają jednak całkowitą suchość, ponieważ reakcja na nie jest indywidualna.

Lepsze efekty, ale wyższym kosztem można uzyskać dzięki specjalistycznym zabiegom, na przykład takim jak botox – leczenie nadpotliwości z wykorzystaniem tego specyfiku jest obecnie coraz popularniejsze.

 

Na czym polega leczenie nadpotliwości z użyciem botoksu?

Zabieg polega na wstrzyknięciu botoksu, czyli toksyny botulinowej stosowanej również w niwelowaniu zmarszczek bezpośrednio w okolice gruczołów potowych. Dzięki temu dochodzi do zablokowania nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe i dochodzi do zahamowania wydzielania potu.

Leczenie nadpotliwości z użyciem botoksu jest jednocześnie całkowicie bezpieczne, ponieważ stosuje się wtedy bardzo małe dawki. Podanie odbywa się przez wstrzykniecie substancji z użyciem cienkiej igły. Po zabiegu pacjent może powrócić do codziennych czynności. Pełny efekt zabiegu widoczny jest po około 2 tygodniach i utrzymuje się do około 6 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji. Po tym czasie dochodzi do przywrócenia połączeń nerwowych oraz do przywrócenia potliwości. Leczenie nadpotliwości można wykonać wtedy ponownie.

 

Artykuł powstał we współpracy z Akademią Medycyny Estetycznej AME z Warszawy.

Dodaj komentarz